شرکت نکردن در مراسم عروسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مراسم عروسی، حجاب، غنا، امر به معروف، نهی از منکر.

پرسش: در بیش‌تر مراسم‌های عروسی نه حجاب رعایت می‌شود نه از غنا و مطرب و رقص جلوگیری می‌شود؛ حتی متدینین نیز بعضاً مستثنا نیستند. کودکانی که در جامعه‌ کنونی بزرگ می‌شوند، با تناقض مواجه هستند؛ معلم قرآن و دینی چیزی می‌گوید و آن‌ها جای دیگر کلاس عملی می‌بینند. بعضی مبلغین هم اصلاً اشاره‌ای نمی‌کنند و می‌گویند بحمداللّه جامعه اسلامی است. راهکارهایی را بنویسید، آیا عروسی نرویم؟ به خدا خیلی حاد است.

پاسخ:مقدمه بحث

[ویرایش]

این پرسش حاوی چندین نکته مختلف می‌باشد. پس ما ناگزیر، پاسخ را به صورت نکاتی ارائه می‌دهیم.

رعایت نکردن حدود شرعی

[ویرایش]

۱. اگر متوجه شدیم که در مراسمی، حدود شرعی رعایت نمی‌شود و برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان در این مراسم مرتکب گناه می‌شوند، انجام وظیفه ما چند مرحله دارد:

← جلوگیری از انجام کارهای خلاف شرع


در صورت امکان، از انجام کارهای خلاف شرع جلوگیری نماییم؛ مثلاً اگر این عروسی مربوط به خانواده خود ما یا یکی از نزدیکانمان می‌باشد، با توضیح به آنان و استفاده از موقعیت خویش نزد آنان، مراسمی سالم و مذهبی برگزار نماییم. این کار نهی از منکر به حساب می‌آید. البته شرایط و مراحل امر به معروف و نهی از منکر را حتماً رعایت کنید تا مبادا مشکلی مانند اختلاف یا کینه پیش بیاید.

←← استفاده از جای‌گزین مناسب


حتی برای این‌که هم مراسم شاد و خوبی داشته باشیم و هم از گناه دوری کنیم، می‌توانیم از جای‌گزین‌های مناسب استفاده نمائیم؛ مثلاً به جای موسیقی‌های حرام و رقص، می‌توانیم برنامه‌های تعریف لطیفه، انجام هنرنمایی، سرودهای مجاز، و... استفاده نماییم.
اکنون بسیاری از خانواده‌های مذهبی، مراسم‌هایی برگزار می‌کنند که بدون رقص و موسیقی‌های حرام می‌باشد و در عین حال شاد و متنوع نیز می‌باشد.

← شرکت نکردن در مراسم حرام


در صورتی که نتوانستیم آنان را از کارهای خلاف شرع باز داریم، و متوجه شدیم که می‌خواهند چنین مراسمی برگزار نمایند، از شرکت در مراسم خودداری کنیم. البته با برخوردی نیک، علت حضور نیافتن خود را به آنان توضیح دهیم تا آنان به کار زشت خود پی ببرند.
ضمناً وظیفه ما این است که خانواده و فرزندانمان را نیز توجیه نماییم و از شرکت در این‌گونه جلسات منعشان کنیم.

شرکت برخی متدینان

[ویرایش]

۲. در مورد این‌که اشاره نمودید متدینین نیز بعضاً مستثنا نیستند.
باید گفت که: متدین کسی است که به همه ابعاد اسلام اعتقاد داشته باشد. مسلمان باید در تمام شئون زندگی خود، چه در کسب‌و‌کار، چه در رفتار با خانواده، چه در روابط اجتماعی، چه در مسائل سیاسی و ... حدود اسلامی را رعایت و برنامه الهی را در نظر بگیرد، در غیر این صورت دینداری او جای سؤال دارد.

ایجاد تناقض در کودکان

[ویرایش]

۳. در قسمتی از نامه اشاره فرمودید که کودکان با تناقض مواجه می‌شوند. دوست گرامی! این مطلب شما درست است؛ اما در خیلی از موارد دیگر نیز این تناقض وجود دارد؛ مثلاً والدین به فرزندانشان می‌گویند سیگار بد است و ضرر دارد. برای فرزندان سوال پیش می‌آید که اگر سیگار بد و مضّر است، پس چرا این همه مردم سیگار می‌کشند؟ چرا برخی پزشکان سیگار می‌کشند؟ و... حتی ممکن است همه، از مضرات سیگار بگویند، در عین حال پدر سیگاری باشد.

← بیان مسائل حلال و حرام


پس وظیفه معلمین، والدین، روحانیون و ... این است که مسائل حلال و حرام را برای کودکان توضیح دهند. کودکان نیز عاقبت فهمشان بالا می‌رود و این تناقض‌ها را در خود حل می‌کنند. البته وظیفه خانواده این است که محیط تربیتی فرزندان را سالم نگهدارند و آنان را از این‌گونه مجالس دور نمایند.

← آموزش احکام و عقاید


توجه: آموزش احکام و عقاید، پیش از آن‌که فکر و ذهن نوجوان و جوان مشغول امور زندگی شود یا افکار اعتقادی دیگر به او برسد، باید صورت پذیرد.
[۱] سیره تربیتی پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) و اهل بیت (تربیت فرزند)، پژوهشکده حوزه و دانشگاه، ۱۳۸۰ ش.


اشاره نکردن مبلغان

[ویرایش]

۴. در مورد جمله‌ای که فرمودید: «بعضی مبلغین اشاره‌ای نمی‌کنند و...» باید عرض کنم بله؛ چون مبلغین موضوعات مختلفی را باید بیان کنند و معمولاً زمان تبلیغی کم می‌باشد، ناچار باید چند موضوع از بین موضوعات مختلف را انتخاب کنند. ضمناً شاید آنان از مشکلات محیط شما مطلع نباشند. شما می‌توانید با توضیح این دغدغه‌ها از آنان بخواهید نسبت به این موضوع نیز اشاره‌ای بنمایند.

عمل نکردن به دستورات اسلام

[ویرایش]

و اینکه جامعه اسلامی است، هیچ کس ادعایی ندارد و نمی‌تواند ادعا کند که همه مردم جامعه به اسلام عمل می‌نمایند. بله امروزه خیلی از مردم به اسلام عمل می‌نمایند و زمینه عمل به اسلام فراهم است. ما باید خدا را شکر کنیم که در جامعه ما زمینه عمل به اسلام بهتر از دیگر جوامع می‌باشد و زمینه فساد کم‌تر از زمان طاغوت و کم‌تر از دیگر کشورها می‌باشد. ان‌شاء‌الله برای رسیدن به جامعه‌ای سالم و اسلامی باید بیش‌تر از این‌ها تلاش نماییم.

← گسترش روحیه معنوی در میان مردم


امروزه مساجد، هیئت‌ها و دارالقرآن‌های ما پر از جوانان و نوجوانان می‌باشد؛ درصد حافظین قرآن چندین برابر شده است؛ رویکرد جوانان و نوجوانان و همه مردم به دین افزایش یافته است. به عنوان مثال مراسم شب‌های قدر و اعتکاف در اکثر محیط‌های دانشگاهی، مساجد، اماکن متبرکه و... برگزار می‌گردد و اکثر این محافل مملوّ از جمعیت، مخصوصاً جوانان می‌باشد. در هر صورت وظیفه تک‌تک ماست که برای پیاده شدن احکام نورانی اسلام تلاش کنیم و مطالبی که تقدیم حضورتان شد نوعی درد دل بود که همه ما از آن آگاهیم و امیدواریم که خداوند توفیق دهد به وظیفه خود عمل کنیم.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. شیوه‌های صحیح امر به معروف و نهی از منکر، نبی صادقی، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی.
۲. روان‌شناسی رابطه‌ها، دکتر غلام‌علی افروز، انتشارات نوادر.
۳. غیرتمندی و آسیب‌ها، محمود اکبری، گلستان ادب قم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سیره تربیتی پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) و اهل بیت (تربیت فرزند)، پژوهشکده حوزه و دانشگاه، ۱۳۸۰ ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «شرکت نکردن در مراسم عروسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۹/۱۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار