رابطه با دوست پسرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دوستی، رفاقت، ملاک انتخاب دوست.

پرسش: من با دادن شماره تلفن یک پسر به دوستم گرفتار گناه بزرگی شدم؛ چون دوست پسر اول با دختران زیادی دوست بود، می‌خواستم آن دوستی از ذهنش پاک شود و حالا خیلی پشیمانم؛ ولی نمی‌دانم چه‌طور دوستم را از دوستی با این پسر منصرف کنم. لطفاً مرا راهنمایی فرمایید.

پاسخ:مقدمه بحث

[ویرایش]

شما قصد داشته‌اید که آن خانم را از رابطه با آن پسر منصرف کنید، اما راه اشتباهی را انتخاب نمودید و به معصیتی گرفتار شدید. از سؤالی که ارسال کرده‌اید معلوم می‌شود که شما نوع ارتباط پسر و دختر را اشتباه نمی‌دانید بلکه ارتباط با پسری را که دارای دوست دخترهای متعدد می‌باشد، درست نمی‌دانید و این یک اشتباه بزرگ است و نیاز به اصلاح دارد و شاید از مشکلی که چاره‌جویی کرده‌اید، مهم‌تر باشد و اما در خصوص حل مشکلی که عنوان کرده‌اید. متوجه اشتباه شدن و پشیمانی از آن، اولین مرحله توبه و جبران است که الحمدلله شما با لطف و عنایت پروردگار متعال این مرحله را پشت سرگذاشته و درصدد جبران برآمده‌اید. ما در ضمن دعا و آرزوی موفقیت شما در اصلاح این امر، راهکارهایی را ارائه می‌دهیم.

ارضای نیازهای عاطفی

[ویرایش]

برقراری ارتباط صمیمی با او زمینه را برای شما فراهم می‌کند تا مراتب دلسوزی، نگرانی و حساسیت خود نسبت به زندگی و آینده او را به اثبات برسانید. اگر شما این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید، خواهید توانست نیازهای روحی، روانی و عاطفی او در ایجاد ارتباط دوستی صمیمانه را که از ویژگی‌های این سن است، تأمین کنید؛ و خلأهای احتمالی موجود در این زمینه را برای او پر کنید. هر چه در ابراز محبت، علاقه و برقراری رابطه عاطفی و صمیمی موفق‌تر عمل کنید، در اصلاح این امر موفق‌تر خواهد بود. (البته توجه داشته باشید که تا وقتی که شما خود الگوی صالح و سالمی نباشید و اظهار ندامت عملی برای او از گذشته نکنید، حرف‌های شما در او اثر ندارد. پس در سخنانتان نیز بگویید که این مباحث برای هر دوی شما لازم است.

روشنگری

[ویرایش]

پس از برقراری رابطه صمیمانه، در یک فضای کاملاً سالم و صمیمی، از مفاسد و ضررهای این‌گونه روابط با او بحث و گفت‌وگو نموده و سعی در روشنگری او نسبت به این امر کنید.

هدیه کتاب

[ویرایش]

گاهی از اوقات، یک کتاب خوب می‌تواند افکار، عقاید و مسیر زندگی انسان را عوض کند؛ بنابراین کتاب‌ها، جزوات یا هر نوشته‌ای را که به نحوی از مضرات و عواقب این‌گونه روابط سخن به میان آورده است، می‌توان به او هدیه داد. یکی از این کتاب‌ها، کتاب جوانان و روابط نوشته ابوالقاسم مقیمی حاجی نشر مرکز مدیریت حوزه علمیه قم است.

سرگذشت دیگران

[ویرایش]

بیان سرگذشت و فرجام مصیبت‌بار افرادی که به این روابط اطمینان کرده و به مشکلات فراوانی گرفتار شده‌اند، می‌تواند در تغییر سبک زندگی انسان مفید و مؤثر واقع شود.

ارتقای سطح معنویت

[ویرایش]

با اهدای کتاب‌های اخلاقی، دعوت به محافل وعظ و اخلاق و شرکت در مراسم‌های مذهبی و انجام اعمال عبادی سعی کنید سطح معنویت، تقوا، خداترسی را در او بالا ببرید؛ زیرا معنویت و پای‌بندی به دستورات الهی است که انسان را از زشتی‌ها باز می‌دارد.

← کلام خداوند


چنان‌که قرآن کریم می‌فرماید: «و نماز را (که عبادت بزرگ خداست) به جای آور که همانا نماز است که اهل نماز را از هر کار زشت و منکر باز می‌دارد».

دعا

[ویرایش]

دعا و نذر و نیاز، کارها و مشکلاتی را که به ظاهر و با عقل ما غیر قابل حل به نظر می‌رسند، حل می‌کند. بنابراین دعا کردن علاوه بر این‌که در ارتقای سطح روحی و معنوی خود انسان مؤثر است، امید رسیدن به هدف را نیز تقویت می‌کند.

← حدیثی از امام صادق


چنان‌که امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: دعای مؤمن برای برادر خود در پشت سر او مستجاب می‌شود و خداوند متعال می‌گوید: «برای تو باد مانند آن».
[۲] کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج۶، ص۱۳۱، ترجمه محمدباقر کمره‌ای، انتشارات اسوه، چاپ دوم.
(هر چیزی را که برای شخص دیگری از خدا بخواهی، خدا آن را به تو خواهد داد).

ارتباط با مرکز

[ویرایش]

شما می‌توانید او را با این مرکز آشنا نموده و با دادن شماره تلفن و آدرس این مرکز، او را به برقراری ارتباط و سؤال نمودن از مسائلی مانند روابط دختر و پسر و مفاسد و عواقب آن، روش انتخاب دوست و چگونگی ارضای عواطف و احساسات و... ترغیب نمایید. (در روابط دختر و پسر دختران طبق نامه‌های زیادی که به دست ما رسیده، آسیب‌هایی جدی دیده‌اند که بسیاری از آن‌ها قابل جبران نیست).

ازدواج

[ویرایش]

اگر شرایط ازدواج را دارد، او را توصیه به ازدواج نمایید و اگر شرایط را ندارد، از خانواده او بخواهید تا شرایط را برای او فراهم نمایند؛ زیرا ازدواج، نیازهای روحی، روانی و عاطفی او را از طریق کاملاً شرعی و صحیح تأمین می‌کند.

نصیحت

[ویرایش]

اگر در فامیل یک شخص بزرگ، وجیه و توانمندی که توانایی حل این قبیل مسائل را دارد وجود داشته باشد و او از آن شخص حرف‌شنوی دارد، در میان گذاشتن این موضوع با او و نصیحت کردن او ممکن است گشایشی در کار باشد.

ایجاد موانع

[ویرایش]

اگر هیچ‌یک از این راهکارها مفید واقع نشد، باید بر سر راه موانعی از قبیل اطلاع دادن به والدین دختر و پسر ایجاد کرد؛ البته مورد قبل و این مورد باید با رعایت مصالح او و با دقت در این‌که این مسئله به آبروریزی و مفسده بزرگ‌تر منجر نشود، اقدام شود.

ایجاد دل‌زدگی

[ویرایش]

باید در دختر دل‌زدگی ایجاد کرد و رابطه آن‌ها را به هم زد. به این طریق که نقطه‌ضعف‌های پسر را به او بگویید، به او القا کنید که شما دو نفر هم‌شأن نیستید، توقعات بالایی که از عهده پسر برنمی‌آید، در دختر ایجاد نمایید، از بی‌وفایی این‌گونه پسرها بگویید که در ابراز عشق و علاقه، دروغ‌گو هستند و فقط در پی هوس‌رانی خود بوده و با کوچک‌ترین اختلاف یا دیدن دختری دیگر، این ارتباط را قطع خواهند کرد؛ چنان‌که اتفاق افتاده است: دختری در شهری کوچک نامه‌ای از پسری دریافت کرده و تنها یک نامه به پسر داده بود و پسر به دلیل یک اختلاف، نامه دختر را در ۵۰۰ نسخه زیراکس و در سطح شهر پخش کرده بود، دختر پس از این واقعه در وضعیتی حاد قرار گرفت که حتی از خانه نیز نمی‌توانست خارج شود. باید متوجه بود که دختران آسیب‌پذیرتر از پسران هستند؛ پس باید بیش‌تر مراقب خود باشند تا استفاده ابزاری از آن‌ها نشود.
همه سر تا به پا یک گوش باشید ••• در این عصر و زمان با هوش باشد
مبـــادا دست ناپاکــان خائــن ••• بریزد شاخ و بـــرگ آبروتــــان
مبــــادا زیر طوفــان هوس‌ها ••• شود مدفون به خـــواری آرزوتان

پیام‌هایی از دختران به دختران

[ویرایش]

ـ دردها از خطاهاست، بیایید خطا نکنیم.
ـ هرگاه خانه‌ای از یخ ساختی، برای آب شدنش گریه نکن.
ـ لبخند: زیباترین و ارزان‌ترین آرایش چهره است.
ـ عشق‌های تلفنی به جدایی‌های تلگرافی می‌انجامد.
ـ قلبت را به کسی بسپار که قلب همه هستی برای او می‌تپد.
ـ به زبانت هرگز رخصت نده که پیش از ‌اندیشه‌ات به راه افتد.
ـ دلی که با خدا ارتباطی ندارد، عروس شیطان است.
ـ خدا نماز را پا کرد تا انسان هیچ‌گاه تنها نباشد.
ـ عشقی که با یک نگاه آغاز شود، با یک اخم پایان می‌پذیرد.
ـ هیچ متاعی پربارتر از آبرو نیست.
ـ هیچ دل‌گرمی پایدارتر از یاد خدا نیست.
ـ هیچ پیمانی مقدس‌تر از ازدواج نیست.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. دختران، پندها و هشدارها، محمود اکبری، انتشارات گلستان ادب، قم.
۲. تحلیلی تربیتی بر روابط دختر و پسر در ایران، علی‌اصغر احمدی، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، تهران.
۳. جوانان و روابط، ابوالقاسم مقیمی حاجی، مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی حوزه علمیه قم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۴۵.    
۲. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج۶، ص۱۳۱، ترجمه محمدباقر کمره‌ای، انتشارات اسوه، چاپ دوم.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «رابطه با دوست پسر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۱/۰۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار