راه اعلام علاقمندی به ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، دختر.

پرسش: راه صحیح اعلام علاقمندی به ازدواج با دختر مورد نظر چیست؟

پاسخ: پنهان کاری در این امور اصلا توصیه نمی‌شود، چرا که این امر مقدس را به یک ناهنجاری اخلاقی و اجتماعی تبدیل می‌سازد.سفارش به ازدواج در اسلام

[ویرایش]

ازدواج امر بسیار مقدس و مهمی است که آثار و نتایج مثبت بسیاری در زندگی فردی و اجتماعی بشر دارد که یکی از آثار آن پاسخ به نیازهای ضروری فطرت انسانی است که خالق متعال در وجود هر زن و مردی قرار داده است تا کمبودهای همدیگر را کامل نمایند. از این رو بسیار مورد سفارش اسلام قرار گرفته و راه کار‌های لازم در این زمینه از طرف پیشوایان معصوم (علیه‌السّلام) ارائه گردیده است که عمل به آنها باعث فرجام خوش زندگی طرفین و سلامت جامعه خواهدبود. براین اساس هر جوان دختر و پسری که قصد دارد در این وادی قدم بگذارد باید دستورات مکتب را در نظر داشته باشد. یکی از دستورات دین در تمام زمینه‌ها این است که از هر آنچه باعث اتهام شما می‌شود دوری کنید.«اَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) عِنْدَ وَفَاتِهِ: اِیَّاکَ وَ مَوَاطِنَ التُّهَمَةِ وَ الْمَجْلِسَ الْمَظْنُونَ بِهِ السُّوءُ فَاِنَّ قَرِینَ السَّوْءِ یَغُرُّ جَلِیسَهُ.»

مراعات همه جوانب

[ویرایش]

از آنجا که ازدواج دارای جنبه‌های مختلف است که یک جنبه آن جنبه ناموسی و حیثیتی افراد و خانواده‌هاست بنا بر این باید مراعات همه جوانب بشود. بنا براین شما می‌توانید به هر دختری که برای شریک زندگی خود مناسب می‌دانید و به او علاقه‌مند شده‌اید، پیشنهاد ازدواج بدهید ولی باید این کار به شکلی انجام شود که موجب اتهام هیچ یک از طرفین نشود. چرا شما می‌خواهید با پنهان کاری، این امر مقدس را به یک ناهنجاری اخلاقی و اجتماعی تبدیل سازید. اگر پدر و مادر شما با ازدواج شما مخالفند و دلیل منطقی قابل قبول ندارند از دیگر نزدیکان خود کمک بگیرید، اگر همه نزدیکان شما مخالفند از بزرگان محل مثل روحانی محل، استاد، معلم، مدیر مافوق، همکار یا...، کمک بگیرید در هرحال مخفی کاری در امر مبارک ازدواج حتی انسانهای پاک را در معرض تهمت قرار می‌دهد و شیرینی آن را در کام دو طرف تلخ می‌سازد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۷۲، ص۹۰.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «راه اعلام علاقمندی به ازدواج»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار