سوره مریمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: سوره مریم، اهمیت، فواید
پرسش: اهمیت و فواید سوره مریم در چیست؟
پاسخ:


محتوای سوره مریم[ویرایش]

این سوره از نظر محتوا دارای چندین بخش مهم است:

← سرگذشت بعضی از پیامبران
مهم‌ترین بخش این سوره را قسمتی از سرگذشت زکریا و مریم و حضرت مسیح(ع) و یحیی و ابراهیم ، قهرمان توحید و فرزندش اسماعیل و ادریس و بعضی دیگر از پیامبران بزرگ الهی، تشکیل می‌دهد که دارای نکات تربتی خاصی است.

← مسائل مربوط به قیامت
قسمت دیگری از این سوره که پس از بخش نخست، مهم‌ترین بخش را تشکیل می‌دهد، مسائل مربوط به قیامت و چگونگی رستاخیز و سرنوشت مجرمان و پاداش پرهیزکاران است.

← مواعظ و نصایح
بخش دیگر مواعظ و نصایحی است که در واقع مکمل بخش‌های گذشته می‌باشد.

← نفی فرزند برای خدا و مسئله شفاعت
بالاخره آخرین بخش اشارات مربوط به قرآن و نفی فرزند از خداوند و شفاعت است که مجموعاً برنامه تربیتی مؤثری را برای گرایش دادن جان انسانی به ایمان و پاکی و تقوا تشکیل می‌دهد.

فضیلت سوره[ویرایش]

از پیامبر(ص) نقل شده است که "هر کس این سوره را بخواند، به تعداد کسانی که زکریا را تصدیق یا تکذیب کردند و همچنین یحیی و مریم و عیسی و موسی و هارون و ابراهیم و اسحاق و یقعوب و اسماعیل، به تعداد هر یک از آنها خداوند ده حسنه به او می‌دهد، همچنین به تعداد کسانی که (به دروغ و تهمت ) برای خدا فرزندی قائل شدند و نیز به تعدادی کسانی که فرزند قائل نشدند" [۱]
در حقیقت این حدیث دعوت به تلاش و کوشش در دو خط مختلف می‌کند:
خط حمایت از پیامبران و پاکان و نیکان، و خط مبارزه با مشرکان و منحرفان و آلودگان،‌ زیرا می‌دانیم ثواب‌های بزرگ را به کسانی نمی‌دهد که تنها الفاظ را بخوانند و عملی طبق آن انجام ندهند، بلکه این الفاظ مقدس مقدمه‌ای است برای عمل:

← برکت دنیا در خواندن سوره مریم
در حدیث دیگری از امام صادق(ع) می‌خوانیم: "هر کس مداومت به خواندن این سوره کند، از دنیا نخواهد رفت، مگر این که خدا به برکت این سوره او را از نظر جان و مال و فرزند بی‌نیاز می‌کند". [۲]
این غنا و بی نیازی مسلّماً بازتابی است از پیاده شدن محتوای سوره در درون جان انسان و انعکاسش در خلال رفتار و گفتار او.

پانویس[ویرایش]
 
۱. تفسیر نمونه، آیت الله ناصر مکارم شیرازی، ج ۱۳، ص۳    
۲. تفسیر نمونه، آیت الله ناصر مکارم شیرازی، ج ۱۳، ص    


منبع[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    


جعبه‌ابزار