راه حفظ ایمان در محیط‌های غیر اسلامیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اسلام، ایمان.

پرسش: چگونه در محیط‌های غیر اسلامی خارج از کشور می‌توان ایمان خود را حفظ کرد؟

پاسخ: مراقبت از اخلاق انسانی و اسلامی و عمل به دستورات دین و پای بندی به ارزش‌های دینی از اموری است که تاثیر مستقیم در سعادت دنیایی و بهبود زندگی دارد و زندگی خبیث و پست حیوانی را به زندگی پاک و طیب تبدیل می‌کند، انسان‌هایی که واقعا به دستورات دینی صحیح و خارج از التقاط و خرافات و افراط و تفریط مقید باشند بیشترین لذت را از زندگی خود می‌برند. به همین دلیل یکی از مسائلی که مورد آزمایش و امتحان الهی قرار می‌گیرد و روایات زیادی به آن تصریح دارد، پایبندی به عقاید مذهبی و حفظ ایمان است.
یکی از راه‌های حفظ این ارزش‌ها ایجاد انگیزه بیش‌تر برای پای‌بندی به احکام دینی و ایستادگی و مقاومت در برابر انحرافات فکری، دینی و اجتماعی و بی‌توجهی به زرق و برق دنیا است. پایبندی کامل به وظایف و تکالیف دینی و انجام مسئولیت‌ها، و پیروی کردن از علمای متعهد، (زیرا مسؤولیت تبیین احکام دینی و هدایت مردم و حفظ ارزش‌های اسلامی و دفاع از مکتب اسلام بر عهده عالمان متعهد و با تقوا گذاشته شده است)، مطالعه و توجه به آثار و عواقب کارهای ضد اخلاقی که در این گونه محیط‌ها انجام می‌گیرد، ارتباط با خدا و پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) ائمه معصومین (علیه‌السّلام)، اهمیت دادن به دعا و عبادت خالصانه و...، نقش مهمی در مبارزه با مفاسد فرهنگ‌های بیگانه و حفظ ایمان و اخلاق انسان دارد.پاسخ تفصیلی

[ویرایش]

دستورات و احکام دین به منظور سعادت و کمال انسان بر ما واجب شده‌اند. مراقبت از اخلاق انسانی و اسلامی و عمل به دستورات دین و پای‌بندی به ارزش‌های دینی از اموری است که تاثیر مستقیم در سعادت دنیایی و بهبود زندگی دارد و زندگی خبیث و پست حیوانی را به زندگی پاک و طیب تبدیل می‌کند، انسان‌هایی که واقعا به دستورات دینی صحیح و خارج از التقاط و خرافات و افراط و تفریط مقید باشند، بیشترین لذت را از زندگی خود می‌برند. و از طرف دیگر اگر انسان به این قوانین عمل نکند تنها خود را از آثار و برکات مادی و معنوی آنها محروم کرده است و تنها به خود ضرر زده است و گرنه از این ناحیه هیچ ضرری متوجه دین و خدا نمی‌شود.
براین اساس باید برای محروم نماندن از از این آثار و برکات، در هر شرایطی ایمان خود را حفظ کنیم و به طور کامل به دستورات آن پایبند باشیم بویژه اگر مجبور هستیم در محیط‌های زندگی کنیم که مظاهر فسق و فجور و گناه در آنها بیشتر است.

← مراقبت از ارزش‌های دینی


یکی از هشدارهای مهم و تاکیدهای مکرر در عصر غیبت، مراقبت از دین و ارزش‌های دینی است، تا گرفتار انحرافات فکری و عقیدتی نگردد و در مقابل زرق و برق دنیا بی توجه باشد. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در مورد مؤمنان این عصر می‌فرمایند: هر یک از آنان (مؤمنان واقعی دوره غیبت) اعتقاد و دین خویش را با هر سختی حفظ می‌کنند. چنان که گویی درختان خار مغیلان را در شب تاریک با دست پوست می‌کند یا آتش پر دوام را با دست نگاه می‌دارند.
حضرت علی (علیه‌السّلام) در توصیف مؤمنان حقیقی می‌فرمایند: پس از غیبت امام عصر (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، مردم دچار حیرت و سرگردانی بسیار سختی می‌شوند؛ گروهی گمراه می‌شوند و گروهی دیگر، علی رغم تمام ناملایمات، بر هدایت ‌باقی مانند.
[۲] طوسی، محمد بن حسن، کتاب الغیبة، ص۱۰۴.


← حفظ ارزش و مقام انسانی


یکی از عواملی که باعث از بین رفتن شخصیت انسان می‌شود ارتکاب گناه است کسی که دستورات خدا را زیر پا بگذارد و مطیع هوای نفس شیطانی خود شود در حقیقت خدای مهربان را بر شیطان برتری داده، چنین شخصی در حقیقت به دست خود ارزش خود در نزد خدا را پایین آورده است. در حالی که اگر انسان ارزش و مقام والای خود را در پیشگاه خالق یکتا بداند هیچ گاه خود را به بهای‌ اندک نخواهد فروخت.

← مقاومت در برابر گناه


باید بدانیم اصل مقاومت در برابر گناه نشانه پایداری در ایمان است، و حفظ ایمان در شرایط و محیط‌های آلوده نیاز به همت و تلاش بیشتری دارد بویژه در دوران جوانی، که زمینه‌ گناهان مختلف بیشتر و جذاب‌تر فرا روی انسان قرار می‌گیرد، البته همان‌گونه که جوان از پتانسیل بالایی برای انجام گناه برخوردار است از طرف دیگر از نشاط و امید و اراده بیشتری برای پیگیری زندگی سالم و مقابله با گناه است. از این رو با تلاش خود و عنایت پروردگار می‌تواند در مبارزه با شیطان و گناه سربلند باشد.

← چند نکته


برای این منظور باید به نکات زیر توجه داشته باشیم:

←← از بین بردن زمینه‌های گناه


از آنجا که زمینه گناه در ایام جوانی مساعد است: باید سعی شود زمینه‌های گناه را از بین برد یا به حداقل رساند. زمینه‌هایی همانند خلوت یا شوخی با نامحرم، تنها بودن در محیط کار و زندگی، دیدن فیلم و مناظر شهوت‌انگیز و حضور در مکان‌های گناه مانند کنار دریاها، استخرها و...

←← تقویت اراده


هر چه اراده انسان قوی‌تر باشد در برابر گناه مقاوم‌تر خواهد بود.

←← توجه به آثار گناه در زندگی


توجه به آثار و عواقب کارهای ضد اخلاقی که در این گونه محیط‌ها انجام می‌گیرد نظیر از بین رفتن عاطفه‌ها، گسستن کانون خانواده، عدم احترام به پدر و مادر و معلم و...، می‌تواند نقش مهمی در حفظ ایمان داشته باشد.
رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) می‌فرمایند: «در برابر گناهان پارسایی را پیشه کنید، زیرا گناهان نابودکننده خیرات می‌باشند، همانا بنده که مرتکب گناه می‌شود آن آگاهی و علمی را که قبلاً داشت فراموش می‌کند.»

←← توجه به حضور امام زمان


توجه به حضور امام زمان (علیه‌السّلام) و آگاهی او از احوال مؤمنان در دوره غیبت.

←← پیروی از علمای متعهد


از آنجا که در عصر غیبت امام (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، تشخیص وظایف و تکالیف دینی برای افراد به راحتی امکان‌پذیر نیست، مسؤولیت تبیین احکام دینی و هدایت مردم و حفظ ارزش‌های اسلامی و دفاع از مکتب اسلام بر عهده عالمان متعهد و با تقوا گذشته شده است. آنان با استفاده از منابع اصیل دینی یعنی قرآن و سنت، پاسخ‌گوی نیازهای دینی مردم هستند. امام‌هادی (علیه‌السّلام) فرمودند: اگر نبودند عالمانی که مردم را به سوی او فرا می‌خوانند و به سوی او راهنمایی می‌کنند و با برهان‌های استوار از دین پاسداری می‌کنند و بندگان بیچاره و ناآگاه را از دامهای ابلیس و پیروان او و هم چنین از دامهای دشمنان اهل بیت رهایی می‌بخشند، هیچ کس بر دین خدا باقی نمی‌ماند. اما علمای دین، دل‌های متزلزل شیعیان ناتوان را حفظ می‌کنند، هم چنان که کشتی‌بان سکان کشتی را حفظ می‌کند.این دسته از عالمان در نزد خداوند دارای فضیلت و مقام بسیاری والایی هستند.
شرط اصلی حفظ سلامت فکری و عقیدتی مردم در عصر غیبت، پیروی از این علمای متعهد است.‌ در همین زمینه وقتی از امام عصر سؤال شد که در زمان غیبت‌ شما به چه کسانی مراجعه کنیم و در حوادثی که پیش می‌آید از چه کسانی کسب تکلیف کنیم و رهنمودهای چه قشری را وسیله هدایت‌ خود قرار دهیم، آن حضرت فرمودند: در حوادثی که برای شما رخ می‌دهد به راویان احادیث‌ها (فقهای جامع الشرایط) مراجعه کنید، چرا که آنان حجت ما بر شمایند و من حجت ‌خدایم.
به این ترتیب، برای حفظ عقاید و ایمان، مردم موظف شده‌اند که در عصر غیبت ‌به عالمان با تقوا و فقیهان واجد الشرایط مراجعه کنند و معالم دین خود را از آنان بیاموزند و تمام رویدادهای زندگی خویش را هماهنگ با دستورالعمل‌هایی که از متن تعالیم دینی به دست آمده است هماهنگ سازند.
بدیهی است اگر مردم در این امر، بدون تقصیر و کوتاهی به انجام وظیفه پرداختند، نه تنها فتنه‌های عصر غیبت و دسیسه‌های دشمنان و مدعیان دروغین دین شناس و...صدمه‌ای به دین و اعتقاد آنان نمی‌زند که عملکرد آنان در چهار چوب تعالیم دینی، روز به روز زمینه ظهور حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) و حاکمیت احکام و ارزش‌های الهی در سراسر جهان فراهم خواهد ساخت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۵۲، ص۱۲۴.    
۲. طوسی، محمد بن حسن، کتاب الغیبة، ص۱۰۴.
۳. محمدی ری شهری، محمد، میزان‌ الحکمة، ج۴، ص۲۸۴.    
۴. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج۷۰، ص۳۷۷.    
۵. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۲، ص۶.    
۶. طبرسی، احمد بن علی، احتجاج، ج۲، ص۴۶۹    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «حفظ ایمان در محیط‌های غیر اسلامی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۸/۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار