راه‌های کنترل فشارهای جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نیاز به ازدواج، فشارهای جنسی، کنترل نیاز جنسی، دعانویس.

پرسش: دختر مسلمانی که تحت فشار نیازهای جنسی و عاطفی برای ازدواج قرار دارد، لکن شرایط لازم برای ازدواجش فراهم نمی‌شود، چه باید بکند؟ آیا ادعیه دعانویس‌ها و ... توصیه می‌شود؟

پاسخ:


تکیه بر توانایی‌های خود

[ویرایش]

معنویت و دین، گوهرهایی هستند که به حامل خود ثبات قدم، استقامت، اعتماد به نفس، و شکوفایی ارزانی می‌دارند. شما به عنوان یک انسان مؤمن، بایستی برای رفع مشکلاتتان بر توانایی‌ها، استعدادها، ظرفیت‌ها و نیروهای مثبت درونی خود تکیه کنید. مسؤلیت همه مشکلات در وهله اول بر عهده خود شماست و این شما هستید که باید با چالش‌های زندگی مواجه شوید و آن‌ها را پشت سر بگذارید، آن‌هم با تکیه بر توانایی‌ای خود و با جلب حمایت دیگران؛ و مطمئن باشید که چیزی خارج از جریان طبیعی امور اتفاق نمی‌افتد، مگر شما بخواهید، شما حرکت کنید و شما بیابید.

توصیه‌های کاربردی

[ویرایش]

اکنون به چند توصیه کاربردی اشاره می‌کنیم:

← شناخت حوزه‌های علاقه


با مطالعه نامه شما به این نتیجه می‌رسیم که شما الان تمام قوای فکری، هیجانی و عاطفی خود را بر روی مشکل متمرکز کرده‌اید، چنین خاطر است که احساس می‌کنید توان لازم برای رهایی از چنگال مشکلات را ندارید. شما به سراغ خدا هم که می‌روید، غول مشکلات خود را به همراه دارید. اولین پیشنهاد من به شما این است که سعی کنید حوزه‌های علاقه و رغبت خود را بشناسید و با شور و اشتیاق در آن سرمایه‌گذاری کنید. روابط با دوستان، فعالیت‌های ورزشی، حضور در گروه‌های اجتماعی، فعالیت‌های هنری ـ بسته به ذوق و علاقه شما ـ همگی به شما کمک خواهند کرد که از مرداب سکون و بی‌عملی نجات پیدا کنید.

← سپردن خود به دست علاقه‌ها


وقتی علایق خود را شناختید، خود را به دست آن‌ها بسپارید، اگر به درس مشغول‌اید، اگر به کارهای ورزشی و هنری می‌پردازید، اگر دعا و زیارت می‌خوانید، حتی اگر برای حل مشکلاتتان با دیگران صحبت می‌کنید، خودتان را در فضای آن کار، رها کنید؛ غرق شوید، آن‌قدر که خود را فراموش کنید.

← افزایش دوست‌یابی


به این ترتیب علاوه بر این‌که از کارهای خود لذت می‌برید، بر دامنه مهارت‌های شما نیز افزوده می‌شود. تعداد دوستان شما هم زیاد می‌شوند. امروزه روابط اجتماعی، یکی از عوامل مؤثر پیشرفت در زندگی است.

← استفاده از اطلاعات مفید


هم‌چنین از فعالیت‌های منفعلانه و رخوت‌آمیز (مثل مشاهده تلویزیون) برای مدت طولانی پرهیز کنید. البته تلاش کنید تا از اطلاعات بعضاً مفید رسانه‌ها که به شما در برقراری ارتباط مؤثر با دیگران و برخورداری از بینش اجتماعی کمک می‌نماید، استفاده کنید. سعی کنید خود را در معرض اطلاعات مختلف قرار دهید، نه آن‌قدر که به هرج‌و‌مرج فکری بینجامد؛ بلکه به‌ اندازه‌ای که ذهنتان فرصت نکند از کمبود اطلاعات سوء استفاده کرده و به پردازش‌های مسموم بپردازد.

← پیشنهاد دیگر


پیشنهاد دیگر ما این است که اگر فرد مناسبی را می‌شناسید که شرایط یک همسر خوب و مناسب را داراست، به طور غیر مستقیم و از طریق واسطه‌های موجه و محترم بخواهید که شما را برای ازدواج به آن شخص پیشنهاد کنند. با کسانی که آن‌ها را می‌شناسید و به امانت‌داری‌شان مطمئن هستید، این موضوع را مطرح نمایید.
انسان‌ها دو دسته‌اند: کسانی که می‌کوشند فعالانه و با تدبیر مشکلاتشان را حل کنند و کسانی که منفعلانه و بدون برنامه و بی‌هدف حرکت می‌کنند تا معجزه‌ای رخ دهد.

راهکارهای کنترل فشارهای جنسی

[ویرایش]

دنبال حل مشکل و راهکارهای کنترل بودن، گامی بزرگ برای رسیدن به هدف است و گام دوم آن، پیروی از دستورالعمل‌های زیر است:

← توکل و توسل


توکل به خدا، دعا و توسل به اهل بیت (علیهم‌السلام) (خواندن نماز ازدواج و...)

← رعایت برخی پرهیزها


کم کردن غذاهای تحریک‌کننده جنسی، پرهیز از پوشیدن لباس‌های تنگ، پرهیز از دیدن عکس‌های شهوت‌انگیز و مناظر محرک (غذاهای محرک مثل خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ و...)

← کنترل اعضای بدن


کنترل چشم، گوش و ذهن (نخواندن کتاب‌ها و رمان‌های عشقی و...)

← داشتن برنامه


داشتن برنامه‌ای همه‌بعدی در زندگی (کار ـ فعالیت‌های هنری مثل خیاطی، آشپزی، گل‌سازی، عبادت، استراحت، خواب) معاشرت با اقوام و دوستان.

← ورزش کردن


تحرک داشتن و انجام فعالیت‌های ورزشی.

← انتخاب دوستان صالح


انتخاب دوستان سالم و صالح و افرادی که به شما روحیه دهند و افکار مثبت القا کنند نه افرادی که دائماً از نقص‌ها و کاستی‌ها بگویند و آیه یاس بخوانند.

← تغییر در افکار و تصمیم‌ها


توجه کنید که شما اراده دارید، می‌توانید تصمیم بگیرید و انتخاب کنید، می‌توانید در افکار خود تغییر ایجاد کنید و می‌توانید سیستم و نظام باورهایتان را دوباره تنظیم کنید.
یکی از روان‌شناسان مشهور معتقد است انسان سقوط می‌کند نه به این سبب که شکست خورده است؛ بلکه به این دلیل که می‌پندارد شکست خورده است. بنابراین تصور نکنید که شکست خورده‌اید، بزرگ بیندیشید، اعتقادات بزرگ و قوی داشته باشید، دعاهای بزرگ کنید و اعمال بزرگ (در حد توان) انجام دهید. کار و تلاش را به این‌ها بیفزایید؛ در نتیجه رمز پیروزی بر مشکلات را به دست خواهید آورد.
[۱] نورمن ونیست پیل، باز هم مثبت درمانی، مترجم فریبا مقدم، نشر اوحدی، ۱۳۷۶، ص۱۳۴.

هرگز فکر نکنید این مشکل مخصوص به شماست، با توجه به این‌که امروزه سن ازدواج بالا رفته، افراد زیادی ـ چه دختر و چه پسر ـ با این مشکل روبه‌رو هستند.

← داشتن اراده قوی


توجه داشته باشید که در تمام این مشکلات اراده شما حرف اول و آخر را در حل مسائل می‌زند؛ پس تلاش کنید تا اراده‌ای قوی‌ داشته باشید (ورزش، مطالعه زندگی افراد موفق، توکل به خدا، توجه به ضررهای سستی و...).

رجوع نکردن به دعانویس‌ها

[ویرایش]

مراقب باشید اکثر قریب به اتفاق دعانویس‌ها از احساسات، مشکلات و باورهای مردم سوءاستفاده می‌کنند. پس بهتر است چاره مشکل خود را از دانشمندان و عالمان دین بپرسید و از آن‌ها دعاهای معتبر بخواهید نه تا از دعانویسی که به او اطمینان ندارید.

منابع

[ویرایش]

۱. پرواز در فضای جوانی، ابوالقاسم بخشیان، انتشارات روح.
۲. راز سختی‌ها و بلاها در زندگی، احمد لقمانی، انتشارات عطر سعادت.
۳. جوان و نیروی چهارم زندگی، دکتر محمدرضا شرفی، سروش تهران.
۴. دنیای جوان، دکتر محمدرضا شرفی، تربیت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نورمن ونیست پیل، باز هم مثبت درمانی، مترجم فریبا مقدم، نشر اوحدی، ۱۳۷۶، ص۱۳۴.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «راه‌های کنترل فشارهای جنسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار