حکومت اسلامیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حکومت اسلامی، امویان، عباسیان.
پرسش: آیا در زمان امویان و عباسیان ممالکی به دامنه‌ حکومت اسلامی اضافه شد؟ و در صورتی‌که جواب مثبت است، در زمان کدام‌یک از خلفا این کشورگشایی انجام شده است؟
پاسخ: بله در زمان امویان امپراتوری اسلامی وسعت بیشتر یافت و از اندلس (اسپانیا)، فارس، خراسان گذشت و تا مرز هند گسترش یافت و از جهات دیگر هم گسترش یافت؛ به‌طوری‌ که تقسیمات کشورهای اسلامی آن زمان به شکل زیر تشکیل یافته: ۱. شام به چهار بخش؛ ۲. کوفه؛ ۳. بصره که فارس و سیستان و بحرین و عمان نیز ضمیمه آن بود؛ ۴. ارمنستان؛ ۵. مکه؛ ۶. مدینه؛ ۷. قسمت افریقا؛ ۸. مصر؛ ۹. یمن؛ ۱۰. خراسان و همین‌طور در زمان خلفای عباسی وسعت ممالک اسلامی تمامی مناطق بین اقیانوس اطلس و رودخانه سند و بحر خزر و آبشار نیل را دربرمی‌گرفت.


حدود کشور اسلامی[ویرایش]

کشور اسلامی در سال اول هجرت در مدینه تأسیس گردید و حدود کشور اسلامی از دروازه‌ مدینه تجاوز نمی‌کرد تا آنکه مسلمانان در سال چهارم هجری سرزمین بنی‌نضیر را به این کشور اسلامی اضافه نمودند.

گسترش کشور اسلامی[ویرایش]

سپس مسلمانان، خیبر، فدک، وادی القری، تیماء و سرانجام مکه و طائف، تباله و جرش را گشودند و از شمال تا تبوک و ایلم در اردن فعلی و از جنوب تا نجران و یمن و عمان و بحرین و یمامه پیش رفتند.

شبه جزیره‌ عربستان تحت نفوذ مسلمانان[ویرایش]

همین‌که در سال ده هجری، پیغمبر درگذشت، سراسر شبه جزیره‌ عربستان تحت نفوذ مسلمانان بود و پیغمبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در حیات خویش مشاهده فرمود که حکومت اسلامی از شمال، به تبوک و ایلم و از جنوب به کرانه‌های یمن و از مشرق به خلیج فارس و از مغرب به دریای احمر توسعه یافته است.

فتوحات اسلام در زمان خلفا[ویرایش]

ابوبکر به شام و عراق لشکر کشید. در زمان عمر فتوحات شام، عراق و مصر پایان یافت و بیشتر فتوحات اسلام در زمان عمر واقع شد. عثمان نیز ممالکی را گشود و در زمان معاویه شامات، مصر، نوبه، قسمتی از آفریقای شمالی، عراق، فارس، ارمنستان، آذربایجان، کرمان، مازندران، خوزستان و... به زیر پرچم اسلام درآمده بود.

وسعت حکومت اسلامی در زمان بنی‌امیه[ویرایش]

در زمان بنی‌امیه امپراتوری اسلامی وسعت بیشتری یافت و اندلس (اسپانیا) نیز به تصرف آنان درآمد. سپاهیان اموی از اسپانیا گذشته و به کوه‌های پیرنه رسیدند.
به‌هر‌حال در زمان بنی‌امیه فتوحات اسلامی از فارس و خراسان تجاوز کرده تا مرز هند رسید و تقسیمات کشورهای اسلامی در زمان امویان چنین بود.

کشورهای اسلامی در زمان امویان[ویرایش]

۱. شام که به چهار بخش تقسیم می‌شد؛ ۲. کوفه؛ ۳. بصره که فارس و سیستان و بحرین و عمان نیز ضمیمه‌ آن بود؛ ۴. ارمنستان؛ ۵. مکه؛ ۶. مدینه؛ ۷. قسمت افریقا؛ ۸. مصر؛ ۹. یمن؛ ۱۰. خراسان.

فتوحات مسلمانان پس از زمان امویان[ویرایش]

بنابراین از زمان امویان، مسلمانان پس از فتح مصر که در سال ۲۰ هجری اتفاق افتاده بود، بر تمام سواحل بربر مسلط شدند و به شهر کارتاژ رسیدند و این شهر در سال ۷۴ هجری سقوط کرد. مسلمانان سرزمین‌های خویش را تا اقیانوس اطلس وسعت بخشیدند. و در سال ۹۲ بر اسپانیا وارد شدند و بر طلیطله استیلا یافتند.
بین سال‌های ۹۹ و ۱۰۰ هجری مسلمانان از کوه‌های پیرنه گذشتند و منطقه‌ فاربون (برتات) را در فرانسه اشغال کرده و از فاربون به تولوز (طلاشه) رهسپار شدند و بالاخره بین دو رودخانه دورادینی و کاردنا بر جنوب فرانسه مسلط شدند. [۱]

تعداد خلفای سلسله بنی‌امیه و مقر آنها[ویرایش]

سلسله‌ بنی‌امیه چهارده خلیفه بودند، مقر حکومت‌شان در دمشق قرار داشت. در سال ۱۳۲ عباسیان جای امویان را گرفتند.

تعداد خلفای عباسی و مقر آنها[ویرایش]

خلفای عباسی که مجموعاً ۳۷ تن بودند، مرکز حکومت‌شان ابتدا شهر هاشمیه، واقع در شمال کوفه بود، سپس به بغداد منتقل گشت.

ممالک اسلامی در زمان عباسیان[ویرایش]

در زمان خلفای عباسی ممالک اسلامی مناطق بین دریای آتلانتیک و رودخانه‌ سند و بحر خزر و آبشار نیل را دربرگرفت.

وسعت کشورهای اسلامی در زمان عباسیان[ویرایش]

بدین صورت تقسیمات کشورهای اسلامی‌ که در زمان عباسیان صورت گرفت، به‌لحاظ وسعت به قرار زیر است:
۱. کوفه باسواد (اراضی میان دجله و فرات.)؛ ۲. بصره، مهرگان قباد تا نواحی دجله تا بحرین و عمان؛ ۳. حجاز و یمامه؛ ۴. یمن؛ ۵. اهواز (خوزستان و شوش.)؛ ۶. فارس؛ ۷. خراسان؛ ۸ - موصل؛ ۹. جزیره (شمال عراق.)، ارمنستان، آذربایجان؛ ۱۰. شام؛ ۱۱. مصر و قسمتی از آفریقا؛ ۱۲. سند و حدود هند؛ ۱۳. اندلس.
در زمان عباسیان حکومت وسعت ممالک اسلامی به منتهای درجه‌ وسعت رسید، به‌طوری که شمار استان‌های آن به چهل و چهار استان می‌رسید. [۲]

پانویس[ویرایش]
 
۱. استانلی، لین پُل و همکاران، تاریخ دولت‌های اسلامی و خاندان‌های حکومت‌گر، مترجم: صادق سجادی، تهران، نشر تاریخ ایران.
۲. جرجی زیدان، تاریخ تمدن اسلامی، مترجم: علی جواهر کلام، تهران، امیرکبیر.


منبع[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


جعبه‌ابزار