راضی کردن پدر برای ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: فساد، خانواده.

پرسش: من داخل دانشگاه یک دختر بسیار خانوم را دیدم و از خصوصیات و حیای آن دختر خیلی خوشم آمد و بنده او را پسندیدم و همان خانم مورد نظر و ایده آل من می‌باشد. این مسئله را اول با خودش و سپس با پدر و مادرم درمیان گذاشتم، که پدرم گفت به دلیل نداشتن شرایط فعلا اقدام نمی‌کنم. من از شما کمک می‌خواهم و می‌خواهم که مرا راهنمایی کنید که چکار کنم؟

پاسخ: بعد از مشورت و تحقیق در صورتی که به نتیجه مثبت رسیدید و باز هم با مخالفت پدرتان مواجه شدید، ضمن رعایت احترام ایشان می‌توانید از بستگانی؛ مانند پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمو، دائی و یا از دوستان نزدیک پدر و...که می‌توانند در تصمیمات پدرتان نقش داشته باشند کمک بگیرید که مداخله کرده و مصلحت‌اندیشی کنند


ازدواج در اسلام

[ویرایش]

مکتب اسلام برای جلوگیری از فساد و تباهی انسان‌ها و برای حفظ فرد و جامعه از بروز مشکلات ناشی از مفاسد اخلاقی، همچنین برای استحکام بخشیدن به کانون خانواده و...سفارش زیادی به ازدواج کرده است، اگر جوانی به سنی از بلوغ و رشد رسیده که می‌تواند برای زندگی و آینده خود تصمیم بگیرد، این کار نیز مورد اهتمام دین اسلام است.

چند نکته

[ویرایش]

منتها در این جا چند نکته است که باید به آنها توجه شود:

← کفویت


مکتب حیات بخش اسلام در موضوع ازدواج اوّلین چیزی را که مورد توجه قرار داده است، مسئله‌ی "کفو" بودن زن و مرد است؛ یعنی دختر و پسر جوان که قرار است با هم ازدواج کنند و در آینده زندگی مشترک و با تفاهم و به دور از اختلاف داشته باشند، باید با یکدیگر مشترکات دینی، فکری، فرهنگی، اخلاقی و...داشته باشند و تقریباً از نظر فکری و فرهنگی در سطح نزدیکی باشند، تا خدای ناکرده در زندگی زناشویی و در تربیت فرزندان دچار اختلاف نشوند.
این مسئله‌ای است که جوانان در هنگام ازدواج باید آن را مورد توجه قرار بدهند و به دور از احساسات، بلکه با فکر و‌ اندیشه جوانب قضیه را بسنجند و بعد اقدام به این کار کنند.

← ضرورت آشنایی‌ کامل


به آشنایی‌اندک در دانشگاه و خیابان اکتفا ننمایید.

← دوری از احساسات


سعی کنید از راه احساسات تصمیم نگیرید.

← کمک گرفتن از بستگان


بعد از مشورت و تحقیق در صورتی که به نتیجه مثبت رسیدید و باز هم با مخالفت پدرتان مواجه شدید، ضمن رعایت احترام ایشان می‌توانید از بستگانی؛ مانند پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمو، دائی و یا از دوستان نزدیک پدر و...که می‌توانند در تصمیمات پدرتان نقش داشته باشند کمک بگیرید که مداخله کرده و مصلحت‌اندیشی کنند تا از ایشان بخواهند، این مشکل را حل کند که ان شاء الله شما به خواسته خود برسید.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «راضی کردن پدر برای ازدواج»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۸/۱.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار