رابطه زیبایی درونی با زیبایی چهرهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زیبایی درونی، خیر

پرسش: چرا پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: «خیر و خوبی را در نزد زیبا رویان» جست‌وجو کنید؟ در حالی که در اسلام زیبایی درونی مهم است، نه زیبایی بیرونی!

پاسخ: آنچه که موجب قرب و نزدیکی به خدا می‌شود زیبایی و پاکی درون است از این رو هر چه انسان از جنبه ظاهری زیبا باشد، بدون زیبایی معنوی ارزشی نزد پروردگار نخواهد داشت. اما در عین حال در تعاملات اجتماعی نیز نمی‌توان منکر این واقعیت شد که چهرهٔ زیبا و زیبایی ظاهری می‌تواند آثار روانی مثبتی در طرف مقابل بر جای گذارد.


رابطه زیبایی درونی با زیبایی چهره

[ویرایش]

بی‌گمان زیبایی درونی و معنوی است که درجه انسان را پیش خدا بالا می‌برد، و آنچه که موجب قرب و نزدیکی به خدا می‌شود زیبایی و پاکی درون است؛ «یا اَیُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ اُنْثی‌ وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا اِنَّ اَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ اَتْقاکُمْ اِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ؛ ‌ای مردم! ما شما را از مردی و زنی آفریدیم و شما را گروه‌ها و قبیله‌ها کردیم تا یکدیگر را باز شناسید، بی‌گمان گرامی‌ترین شما نزد خداوند پرهیزگارترین شماست، به راستی خداوند دانایی آگاه است.»
از این رو هر چه انسان از جنبه ظاهری زیبا باشد، بدون زیبایی معنوی ارزشی نزد پروردگار نخواهد داشت. اما در عین حال در تعاملات اجتماعی نیز نمی‌توان منکر این واقعیت شد که چهرهٔ زیبا و زیبایی ظاهری می‌تواند آثار روانی مثبتی در طرف مقابل بر جای گذارد. با توجه به این واقعیت (تا جایی که به حرام نیانجامد) اسلام می‌تواند دستوراتی در مورد چنین تعاملی ارائه دهد. البته این بدان معنا نیست که افرادی که از زیبایی ظاهری برخوردار نیستند، در اسلام جایگاهی ندارند؛ چرا که در کنار پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) افرادی حضور داشتند که از زیبایی ظاهری بهره‌ای نداشتند، اما به جهت زیبایی باطن، دارای شخصیت و جایگاه بلندی نزد آن حضرت بودند؛ مانند بلال که مؤذن رسول خدا بود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حجرات/سوره۴۹، آیه۱۳.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «رابطه زیبایی درونی با زیبایی چهره»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۶/۳.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار