رابطه توبه و نزول خیرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گناه، برکات، توبه، خیرات، ابتلای الهی.

پرسش: رابطه توبه و ابتلای الهی و نزول خیرات و برکات در چیست، که امام علی (علیه‌السّلام) فرمود: «ان الله یبتلی عباده عند الاعمال السیئه بنقص الثمرات و حبس البرکات و اغلاق خزائن الخیرات، لیتوب تائب و یقلع مقلع، و یتذکر متذکر...»

پاسخ: هدف خداوند از سلب رحمت و دریغ نعمت از ساکنان زمین به هنگام فراوان شدن گناه، توجه دادن به آنها و وادار کردن به استغفار و توبه است؛ چرا که استغفار و توبه وسیله جلب رحمت و برکات الهی است.روایت امام علی

[ویرایش]

امام علی (علیه‌السّلام) در موضوع رابطه توبه و ابتلای الهی می‌فرماید: «خداوند، بندگانش را هنگام ارتکاب کارهای ناپسند به کمبود میوه‌ها، دریغ داشتن برکات، و بستن درهای خیرات دچار می‌کند، باشد که توبه کاری توبه کند، گناه کاری دل از گناه قطع نماید، پند گیرنده‌ای پند گیرد و خودداری کننده‌ای از گناه خودداری کند. خداوند سبحان توبه را سبب فراوانی روزی و رحمت بر خلق قرار داد و فرمود: "از پروردگارتان آمرزش بخواهید که او همواره آمرزنده است. (تا) بر شما از آسمان باران پی در پی فرستد. و شما را به اموال و پسران، یاری کند." پس رحمت خدا بر کسی که؛ توبه را استقبال کند و از گناهانش پوزش خواهد، و پیش از فرا رسیدن مرگ به اعمال شایسته بپردازد».

← پیام


این حدیث دارای این پیام مهم است که هدف خداوند از سلب رحمت و دریغ نعمت از ساکنان زمین به هنگام فراوان شدن گناه، توجه دادن به آنها و وادار کردن به استغفار و توبه است؛ چرا که استغفار و توبه وسیله جلب رحمت و برکات الهی است، و گرنه در جود و بخشش الهی هیچ بخل و منعی وجود ندارد، و آنچه در این جهان مانع وصول فیوضات ربانی می‌شود عدم قابلیت بندگان است؛ زیرا هر کسی استعداد چیزی را داشته باشد به آن می‌رسد.
[۴] بحرانی، میثم بن علی، شرح نهج البلاغه، ج۳، ص۱۸۴، بی جا، دفتر نشر الکتاب، چاپ دوم، ۱۳۶۲ش.

البته، باید به این نکته نیز توجه داشت که بروز مشکلات در زندگی انسان همیشه به دلیل گناه و معصیت نیست، بلکه گاهی خداوند مؤمنان و دوستان خود را در شدیدترین آزمایش‌ها قرار می‌دهد تا ضمن آزمایش به آنها پاداش دهد. چنان که در قرآن می‌خوانیم: «و قطعا شما را به چیزی از (قبیل) ترس و گرسنگی، و کاهشی در اموال و جان‌ها و محصولات می‌آزماییم؛ و مژده ده شکیبایان را».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نوح/سوره۷۱، آیه۱۰ – ۱۲.    
۲. سید رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، محقق، صبحی صالح، خ ۱۴۳، ص۱۹۹، قم، هجرت، چاپ اول، ۱۴۱۴ق.    
۳. اعراف/سوره۷، آیه۹۶.    
۴. بحرانی، میثم بن علی، شرح نهج البلاغه، ج۳، ص۱۸۴، بی جا، دفتر نشر الکتاب، چاپ دوم، ۱۳۶۲ش.
۵. بقره/سوره۲، آیه۱۵۵.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «رابطه توبه و نزول خیر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۳/۳.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار