راه‌های اصلی خداشناسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قرآن، احادیث اسلامی،

پرسش: راه‌های اصلی برای شناخت خدا چیست؟


راه‌های خداشناسی

[ویرایش]

با تأمّل در آیات و احادیث درباره راه‌های خداشناسی، می‌توان به این جمع‌بندی دست یافت که از نگاه قرآن و احادیث اسلامی، خداشناسی، سه راه اصلی دارد که راه‌های دیگر به این سه باز می‌گردند، و آنها عبارت‌اند از:
۱. خودشناسی
۲. جهان‌شناسی
۳. مجاهدت.
راه اوّل و دوم، راه علمی و راه سوم، راه عملی است و هر سه راه در آیات قرآن، مورد اشاره است:
«سَنُرِیهِمْ ءَایَـاتِنَا فِی الافَاقِ وَ فِی اَنفُسِهِمْ حَتَّی یَتَبَیَّنَ لَهُمْ اَنَّهُ الْحَقُّ اَوَ لَمْ یَکْفِ بِرَبِّکَ اَنَّهُ عَلَی کُلِّ شَیْ ءٍ شَهِیدٌ؛ ما به زودی نشانه‌های خود را در کرانه‌ها [ی هستی] و وجود خودشان به آنان نشان خواهیم داد تا برایشان روشن شود که او حقّ است. آیا این که پروردگارت بر هر چیز گواه است، کافی نیست؟».
راه سوم، یعنی به‌کارگیری همه توان برای انجام دادن اوامر و رهنمودهای الهی در زندگی، راه رسیدن به بالاترین درجات خداشناسی، یعنی معرفت شهودی است. راه اوّل و دوم، تنها ارائه طریق است؛ امّا راه سوم، رسیدن به مقصود را تضمین می‌نماید که:
«وَ الَّذِینَ جَـهَدُواْ فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا؛ و آنان که با تمام توان برای ما بکوشند، به راه‌های خود، رهنمونشان می‌کنیم».
با پیمودن این راه، نه تنها انسان به بالاترین مراتب خداشناسی، بلکه به بالاترین مراتب خودشناسی و جهان‌شناسی نیز نایل می‌آید.
بنابراین، می‌توان گفت:صراط مستقیم الهی، یکی بیشتر نیست و آن، دینی است که انبیای الهی برای تکامل انسان ارائه کرده‌اند و راه‌های دیگر، در صورتی راه خداست که به این شاه‌راه منتهی شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. فصلت/سوره۴۱، آیه۵۳.    
۲. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۶۹.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «راه‌های اصلی خداشناسی» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۲/۱۱.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار