خلفای راشدینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: خلفای راشدین.
پرسش: منظور از خلفای راشدین در کتاب معراج السعادة چیست؟
پاسخ:


ملااحمد نراقی[ویرایش]

ملااحمد نراقی فرزند ملامهدی نراقی از عالمان معاصر شیعه بوده است.

مراد از خلفای راشدین از نظر نراقی[ویرایش]

منظور ایشان در کتاب معراج السعادة از خلفای راشدین، جانشینان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، یعنی امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ هستند.

بیان چند نکته[ویرایش]

برای روشن شدن مطلب توجه به نکاتی ضروری به نظر می‌رسد:

← ۱. کتاب معراج السعادة
گفتنی است که کتاب "معراج السعادة" اثر ملااحمد نراقی، در واقع ترجمه کتاب جامع السعادات است. کتاب جامع السعادات اثر مرحوم ملامهدی نراقی (پدر) است. این کتاب یکی از باارزش‌ترین کتاب‌ها در علم اخلاق است که از گذشته تاکنون به‌عنوان یکی از متون اخلاقی در حوزه‌های علمیه شیعه از سوی علما‌ی اخلاق تدریس می‌شود.

← ۲. نراقیین
نراقیین (پدر و پسر) از عالمان معاصر شیعه می‌باشند که دارای آثار زیادی در فقه، اصول، فلسفه و ...، هستند که جامع السعادات و معراج السعادة، از جمله آنهاست.


← ۳. متن روایت
اما درباره سؤال، آنچه در کتاب جامع السعادات آمده، چنین است:
"أ و لا یستحیی من علام الغیوب أن ینصب نفسه قدوة لامة سید الرسل ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و یحل محل رسول الله ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ و اوصیائه الراشدین ـ علیهم‌السلام ـ و ینوب عنهم ...". [۱]
و آیا چنین شخصی از حضرت علام الغیوب حیا نمی‌کند که خود را مقتدای امت سید پیغمبران می‌کند و در جای رسول خدا و خلفای راشدین او می‌ایستد و نیابت ایشان را می‌کند... . [۲]

←← مراد از اوصیا در روایت

بدیهی است با توجه به متن کتاب قطعاً منظور ایشان از اوصیای رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله، ائمه هدا و امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ هستند؛ اما این‌که در ترجمه کلمه "اوصیائه الراشدین" به خلفا‌ی راشدین ترجمه شده است، به ذهن می‌رسد منظور از خلفای راشدین، یعنی چهار خلیفه معروف باشند که قطعاً این‌گونه نیست.

← ۴. دلیل ترجمه شدن به خلفای راشدین
شاید بدین جهت کلمه "اوصیائه الراشدین" به خلفای راشدین ترجمه شده است که مخاطب کتاب تمام مسلمانان هستند و نماز جماعت از آداب و دستورات اسلام است و امام جماعت هم در مذهب شیعه و هم در اهل سنت به نماز می‌ایستد، بنابراین با این واژه، مرادش تمام ائمه جمعه اعم از اهل سنت و شیعه باشند.


پانویس[ویرایش]
 
۱. نراقی، مهدی، جامع السعادات، ج ۲، ص ۵۰۷، قم، انتشارات اسماعیلیان، چاپ هفتم، ۱۳۷۹.
۲. نراقی، احمد، معراج السعادة، ص ۶۸۳، تهران، انتشارات امین و رشیدی.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | کتاب شناسی اخلاق
جعبه‌ابزار