راه نجات از استمناءذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: استمناء، ازدواج.

پرسش: راه نجات از استمناء و آثار بد آن چیست؟

پاسخ: بهترین راه برای خلاصی کامل از خود‌ارضایی، ازدواج است.


پاسخ اجمالی

[ویرایش]

گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می‌رود، کمتر بوی تعفن آن را حس می‌کند و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی‌شود. لکن، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاقی و متعفن، خود یک پیروزی است که نشان از اراده قوی دارد. این پیروزی بزرگ را به شما تبریک می‌گوئیم.
خود ارضایی در متون دینی ما از گناهان کبیره شمرده شده و انجام آن حرام است و مجازاتی نیز بر آن قرار داده شده است. اقدام به ترک همیشگی این گناه و طلب استغفار از حضرت احدیت، به مثابه توبه حقیقی و عملی آن و بهترین راه جبران خسارت‌های وارده پیشین است.
اما بهترین راه‌رهایی از خود‌ارضایی، ازدواج می‌باشد. و اگر ازدواج ممکن نباشد با ورزش کردن، روزه گرفتن، پر کردن اوقات فراغت و...باید با این عمل مبارزه کرد تا افراد و جامعه از ضررهای جسمی و روحی و روانی آن در امان بمانند.

پاسخ تفصیلی

[ویرایش]

گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می‌رود، کمتر بوی تعفن آن را حس می‌کند، و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی‌شود.
لکن، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاقی و متعفن، خود یک پیروزی است که نشان از اراده قوی دارد.ما این پیروزی بزرگ را به شما تبریک می‌گوئیم.کسی که الان و در این مرحله به این پیروزی رسیده است، باید سعی کند انگیزه ی خود را برای مبارزه با گناه، قوی تر نماید تا در مراحل بعدی هم پیروز شود.

← قوی‌کردن انگیزه ترک گناه


اما در مورد راه‌های قوی کردن انگیزه برای مبارزه با این گناه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. توجه به مفاسد و مضرات گناه.
۲. توجه به ارزش والای شخصیت خود.
۳. توجه به مقام عظیم خداوند و رعایت کردن دستورهای او.
۴. توجه به ارزش مبارزه با گناه و هوای نفس، به عنوان یک هنر و لذت بخش بودن پیروزی بر نفس.
۵. استعانت از خداوند متعال و توکل به او.
با عزمی جزم و با توجه به راهکارهای اشاره شده در بالا، این حالت (ترک گناه) را در خود حفظ کنید. ما بر این باوریم که با عزم و اراده محکم و با لطف پروردگار مهربان، شما در این مبارزه برای همیشه پیروز خواهید بود.

← خلاصی کامل


بهترین راه برای خلاصی کامل از خود‌ارضایی، ازدواج است. و اگر ازدواج ممکن نباشد، می‌توان از نکاتی که در ذیل می‌آید با توکل بر خدا بهره جست:
۱- برای ترک خود ارضایی تصمیم جدی داشته باشید.
۲- از مشاهده انواع عکس‌ها و فیلم‌های شهوت انگیز به شدت پرهیز کنید.
۳- در انتخاب دوست دقت نمائید و افرادی را برگزینید که مشوق شما در این کار نباشند و همچنین از دوستی‌های نا مشروع با جنس مخالف جدا خودداری کنید.
۴- از خیال‌پردازی دوری کنید و سعی کنید همیشه مشغول به کارهای مفید باشید (مطالعه کتابهای غیر شهوت انگیز- ورزش سنگین و...) و به یاد داشته باشید بیکاری مساله‌ای است که اگر از آن دوری نکنید ممکن است شما را به هر چیزی وادارد.
۵ – حتی الامکان سعی کنید در جایی تنها نباشید.
۶ – روزه گرفتن برای کنترل خواسته‌های نفسانی و تقویت اراده شما بسیار مفید است.
اگر قادر به روزه گرفتن نیستید، سعی کنید پرخوری نکنید و یا حداقل به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۷ – از خوردن غذاهایی که باعث تحریکات جنسی می‌شود، پرهیز کنید (موز- شکلات – انجیر- خرما- پیاز- فلفل - تخم مرغ - گوشت قرمز، غذاهای پرچرب و.....)
۸- سعی کنید همیشه مثانه خود را خالی نگه‌دارید.
۹- شبها قبل از خواب مطالعه کنید و همچنین هرگز به رو نخوابید...

نتیجه

[ویرایش]

نتیجه آنکه با دوری کردن از محیط‌های خلوت و پرکردن اوقات فراغت با برنامه‌هایی هم چون مطالعه، ورزش، قرائت و حفظ قرآن، عبادت، روزه گرفتن، ارتباط با افراد متدین و خود ساخته و اقدام به ازدواج (در صورت وجود شرایط) می‌توانید شرایط و زمینه‌های گناه را از بین ببرید.

منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «راه نجات از استمناء»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار