راه خلاصی از شهواتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گناه، خواب.

پرسش: راه مبازه با شهوت و فکرهای قبل از خواب، چیست؟

پاسخ: گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می‌رود، کمتر بوی تعفن آن را حس می‌کند، زیرا حس بویایی او از کار می‌افتد و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی‌شود.
لکن، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاقی و متعفن، خود یک پیروزی است.کسی که الان و در این مرحله به این پیروزی رسیده است، باید سعی کند انگیزه خود را برای مبارزه با گناه، قوی‌تر نماید تا در مراحل بعدی هم پیروز شود.
بهترین راه‌رهایی از شهوت، ازدواج شرعی (دائم یا موقت) با شرایط خاص آن که در رساله‌های عملیه بیان شده است می‌باشد. و اگر ازدواج ممکن نباشد با ورزش کردن و روزه گرفتن و پر کردن اوقات فراغت باید با این عمل مبارزه کرد تا افراد و جامعه از ضررهای جسمی و روحی و روانی آن در امان بمانند.


باتلاق گناه

[ویرایش]

گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می‌رود، کمتر بوی تعفن آن را حس می‌کند، زیرا حس بویایی او از کار می‌افتد و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی‌شود.
لکن، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاقی و متعفن، خود یک پیروزی است. کسی که الان و در این مرحله به این پیروزی رسیده است، باید سعی کند انگیزه خود را برای مبارزه با گناه، قوی‌تر نماید تا در مراحل بعدی هم پیروز شود.

← راه مبارزه با گناه


اما در مورد راه‌های قوی‌کردن انگیزه برای مبارزه با گناه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. توجه به مفاسد و مضرات گناه
۲. توجه به ارزش والای شخصیت خود
۳. توجه به مقام عظیم خداوند و رعایت کردن دستورهای او.
۴. توجه به ارزش مبارزه با گناه و هوای نفس، به عنوان یک هنر و لذت‌بخش بودن پیروزی بر نفس.
نکته بسیار مهم در این راه، مایوس نشدن از رحمت الهی و استعانت از او و توکل به اوست. از توبه‌ شکنی مکرر خود به هیچ وجه دلسرد نشوید و با عزمی جزم و با توجه به راهکارهای اشاره شده در بالا، به مبارزه با این پدیده برخیزید. ما بر این باوریم که با دستگیری و لطف پروردگار مهربان، شما در این مبارزه پیروزخواهید شد.

خلاصی کامل از شهوت

[ویرایش]

بهترین راه برای خلاصی کامل از شهوت، ازدواج شرعی (دائم یا موقت) با شرایط خاص آن که در رساله‌های عملیه بیان شده است، می‌باشد. و اگر ازدواج ممکن نباشد، می‌توان از نکاتی که در ذیل می‌آید با توکل بر خدا بهره جست:
۱- برای ترک شهوت تصمیم جدی داشته باشید.
۲- از مشاهده انواع عکس‌ها و فیلم‌های شهوت انگیز به شدت پرهیز کنید.
۳- در انتخاب دوست دقت نمائید و افرادی را برگزینید که مشوق شما در این کار نباشند و همچنین از دوستی‌های نا مشروع با جنس مخالف جدا خودداری کنید.
۴- از خیال‌پردازی دوری کنید و سعی کنید همیشه مشغول به کارهای مفید باشید (مطالعه کتابهای غیر شهوت انگیز- ورزش سنگین و...) و به یاد داشته باشید بیکاری مساله‌ای است که اگر از آن دوری نکنید ممکن است شما را به هر چیزی وادارد.
۵ – حتی الامکان سعی کنید در جایی تنها نباشید.
۶ – روزه‌ گرفتن برای کنترل خواسته‌های نفسانی و تقویت اراده شما بسیار مفید است.
اگر قادر به روزه‌ گرفتن نیستید، سعی کنید پرخوری نکنید و یا حداقل به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۷ – از خوردن غذاهایی که باعث تحریکات جنسی می‌شود، پرهیز کنید (موز- شکلات – انجیر- خرما- پیاز- فلفل - تخم‌مرغ - گوشت قرمز، غذاهای پرچرب و.....)
۸- همیشه مثانه خود را خالی نگه‌دارید.
۹- شبها قبل از خواب مطالعه کنید. هنگام خواب باید کاملاً حالت خواب آلودگی به او دست داده باشد و خسته باشد و تا احساس نیاز به خواب پیدا نکرده به رختخواب نرود و در موقع خوابیدن به رو نخوابد و جلوی بدن را روی زمین نباید قرار دهد که باعث تحریک جنسی می‌شود؛ زیرا رختخواب حساس‌ترین جا برای تحریک جنسی است.
نتیجه آنکه با دوری کردن از محیط‌های خلوت و پرکردن اوقات فراغت با برنامه‌هایی هم چون مطالعه، ورزش، قرائت و حفظ قرآن، عبادت، روزه گرفتن، ارتباط با افراد متدین و خود ساخته، اقدام به ازدواج و ارضای غریزه جنسی از راه حلال...می‌توانید شرایط و زمینه‌های گناه را از بین ببرید.

منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «راه خلاصی از شهوات»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۸/۱۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار