روح بعد از مرگذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه : روح، مرگ، خواب
پرسش : حالت روح در بعد از مرگ ، مثل همان حالت در زمان خواب است؟
پاسخ :


سوال از روح در قرآن

[ویرایش]

علم انسان بسیار محدود و ناقص( ناقص با غلط متفاوت است) است. و این نقص درباره روح به طور واضح تر برایمان روشن شده و قرآن نیز در پاسخ به سوال از روح ، همین نقص علمی را یادآور می شود:

← عدم علم انسان به روح


وَ یَسْئَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی وَ ما أُوتیتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَلیلاً؛ تو را از روح مى‌پرسند. بگو: روح جزئى از فرمان پروردگار من است و شما را جز اندك دانشى نداده‌اند.

← شباهت خواب و مرگ


اما با دقت و تامل می توان نکاتی یافت که در ذیل به بعضی از آن ها اشاره می شود:
اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنْفُسَ حینَ مَوْتِها وَ الَّتی‌ لَمْ تَمُتْ فی‌ مَنامِها فَیُمْسِكُ الَّتی‌ قَضى‌ عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَ یُرْسِلُ الْأُخْرى‌ إِلى‌ أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فی‌ ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ ؛ خدا جانها را به هنگام مردنشان مى‌گیرد، و نیز جان كسانى را كه در خواب خود نمرده‌اند. جانهایى را كه حكم مرگ بر آنها رانده شده نگه مى‌دارد و دیگران را تا زمانى كه معین است باز مى‌فرستد. در این عبرتهاست براى آنهایى كه مى‌اندیشند.
در این آیه خواب و مرگ به یکدیگر تشبیه شده اند. ولی باید دقت کرد که تشبیه به معنای یکسانی کامل و صد در صد نیست. دو چیزی که با یکدیگر شبیه هستند، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. و به همین علت ما آن دو را، متمایز و دو چیز می دانیم.
شباهت خواب و مرگ، در قطع ارتباط روح با جسم است. اما در خواب این قطع رابطه، ناقص است. و در مرگ قطع رابطه کامل و تام می شود.

←← حالت های روح نسبت به بدن


در تفسیر نمونه در ذیل همین آیه می نویسد: «روح نسبت به بدن داراى سه حالت است: ارتباط تام (حالت حیات و بیدارى) ارتباط ناقص (حالت خواب) قطع ارتباط به طور كامل (حالت مرگ). خواب" چهره ضعیفى از" مرگ" است، و" مرگ" نمونه كاملى از" خواب"»

تفاوت های خواب و مرگ

[ویرایش]

پس نمی توانیم با تامل در خواب، چیستی مرگ را به صورت کامل دریابیم.

← ارتباط روح با بدن


اتفاقی که در خواب رخ می دهد، ضعیف شدن ارتباط روح با بدن است. و به راحتی می توانیم این مطلب را بیابیم. وقتی کسی به خواب رفته، مانعی بر سر راه گوشهایش قرار نمی گیرد، اما صداهای محیط را نمی شنود! بعضی افراد که در خواب پلکشان مقداری باز می ماند، اگر چه نور به درون چشم او می تابد، اما چیزی نمی بینند. پس قطع ارتباط روح با بدن، در حالت خواب (به مقداری) با اندک تاملی یافت می شود.

← تفاوت آزادی ارواح به نسبت اشخاص


در حالت خواب، آزادی ارواح در اشخاص مختلف، تفاوت می کند. به عنوان مثال کسی که پرخوری کرده، روح همچنان تا حد زیادی باید مشغول تدبیر بدن باشد و رویاهایی نیز که در این زمان در خاطرش می ماند، همه مربوط به پرخوری اوست. چون روح همچنان در اسارت بدن است. اما ارواحی که در بیداری از مادیات بیشتر رها بوده، به راحتی رویاهای صادقه می بینند که به معنای پرواز روح به ورای مرزهای زمان است. پس اعمال و رفتار ما در بیداری، در میزان آزادی روح در حالت خواب تاثیر گذار است.

← روشن شدن حقایق بعد از مرگ


از بعضی آیات و روایات استفاده می شود که با مرگ پرده ها کنار می رود و حقایق روشن می شود.
وَ لَوْ تَرى‌ إِذِ الظَّالِمُونَ فی‌ غَمَراتِ الْمَوْتِ وَ الْمَلائِكَةُ باسِطُوا أَیْدیهِمْ أَخْرِجُوا أَنْفُسَكُمُ الْیَوْمَ تُجْزَوْنَ عَذابَ الْهُونِ بِما كُنْتُمْ تَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ غَیْرَ الْحَقِّ وَ كُنْتُمْ عَنْ آیاتِهِ تَسْتَكْبِرُونَ؛ اگر ببینى آن گاه كه این ستمكاران در سکرات مرگ گرفتارند و ملائکه بر آنها دست گشوده‌اند كه: جان خویش بیرون كنید، امروز شما را به عذابى خواركننده عذاب مى‌كنند، و این به کیفر آن است كه درباره خدا به ناحق سخن مى‌گفتید و از آیات او سرپیچى مى‌كردید.

←← از کلام رسول اکرم(ص)


پیامبر (ص) می فرمایند: النَّاسُ نِیَامٌ فَإِذَا مَاتُوا انْتَبَهُوا؛ مردم در خواب هستند که با مرگ هشیار می شوند.

← نهایت هشیاری بعد از مرگ


شاید نهایت هشیاری برای عده ای، بعد از برزخ و در قیامت رخ دهد. که قرآن تیز بین بودن را در آن روز به انسان نسبت می دهد
وَ نُفِخَ فِی الصُّورِ ذلِكَ یَوْمُ الْوَعیدِ ... لَقَدْ كُنْتَ فی‌ غَفْلَةٍ مِنْ هذا فَكَشَفْنا عَنْكَ غِطاءَكَ فَبَصَرُكَ الْیَوْمَ حَدیدٌ؛ و در صور دمیده مى‌شود. این است روز وعده‌هاى عذاب .تو از این غافل بودى. ما پرده از برابرت برداشتیم و امروز چشمانت تیزبین شده است.

←← مکاشفات علما


و مکاشفات بعضی از علما ، از افراد برزخی، یا قائل بودن به اینکه ممکن است شخص در مرگ ناگهانی متوجه مرگ خویش نشود، موئدی برای همین مطلب است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره اسراء، آیه ۸۵    
۲. سوره زمر، آیه ۴۲    
۳. تفسیر نمونه، آیت الله مکارم شیرازی، ج‌۱۹، ص ۴۷۸    
۴. سوره انعام، آیه ۹۳    
۵. بحار الانوار، علامه مجلسی، ج ۵۰، ص۱۳۴    
۶. سوره قاف، آیه ۲۰ و۲۲    


منبع

[ویرایش]

سایت شهر سوال    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار