دوری از گناه در دوران بارداریذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دوران بارداری، گناه، تربیت فرزند، محیط، جنین.

پرسش: هنگام بارداری گناهی مرتکب شدم که خیلی از کرده‌ام پشیمانم و نمی‌خواهم بر روی کودکم تأثیری داشته باشد، باید چه کار کنم؟ در زمان شیردهی زیاد بدون غسل جنابت به بچه‌ام شیر داده‌ام، نمی‌دانستم اشکال دارد، الان که پسر من حدود هشت سال دارد، آیا در رفتار و گفتار و اخلاق پسرم تأثیر داشته؟ اگر تأثیر گذاشته، من چه کار کنم؟

پاسخ:تأثیرهای محیط بر جنین[ویرایش]

محیط پیش از تولد، محیطی محدود است؛ ولی تأثیرات آن بر جنین تأثیراتی پایا و تا حدودی غیر قابل جبران می‌باشد. در این محیط، تأثیرات تقریباً یک‌سویه (از محیط به سوی جنین) در جریان است. عوامل مؤثر بر رشد که در این محیط وجود دارند متعددند؛ عواملی مثل اکسیژن، تغذیه، حرارت، حالات معنوی و روحی و روانی مادر، بیماری‌ها، عوامل بیماری‌زا که می‌توانند از جفت وارد سیستم گردش خون کودک شوند، ‌ تشعشعات و ضربه‌ها همه و همه می‌توانند بر رشد جنین اثر بگذارند.

مسئولیت والدین در دوران بارداری[ویرایش]

با توجه به مقدمه بالا باید گفت که جنین در محیط درون رحمی از خود اراده‌ای ندارد و توجه والدین به نکات فوق (مخصوصاً مادر) و تلاش جهت بهداشت روانی و جسمانی او بسیار حائز اهمیت می‌باشد و در واقع اگر والدین با کوتاهی خود آسیب روحی، معنوی و یا جسمانی به جنین برساند، مقصر هستند.

← رعایت مسائل معنوی
حالات و روحیات مادر می‌تواند بر جنین اثر بگذارد. طبق تحقیقات، مادرانی که از آرامش برخوردارند و به مسائل معنوی در ایام بارداری خود بیشتر توجه دارند، بر حالات جنین خود اثرات مثبتی می‌گذارند. بر عکس اضطراب‌ها، تشویش‌ها، احساس گناه مادر می‌تواند اثرات منفی‌ای بر جنین بگذارد.

← تربیت دینی فرزند
دین اسلام به پدر و مادرها سفارشاتی می‌دهد و بیان می‌دارد که آنها برای تربیت اولاد خود باید از قبل از انعقاد نطفه مراقب اعمال، افکار و روحیات، ‌چگونگی درآمد و کسب‌و‌کار، چگونگی روابط و سازگاری‌ها و معاشرت‌ها باشند و در همین راستا برخی مستحبات و مکروهات و دعاها برای مسائل زناشویی بیان داشته است. [۱]

راه‌حل[ویرایش]

چه باید کرد؟
حال اگر کسی در این ایام به این مسائل معنوی توجه نداشته مثلاً مرتکب گناهی شده یا در زمان شیردهی به رعایت نکات تربیتی بی‌توجه بوده؛ مثلاً با حالت جنابت به بچه شیر داده است، باز هم می‌تواند جبران کند. خداوند مهربان همیشه در رحمت و توبه خود را باز گذاشته است و همیشه پذیرای بندگان پشیمان خود است و در کتاب خود قرآن شریف بشارت به بخشش این افراد داده است و در روایات ائمه اطهار (علیهم‌السلام) آمده کسی که از گناهان توبه کند، مثل کسی است که اصلاً گناهی نکرده است و احساس آرامش و امیدی که شما از این مسئله پیدا می‌کنید، در رفتار و هیجان‌های شما اثر دارد و این‌ها در روحیات فرزند شما اثر مثبت می‌گذارد؛ اما در رابطه با فرزند خود می‌توانید کارهایی انجام دهید که اثرات وضعی گناه زمان بارداری یا شیردهی با حالت جنابت را جبران کنید؛ البته نباید فراموش کرد که در رشد تربیتی خود و فرزند شما مسائل مختلفی دخیل است که به قسمتی از آنها در ذیل اشاره می‌کنیم.

اقدامات عملی جهت جبران[ویرایش]

برخی اقدامات عملی برای جبران اعمال گذشته بدین شرح است:

← رضایت مردم
اگر گناه مربوط به دیگران است، می‌توانید رضایت آن‌ها را فراهم کنید. اگر مثلاً مالی برداشته‌اید، به آن‌ها باز گردانید یا اگر غیبتی کرده‌اید، در عوض او، کار نیک انجام دهید و برایش استغفار کنید.

← رضایت خداوند متعال
اگر گناه مربوط به حق خداوند است، استغفار کنید و از خداوند طلب بخشش نمایید. البته اگر حق خداوند از مسائلی است که باید قضای آن جبران شود (مثل نماز، روزه و خمس) می‌توانید آن را قضا نمایید و بدانید که خداوند فرموده است: کارهای نیک اثر کارهای بد را از بین می‌برد: «ان الحسنات یذهبن السیئات».

← دعا برای فرزند
برای سلامتی روحی و جسمی و معنوی فرزند خود دعا کنید و از اهل بیت (علیهم‌السلام) بخواهید به ایشان عنایت کند.

← استفاده از کتاب‌های اخلاقی و تربیتی
با استفاده از کتب اخلاقی و تربیتی در تربیت دوره‌های مختلف زندگی او، نکات مربوط به همان دوره را مطابق نیازها و روحیات آن دوره انجام دهید.

← بردن فرزند به اماکن زیارتی
فرزند خود را به اماکن زیارتی، مساجد و جلسات دینی ببرید و اگر ممکن است به او قرآن تعلیم دهید و برای جبران گذشته و اثرات منفی آن برای فرزند خود حتی‌المقدور صدقه دهید.

← قصه خواندن برای فرزند
روزانه قسمتی از وقت خود را به او اختصاص دهید و برایش قصه‌های شیرین قرآنی بخوانید.

← تهیه کتاب داستان دینی
برایش کتاب‌های دینی مثل داستان و... تهیه کنید.
در گزینش دوست مناسب به او کمک نمایید.

← انتخاب محیط‌های سالم و مذهبی
درانتخاب محیط زندگی و مدرسه دقیق باشید و او را درمحیط‌های سالم و مذهبی قرار دهید.

← الگوبرداری فرزند از والدین
کودک از والدین خود الگوبرداری می‌کند؛ لذا شما و همسرتان باید در رفتارهای خود دقت لازم را داشته باشید.

معرفی منابع[ویرایش]

۱. مراحل رشد و تحول انسان، دکتر محمدرضا شرفی، نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
۲. با فرزندان خود چگونه رفتار کنیم؟، دکتر محمدرضا شرفی، نشر جهاد دانشگاهی.
۳. ریحانه بهشتی، سیما میخبر، نشر نورالزهرا (سلام‌الله‌علیها).
۴. آموزش مفاهیم دینی همگام با رشد، ناصر باهنر، نشر سازمان تبلیغات اسلامی.

پانویس[ویرایش]
 
۱. میخبر، سیما، ریحانه بهشتی، نشر نورالزهرا (سلام‌الله‌علیها)، فصل دوم رجوع کنید.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «دوری از گناه در دوران بارداری»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۱/۰۳.    جعبه‌ابزار