شهر اسلامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ماه رمضان، نزول قرآن ، ماه اسلام.
پرسش: شهر اسلام در ماه مبارک رمضان به چه معناست؟
پاسخ:


شهر اسلام

[ویرایش]

عبارت «شهر اسلام» در دعا ی ۴۴ صحیفۀ سجادیه از امام سجاد ـ علیه‌السلام ـ در ارتباط با ماه مبارک رمضان به کار برده شده است. آنجا که امام ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: «و ستایش خدایی را سزاست که یکی از راه‌های رضوانش را ماه خویش (ماه رمضان) قرار داد؛ ماه روزه ، ماه اسلام ، ماه طهارت ، و ...». شهر اسلام می‌تواند دو تفسیر داشته باشد.

تفسیرهای گوناگونِ شهر اسلام

[ویرایش]


← ۱. اول


شهر اسلام ماهی است که اسلام به دلیل نزول قرآن در این ماه، همچنین انجام اعمال و مناسک مذهبی خاص، جلوه‌ای ویژه می‌یابد و در حقیقت تبلور اسلام، ماه خدا، ماه نزول قرآن، ماه رحمت و برکت و ماه عفو و گذشت است؛ این ماه تبلور و فشرده‌ای از احکام اعتقادی و عبادی، فردی و اجتماعی اسلام است؛ از این جهت او را شهر اسلام می‌نامند.

← ۲. دوم


شهر اسلام ماهی است که در آن مسلمانان ـ به‌ویژه با روزه‌داری و اجتناب از برخی محرمات و حتی مباحات ـ تسلیم شدن و اطاعت خویش را در برابر پروردگار به نمایش می‌گذارند؛ چراکه اسلام به معنای تسلیم شدن و اطاعت و انقیاد است.

ماه رمضان، ماه اسلام

[ویرایش]

به بیان دیگر، «این ماه به حقیقت ماه اسلام است؛ زیرا هر انسان عاشقی با اتصال به روزه‌ای که شرایط ظاهری و باطنی آن در قرآن و روایات بیان شده، تبدیل به یک مسلمان واقعی، یک موجود با تقوا و یک عنصر تسلیم در برابر حضرت محبوب می‌شود. در این ماه دامن جان و حقیقت نفس و اعضا و جوارح به کشور پاکی سفر می‌کنند و در پایان ماه به تقوا و طهارت مورد نظر دوست می‌رسند».
[۲] .انصاریان، حسین، تفسیر و شرح صحیفه سجادیه‌، ج ۱۱، ص ۲۲۵، دارالعرفان، قم، بی‌تا.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج ۱۲، ص ۲۹۳، واژه «سلم»، دار صادر، بیروت، ۱۴۱۴ ق.    
۲. .انصاریان، حسین، تفسیر و شرح صحیفه سجادیه‌، ج ۱۱، ص ۲۲۵، دارالعرفان، قم، بی‌تا.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | فضیلت ایام | ماه رمضان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار