شهرت عذاب بر معترض در قضیه غدیرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: غدیر، پیامبر، امام علی.

پرسش: یکی از رویدادهای مهمّی که پس از حادثه غدیر و معرّفی علی (علیه‌السّلام) به جانشینی پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) اتّفاق افتاد، نزول عذاب بر معترض بر این اقدام پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بود. اگر چنین ماجرایی درست بود، چرا مانند ماجرای «اصحاب فیل»، معروف نشد و سند آن هم نادرست است؟


نزول عذاب در سوره معارج

[ویرایش]

آیات نخستین سوره معارج:
«سَاَلَ سائِلٌ بِعَذَابٍ وَاقِعٍ• لِلْکَافِرِینَ لَیسَ لَهُ دَافِعٌ• مِنَ اللهِ ذِی الْمَعَارِجِ؛ تقاضا کننده‌ای، تقاضای عذابی کرد که واقع شد. این عذاب، ویژه کافران است و هیچ کس نمی‌تواند آن را دفع کند. از سوی خداوند ذی المعارج است.» (خداوندی که فرشتگانش بر آسمان‌ها صعود می‌کنند).
یکی از رویدادهای مهمّی که پس از حادثه غدیر و معرّفی علی (علیه‌السّلام) به جانشینی پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) اتّفاق افتاد، نزول عذاب بر معترض بر این اقدام پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بود. این رویداد، گواه بر ولایت الهی امیر مؤمنان (علیه‌السّلام) است.

شهرت ماجری

[ویرایش]

اوّلاً این ماجرا به‌ اندازه کافی معروف است که دستِ‌کم در سی کتاب از کتب تفسیری و حدیثی اهل سنّت، مانند غریب القرآن ابو عُبید قاسم بن سلّام هروی (م۲۲۴ق)، شفاء الصدور ابو‌بکر نقّاش موصلی بغدادی (م ۳۵۱ ق)، الکشف و البیان ابو‌اسحاق ثعلبی نیشابوری و شواهد التنزیل حاکم ابو‌القاسم حسکانی آمده است.

تفاوت حادثه‌ شخصی و عمومی

[ویرایش]

نباید این داستان را با داستان اصحاب فیل سنجید، چون آن داستان، حادثه‌ای شخصی بوده و این دیگری، حادثه‌ای عمومی و همگانی که برای تمام مردم مکّه رخ داد. به عبارتی نمی‌توان انتظار داشت حادثه‌ای شخصی، مانند حادثه‌ای عمومی انعکاس اجتماعی یابد.

بحث سندی

[ویرایش]

سند آن به حُذَیفة بن یَمان، صحابی بزرگ و سفیان بن عُیَینَه، یکی از پیشوایان علم حدیث و تفسیر و ثقه در روایت می‌رسد و حافظان و مفسّران و محدّثان، بر خبر آن دو اعتماد کرده و با آن خبر به تفسیر آیه پرداخته‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. معارج/سوره۷۰، آیه۱-۳.    
۲. علامه امینی، عبدالحسین، الغدیر، ج۱، ص۲۳۹.    
۳. علامه امینی، عبدالحسین، الغدیر، ج،۱ ص۲۳۹.    
۴. ثعلبی، احمد ابو‌اسحاق، تفسیر الثعلبی، ج۱۰، ص۳۵.    
۵. حسکانی، عبیدالله بن عبدالله، شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، ج۲، ص۳۸۱-۳۸۵.    
۶. علامه امینی، عبدالحسین، الغدیر، ج۱، ص۲۳۹-۲۴۶.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «شهرت عذاب بر معترض در قضیه غدیر» تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۵/۳.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار