رابطه سستی در نماز با آیه 47 سوره انبیاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نماز ، ثواب
پرسش: من بعضی وقت‌ها نماز می‌خوانم و مواقعی نمی‌خوانم، آیا با توجه به آیه «فمن یعمل مثقال ذرة خیراً یره»، ثواب دارد؟
پاسخ: انسان با ایمان باید به انجام واجبات – به ویژه نماز - اهتمام خاص داشته باشد و به هیچ وجه سهل‌انگاری در این مورد جایز نیست.


سست شمردن نماز

[ویرایش]


← در قرآن


قرآن کریم دراین‌باره می‌فرماید: «فَوَیْلٌ لِلْمُصَلِّینَ الَّذینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ؛ پس وای بر نمازگزارانی که در نماز خود سهل‌انگاری می‌کنند. »

← در روایت


اگر فردی در انجام نماز، سهل‌انگار باشد، نباید انتظار پاداش از خدا داشته باشد، البته ناامید هم نباید باشد. در روایتی به این موضوع اشاره شده است: ابان بن تغلب می‌گوید: به هنگام ادای مراسم حج ، در مشعر با امام صادق علیه‌السلام نماز مغرب خواندم. آن حضرت بعد از سلام نماز، اقامه گفت و بدون نافله مغرب به نماز عشاء پرداخت. سال بعد خدمت آن حضرت بودم و با او نماز مغرب خواندم، بعد از نماز مغرب برخاست و چهار رکعت نافله خواند. سپس اقامه گفت و نماز عشاء را خواند. بعد از نماز عشاء رو به جانب من کرد و گفت: کسی که این نمازهای پنج‌گانه را بپا دارد و بر اوقات پنج‌گانه آن مواظبت نماید، روز قیامت ، در حالی‌ به ملاقات خدا نایل می‌شود که سند بهشت او در دست خدا است. کسی که نمازهای پنج‌گانه را در وقت معین شده نخواند و بر حفظ آداب آن‌ها مراقبت نکند، بسته به اراده خدا است: اگر بخواهد او را می‌آمرزد و اگر بخواهد او را عذاب می‌کند.

عدل الهی و جبران اعمال خیر

[ویرایش]

در پایان توجه به این نکته لازم به نظر می‌رسد، افرادی که از یک سو، شایستگی ورود به بهشت را ندارند و از سوی دیگر کارهای نیکی نیز در دنیا انجام داده‌اند، خداوند یا در این دنیا به اندازه کار نیکی که انجام داده‌اند جبران خواهد کرد و یا در آخرت از عذابش خواهد کاست.
این نتیجه عدل الهی است که خود می‌فرماید: «ما ترازوهای عدل را در روز قیامت برپا می‌کنیم پس به هیچ کس کمترین ستمی نمی‌شود و اگر به ‌مقدار سنگینی یک دانه خردل (کار نیک و بدی) باشد، ما آن‌را حاضر می‌کنیم و کافی است که ما حساب ‌کننده باشیم».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انبیا/سوره۲۷، آیه۴۷.    
۲. ماعون/سوره، آیه۴-۵.    
۳. کافی، کلینی، محمد بن یعقوب، ج ‌۳، ص ۲۶۷-۲۶۸.    
۴. انبیا/سوره۱۰۷، آیه۴۷.    


منبع

[ویرایش]
سایت اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار