جعل صلواتنا علیکمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زیارت جامعه کبیر، صلوات، درود، امامان معصوم (علیهم‌السّلام).

پرسش: این فراز از زیارت جامعه کبیره: «جَعَلَ صَلواتَنَا عَلَیْکُمْ وَ مَا خَصَّنَا بِهِ مِنْ وِلایَتِکُمْ طِیبا لِخُلُقِنَا وَ طَهَارَةً لِاَنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنَا وَ کَفَّارَةً لِذُنُوبِنَا»» را که درباره ولایت است، شرح دهید.

پاسخ: براساس این فراز از زیارت جامعه کبیره، صلوات و درودی که ما بر امامان معصوم (علیه‌السّلام) می‌فرستیم و ولایت آن‌ها را در ظاهر و باطن می‌پذیریم، نتایجی را برای ما به همراه دارد؛ از جمله باعث پاکی اخلاق و رفتار ما می‌شود. هم‌چنین نفس و درون و حقیقت ما را پاک و پاکیزه می‌کند و باعث رشد و نمو و ترقی معنوی ما می‌شود. در نهایت به سبب این دعاها و قبولی ولایت، گناهان ما بخشیده می‌شود.


مستند بودن زیارت جامعه[ویرایش]

زیارت جامعه مورد قبول علما و بزرگان شیعه است. بزرگانی مانند شیخ صدوق و شیخ طوسی سند آن را تأیید کرده‌اند. [۱]
زیارت جامعه کبیره، دارای معانی بسیار روحانی و با عظمتی است و تاکنون شرح‌های زیادی در تفسیر و توضیح این زیارت نوشته شده است. آن‌چه ما در این‌جا، در شرح این فراز ذکر می‌کنیم، خلاصه و برداشتی از این شرح‌هاست.

ترجمه فراز یادشده[ویرایش]

در ترجمه این فراز چنین آمده است: «(خداوند) صلوات و درودهای ما را بر شما، و ولایت شما را که به ما اختصاص داده است، موجب پاکیزگی اخلاق ما، پاکی جان، تزکیه و بخششی برای گناهانمان قرار داده است». [۲] [۳]

آثار صلوات[ویرایش]

این فراز از این زیارت، در بیان آثار صلوات و درود‌هایی است که ما برای امامان معصوم (علیهم‌السّلام) می‌فرستیم؛ از جمله این آثار به ترتیبی که در این فراز آمده این است: [۴]

← نیکو شدن اخلاق
۱. به برکت پذیرش ولایت امام معصوم (علیه‌السّلام) و درود فرستادن بر آنها، اخلاق ما نیکو می‌شود و ما متخلق به اخلاق الهی می‌شویم؛ چراکه آنان آمده‌اند تا مکارم اخلاق را به اتمام برسانند.

← پاکی روان و جان
۲. اثر دیگر ولایت امامان، پاکی روان و جان ماست؛ همان‌طور که ظاهر بدن در مواردی کثیف و آلوده می‌شود، درون ما نیز در اثر گناه و معصیت آلوده می‌شود و درود و صلوات بر امامان باعث برطرف شدن این آلودگی می‌شود و دل را نورانی می‌کند و این یادآوری، تاریکی درون ما را از بین می‌برد.

← رشدونمو و تزکیه درون
۳. صلوات بر آن‌ها باعث رشدونمو و تزکیه درون ما می‌شود. این صلوات باعث می‌شود، قلب و حقیقت ما از پلیدی‌ها پاک شود.

← آمرزش گناهان
۴. صلوات باعث آمرزش گناهان می‌شود. بر طبق آن‌چه در روایات بیان شده، دوستی اهل بیت که درود فرستادن به امامان بارزترین نشانه این دوستی است، گناهان را می‌پوشاند و حسنات را دو برابر می‌کند. [۵] [۶]

علت وجود این آثار[ویرایش]

سرّ این‌که صلوات‌ها و پذیرش ولایت امامان، آثار این چنینی را به دنبال دارد این است که حقیقت محمدیه و جانشینان حضرت، مظاهر تامه شئونات و کمالات الاهی‌اند و دوستی و درود فرستادن بر آن‌ها، کمک گرفتن از آن‌هاست.

پانویس[ویرایش]
 
۱. نظامی همدانی، علی، سیمای ائمه در شرح زیارت جامعه، ج۱، ص۲۲، قم، چاپ اول، انتشارات فرائض، ۱۳۷۸ ش.
۲. نقوی، سید محمدتقی، شرح زیارت جامعه، ص۳۶۰، تهران، چاپ اول، مؤسسه نشر امام صادق (علیه‌السّلام)، ۱۳۷۸ ش.
۳. شیخ صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج‌۳، ص۵۴۷، غفاری.    
۴. نظامی همدانی، علی، سیمای ائمه در شرح زیارت جامعه، ج۳، ص۱۰۳-۱۰۹، قم، چاپ اول، انتشارات فرائض، ۱۳۷۸ ش.
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۹۹، ص۱۱۷.    
۶. همدانی درودآبادی، سید حسین، الشموس الطالعة، شرح زیارت جامعه، محمد حسین ناییجی، ص۴۶۸، قم، چاپ سوم، انتشارات مسجد جمکران، ۱۳۸۷ ش.


منبع[ویرایش]


سایت اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «جَعَلَ صَلواتَنَا عَلَیْکُمْ»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۱/۲۱.    جعبه‌ابزار