سنگ زدن به قبرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قبر ، فاتحه ، خیرات
پرسش: آیا این‌که در حین خواندن فاتحه، با سنگ به قبر می‌زنند، دلیلی اسلامی دارد؟
پاسخ: در روایات، تأکید بسیاری وجود دارد که مردگان را از یاد نبریم و برای آن‌ها از این دنیا خیراتی بفرستیم.


فرستادن خیرات

[ویرایش]

یکی از بهترین خیرات و هدیه‌ای که می‌توان از این دنیا برای آن‌ها فرستاد، خواندن قرآن است که تأکید بسیاری نیز بر آن شده است. امام رضا علیه‌السلام فرمودند: «هیچ بنده مؤمنی نیست که قبر مؤمنی را زیارت کند و در آن جا سوره قدر را هفت مرتبه بخواند، مگر این که خداوند گناهان او و صاحب قبر را می‌بخشاید.»

تأثیر خیرات

[ویرایش]

خیرات برای مردگان و زیارت کردن قبرشان، سنت حسنه‌ای است که در میان مسلمانان رواج دارد. این عمل مطمئناً برای مرده نیز تأثیر بسزائی دارد و می‌تواند او را در حیات پس از مرگ کمک کند؛ لذا در روایات آمده است: «مردگان را زیارت کنید که همانا آن‌ها از این عمل خوشحال می‌شوند.» حتی در بعضی از روایات توصیه شده است که به یاد مردگان باشید که این کار ثواب دارد.
[۳] الکافی، کلینی، دار الکتب الإسلامیة، تهران، ج ۲، ص ۱۵۹.


زیارت قبور

[ویرایش]

در روایات برای زیارت کردن قبر، آدابی ذکر شده است؛ بسیاری از این آداب، به جهت احترام گذاشتن به مرده و گاه برای به وجود آوردن ارتباط بین آن‌ها است.

← ارتباط با اهل قبور در روایات


۱) در بعضی از روایات آمده است وقتی به قبرستان می‌روید یک قبر را مشخص نموده و به زیارت آن روید: «شخصی از امام موسی کاظم علیه‌السلام سؤال کرد: مؤمنی که مرده باشد، آیا کسی که قبر او را زیارت می‌کند، آگاه بدان است. امام فرمود: بله و تا زمانی که بر سر قبر او است، مرده با او مأنوس گشته و آرامش می‌یابد و زمانی که بلند شده و از کنار قبر بلند می‌شود، وحشت به درون قبر می‌رود.»
۲) از دیگر عواملی که سبب به وجود آمدن ارتباط بین کسی که بالای قبر بوده و کسی که در درون قبر است، می‌شود، دست گذاشتن بر روی قبر مرده است: راوی می‌گوید: از امام صادق علیه‌السلام در مورد قرار دادن دست بر روی قبر میت ، سؤال کردم که این کار به چه معنا است؟ امام فرمودند: پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه این را برای پسرشان بعد از دفن انجام دادند. سپس از امام در مورد این که چگونه دست را بر روی قبر قرار دهیم سوال کردم؟ امام در پاسخ انگشت خود را به سمت زمین گرفتند و آن را بر روی زمین قرار داده و سپس بلند کردند.»

← سنت‌های زیارت قبور در عرف


اما علاوه بر موارد مذکور در روایات، در میان عرف نیز سنت‌هایی وجود دارد. یکی از این سنت‌ها زدن سنگ به قبر است که گاه با این دلیل همراه است که مرده صدایمان را بشنود. در کتاب‌های حدیثی، روایتی در تأیید این کار وجود ندارند. البته، به غیر از این سنت ، برخی از سنت‌های دیگر نیز وجود دارند که بر آن‌ها دلیل شرعی وجود ندارد، اما نبود دلیل شرعی بر سنت‌های عرفی، به این معنا نیست که سنت‌ها را به صورت کلی رها کنیم؛ زیرا گاه در میان مردم، سنت‌هایی وجود دارد با این که منبعی شرعی ندارند، اما سنت حسنه‌ای هستند و عقل نیز آن‌ها را تأیید می‌کند. علاوه بر این، انجام آن‌ها احترامی برای مرده بوده که نه تنها بد نیست، بلکه باید در ترویج آن تلاش کرد و به یقین ، مورد پسند خداوند است.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، جامعه مدرسین، قم، ج ۱، ص ۱۸۱.    
۲. الکافی، کلینی، دار الکتب الإسلامیة، تهران، ج ۳، ص ۲۳۰.    
۳. الکافی، کلینی، دار الکتب الإسلامیة، تهران، ج ۲، ص ۱۵۹.
۴. الکافی، کلینی، دار الکتب الإسلامیة، تهران، ج ۳، ص ۲۲۸.    
۵. الکافی، کلینی، دار الکتب الإسلامیة، تهران، ج ۳، ص ۲۰۰.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : زیارت اهل قبور | کلام | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار