عقاید مختلف در تماس با زن در دوره عادت ماهیانهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زن، عادت ماهیانه، حائض، مسیحیان.

پرسش: عقاید گوناگون در تماس با زن در دوره عادت ماهیانه چیست؟


عقاید اهل کتاب

[ویرایش]

در تفسیر المیزان آمده است: در خصوص ارتباط و تماس با زن در دوره عادت ماهانه‌اش، عقاید گوناگونی میان مردم وجود داشت:
یهود، در این باره، سخت می‌گرفتند و از خوردن و آشامیدن و نشست و برخاست و هم بستری با زنان در این دوره، دوری می‌کردند. در تورات، در باره زنان حائض و کسانی که با آنان همنشینی و هم بستری و تماس داشته باشند، احکام سخت‌گیرانه‌ای آمده است؛ امّا مسیحیان، از نشست و برخاست با این زنان و نزدیک شدن به آنها ممانعتی نداشتند. مشرکان عرب در این باره از خود، چیزی نداشتند؛ امّا عرب‌های مقیم مدینه و پیرامون آن، پاره‌ای از آداب یهود در خصوص زنان حائض و سخت‌گیری در معاشرت با آنها در این دوره، به ایشان سرایت کرده بود. دیگران هم شاید هم بستری با زنان در دوره قاعدگی را حتّی پسندیده می‌شمردند و معتقد بودند که فرزندی که در این هنگام درست شود، خونریز خواهد بود و علاقه شدیدی به ریختن خون دارد، و این، از صفاتی بود که عشایر بادیه نشین، آن را می‌پسندیدند...؛

نظر اسلام

[ویرایش]

امّا اسلام در این باره، حدّ وسط میان سخت‌گیری یهود و اهمال مطلق نصارا را در پیش گرفت، و آن، ممنوع ساختن نزدیکی از محلّ خونریزی، و اجازه دادن برای غیر آن محل است.

← روایت در دعائم الاسلام


دعائم الاسلام: «رُوّینا عَن اهلِ البَیتِ (صَلَواتُ اللّهِ عَلَیهِم) انَّ المَراَةَ اذا حاضَت او نَفِسَت حَرُمَ عَلی زَوجِها وَطؤُها حَتّی تَطهُرَ و تَغتَسِلَ؛ دعائم الاسلام: از اهل بیت (که درود خداوند بر آنها باد)، روایت داریم که زن، هر گاه حیض یا نفاس باشد، بر شوهرش حرام است که با او نزدیکی کند، تا آن‌گاه که پاک شود و غسل کند.»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طباطبایی، محمد‌حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۲، ص۲۰۸.    
۲. تمیمی مغربی، نعمان بن محمد، دعائم‌الاسلام، ج۱ ص۱۲۷.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۸۱، ص۱۱۸، ح۴۱.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «عقاید مختلف در تماس با زن در دوره عادت ماهیانه» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۷/۱۲.    


رده‌های این صفحه : زنان | عادت ماهیانه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار