رابطه انحراف جنسی با ترک نمازذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: انحراف جنسی، جوانان، ترک نماز.

پرسش: میان انحراف جنسی جوانان و ترک نماز چه رابطه‌ای وجود دارد؟

پاسخ: انحراف جنسی یک عادت بسیار زشت و نامطلوب است که می‌تواند زندگی و معنویت انسان را تباه کند و باعث ترک نماز در انسان شود؛ ثانیاً اگر فردی به این عمل مبتلا شده، راه درمان وجود دارد و می‌تواند با توکل به خدا و اراده قوی، دست از عمل انحرافی‌اش بردارد.انحراف جنسی و ترک نماز

[ویرایش]

بین انحرافات جنسی و ترک نماز رابطه دو طرفه وجود دارد؛ به این معنا که ترک نماز ممکن است یکی از پی‌آمدهای انحرافات جنسی باشد؛ چون عامل اصلی که انسان را به سوی انحرافات جنسی تحریک می‌کند شیطان است، و وقتی شیطان در انسان تسلط یافت، دیگر نمی‌گذارد که انسان نماز بخواند. هیچ‌گاه عشق و محبت به خدا و عشق و محبت به غیر خدا در یک قلب امکان ندارد جمع شود یا به تعبیر دیگر یک فرد نمی‌تواند روی دو موضوع عشق یعنی خدا و شیطان سرمایه‌گذاری کند. از سوی دیگر، کسی که انحراف جنسی دارد به همان میزان نسبت به اصل نماز یا نماز با حضور قلب کم‌رنگ‌تر عمل می‌کند (ان الصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر).

← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السّلام) درباره نگاه به نامحرم که یکی از انواع انحرافات جنسی است می‌فرماید: «نگاه به نامحرم تیر مسمومی است از جانب شیطان».

← حدیثی دیگر


در جای دیگر حضرت فرموده‌اند: «نگاه کردن تیر مسمومی است از سوی شیطان و چه‌بسا یک نگاه که حسرت و‌ اندوه فراوانی در پی داشته باشد».

پی‌آمدهای منفی انحرافات جنسی

[ویرایش]

بدیهی است کسانی که چشمان آن‌ها هرزه‌گرد و فاقد کنترل باشد، همیشه دستخوش رنج‌های روحی و آلام درونی بی‌شماری خواهد شد. دیگر انحرافات جنسی نیز همین‌گونه‌اند، علاوه بر پی‌آمدهای منفی روحی و روانی، باعث ترک نماز و غفلت از یاد خدا خواهد شد.

← افت معنویت


طهارت معنوی یکی از شرایط اصلی قبولی نماز است، بدون طهارت معنوی امکان ندارد انسان نمازش مورد قبول واقع شود؛ بنابراین اگر فردی به انحرافات جنسی مبتلا شد، نشانه این است که طهارت معنوی‌اش را از دست داده؛ پس یا اصلاً موفق به انجام نماز به صورت ظاهری هم نمی‌شود و یا اگر به صورت ظاهری نماز بخواند، نماز مقبول و آن نماز که در روایات از آن سخن به میان آمده است، نخواهد بود.

← تضعیف اراده


انحرافات جنسی، اراده انسان را در عبادت ضعیف می‌کند. تحقیقات روان‌شناختی نیز نشان داده است که ابتلا به انحرافات جنسی آن‌چنان اراده انسان‌ها را تضعیف می‌کند که نمی‌توانند در هیچ کاری مثبتی تصمیم بگیرند یا به مجرد تصمیم‌گیری برای ترک انحراف، چندی نمی‌گذرد که مجدداً به آن دست می‌یازند.
[۳] شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوان، ص۱۷۶، انتشارات تربیت، ۱۳۷۰ ش.
[۴] شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوان، ص۲۰۴ و ۲۰۵، انتشارات تربیت، ۱۳۷۰ ش.
درحالی‌که نماز و عبادت برخاسته از یک اراده قوی و روحیه تزلزل‌ناپذیر است؛ بنابراین کسی که به انحرافات جنسی کشیده می‌شود، یکی از پی‌آمدهایش ترک نماز خواهد بود. در واقع آن‌چه موجب ترک نماز می‌شود این است که توبه‌ها شکسته می‌شود و تصمیم‌ها ناپایدار هستند؛ به عبارت دیگر، فرد مبتلا به انحراف جنسی، خود را همچون غریقی می‌بیند که در میان امواج خروشان دریا گرفتار است و تکیه‌گاهی نمی‌یابد تا خود را نجات دهد.

← تضعیف ایمان


انحرافات جنسی همان‌گونه که خود نشانه و حاکی از ضعف ایمان افراد است، ‌از سوی دیگر ممکن است ضعف ایمان از پی‌آمدهای آن نیز باشد. وقتی ایمان افراد در اثر ابتلا به انحرافات جنسی ضعیف شد، انگیزه برای خواندن نماز جز تظاهر و ترس از این‌که مورد سرزنش دیگران واقع شود، در وی وجود ندارد و اصلاً با روح نماز که می‌گوید: «اِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ اِیَّاکَ نَسْتَعِینُ اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ...» سازگار نیست.

← دری به سوی گناهان


کسی که دچار نگاه بد و رفتار جنسی غیر شرعی و نامعقول بشود، اگرچه خود این کارها گناه‌اند و انسان را از درجه بالاتر ایمان پایین می‌آورند، اما باعث تقویت بعضی ناراستی‌ها و گناهان دیگر مثل جنایت، اعتیاد، بی‌بند‌و‌باری، فریب و نیرنگ، آدم‌ربایی، خیانت و ... نیز خواهند شد؛ در نتیجه در پی گناهان متعدد به تدریج عزت نفس و بلندی طبع انسان فرو می‌نشیند و احساس رذالت در انسان به خودی خود او را از عبادت و پرستش خداوند باز می‌دارد.

← انحراف جنسی یک گناه


گناه هر چه که باشد باعث سلب توفیق از انسان می‌گردد و زنگار و کدورت گناه صفای باطن را از بین برده و ذائقه روحی افراد را نسبت به معنویت تغییر داده؛ به‌صورتی‌که نسبت به عبادت بی‌غبت و میل عمل می‌کند و نوعی دل‌زدگی درونی به بار می‌آورد؛ اما نسبت به اعمال زشت میل و کشش تازه‌ای ایجاد می‌کند؛ از‌این‌روی نماز برای فرد تکلیفی سنگین و شاق خواهد شد که هرگز قادر به انجام آن نخواهد بود.
جوان متبلا به انحراف جنسی باید بداند که او قادر خواهد بود و می‌تواند از این عمل زشت که عبادت و معنویت او را دچار آسیب نموده است، دست بردارد و تصمیم جدی و حقیقی به توبه بگیرد. با قدری همت و یاری خواستن از خدا به‌زودی می‌تواند از این رفتار نابهنجار که ویرانگر سلامتی و سرمایه جوانی او است، دست بردارد.

←← حدیثی از امام جعفر صادق


در حدیثی آمده است که «روزی شخصی به خدمت امام صادق (علیه‌السّلام) شرف‌یاب شد و عرض کرد بیچاره فلانی مبتلا به انحراف جنسی شده و از خود هیچ‌گونه اراده‌ای ندارد. حضرت با عصبانیت فرمود: «چه می‌گویی؟ آیا او حاضر است این عمل را پیش روی مردم هم انجام دهد؟ عرض کرد: نه. امام فرمود: «افراد با ایمان همچون کوه سرسخت و با استقامت‌اند. فردی که به این عمل انحرافی مبتلا شده است، اگر سرانجام ناخوش‌آیند آن را در دنیا از یک طرف و عذاب آخرت را از طرف دیگر در نظر خود مجسم کند، به خود خواهد آمد و خدا را ناظر و حاضر بر اعمال خود خواهد دید و تصمیم به ترک این عمل خواهد گرفت. او باید بداند که خوش‌بختانه زود متوجه این عمل انحرافی و زیان‌بار شده و ریشه عادت به این عمل در وجودش مستحکم نگردیده است؛ لذا با اراده قوی و توکل به خدا می‌تواند ترک کند، او هرگز نباید خود را یک فرد نفرین‌شده و رسوا در درگاه خداوند بداند؛ بلکه جداً به لطف و رحمت الهی امیدوار باشد».
از این روایت می‌فهمیم که اولاً‌ انحراف جنسی یک عادت بسیار زشت و نامطلوب است که می‌تواند زندگی و معنویت انسان را تباه کند و باعث ترک نماز در انسان شود؛ ثانیاً اگر فردی به این عمل مبتلا شده، راه درمان وجود دارد و می‌تواند با توکل به خدا و اراده قوی، دست از عمل انحرافی‌اش بردارد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۱۳۹.    
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۱۳۸.    
۳. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوان، ص۱۷۶، انتشارات تربیت، ۱۳۷۰ ش.
۴. شرفی، محمدرضا، دنیای نوجوان، ص۲۰۴ و ۲۰۵، انتشارات تربیت، ۱۳۷۰ ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «رابطه انحراف جنسی با ترک نماز»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۲/۱۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار