جدایی از همسر در دوران نامزدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: جدایی، دوران نامزدی، همسر نااهل، بکارت.

پرسش: من یک دختر ۲۱ ساله هستم و دو سال هست که نامزد شده‌ام. حالا می‌خواهم جدا شوم؛ زیرا فهمیده‌ام که شوهرم قبل از من دو تا نامزد کرده و طلاق داده.او به زور با من نزدیکی کرده و من حالا دختر نیستم و پدر و مادرم از این موضوع هیچ اطلاعی ندارند و آبرویم در خطر است. شوهرم نه سر کار می‌رود و نه اخلاق خوبی دارد و طلاهای مرا برده و مدتی است که به من زنگ نزده، اگر هم زنگ بزند، مرا ناراحت می‌کند. یک روز می‌گوید من معتادم و روز دیگر می‌گوید من شراب می‌خورم. می‌گوییم چرا این کارها را می‌کنی، می‌گوید همین که هستم. لطفا مرا راه‌نمایی کنید؟

پاسخ:


شناخت و تحقیق در ازدواج[ویرایش]

بدون تردید ازدواج بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حادثه‌ زندگی هر انسانی است که موفقیت و شکست در آن برای هر یک از زوجین سرنوشت‌ساز خواهد بود. بنابراین بر هر دختر و پسری لازم است که قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر اطلاعات کافی را کسب کنند، سپس اقدام نمایند؛ اما متأسفانه اکثر افراد بدون تجربه و کسب اطلاعات لازم، به چنین امر بسیار مهم و سرنوشت‌سازی اقدام می‌نمایند؛ در حالی که از شرایط و صفات نیک یا بد یک همسر آگاهی ندارند و راه کشف آن را نمی‌دانند. چه‌بسا صفاتی را از شرایط بسیار مهم و ضروری می‌پندارند و برای نیل به آن جدیت می‌نمایند، در صورتی که آن صفت اصلاً از مزایای ضروری یک همسر نیست، یا اهمیت چندانی ندارد و چه‌بسا امر بسیار مهمی که باید جزء شرایط قرار گیرد، در اثر غفلت، آن را از شرایط و مزایا محسوب نمی‌دارند. هنگامی خبردار می‌شوند که کار از کار گذشته و چاره‌ای ندارند و در اثر آن، اختلافات و کشمکش‌ها و ناسازگاری‌ها و ‌ویی‌ها شروع می‌شوند و بالاخره یا به طلاق منجر خواهد شد یا ناچارند دندان بر جگر بگذارند و تا آخر عمر با تلخی و رنج و ‌اندوه به زندگی ادامه دهند؛ در صورتی که اگر آگاهانه عمل می‌کردند کم‌تر با شکست و تلخکامی مواجه می‌شدند.

نکته‌ای به مخاطب نامه[ویرایش]

خواهر محترم همان‌طور که از نامه‌ شما برمی‌آید، شما دقت لازم در انتخاب همسر را نداشته‌اید؛ چراکه مهم‌ترین مرحله در مقدمات ازدواج بعد از داشتن هدف والا و معیارهای واقعی، مسئلة شناخت و تحقیق می‌باشد که در روایات اسلامی هم بسیار سفارش شده است که در انتخاب همسر دقت فراوانی بنمایید و نگاه کنید چه کسی را به عنوان شریک زندگی آینده‌تان بر‌می‌گزینید و این امر هم وظیفه شما بوده و هم وظیفه خانواده شما. حال که شما با این شرایط مواجه هستید و مرحله عقد را سپری نموده‌اید و متوجه این مشکلات در همسر خود شده‌اید، به شما چند توصیه را سفارش می‌کنیم که ان‌شاء‌الله با توکل به خدا بتوانید مشکل خود را آن‌گونه که رضایت الهی در آن می‌باشد، حل کنید.

توصیه‌های مهم[ویرایش]

برخی سفارش‌های مهم در این باره به شرح ذیل است.

← آگاه کردن والدین
آن‌گونه که فرمودید خانواده‌ شما از قسمتی از مشکل شما مطلع نیستند و این وظیفه مهمی است که حتماً والدین خود را مطلع نمایید و از پشتیبانی و تدبیر آن‌ها یاری بجویید.

← اصلاح و متقاعد کردن همسر
تا آن‌جا که ممکن است با استفاده از کمک افراد صاحب‌نفوذ نسبت به شوهر خود از قبیل خانواده‌ او و دوستان و نزدیکان دلسوز به اصلاح ایشان و متقاعد کردن او اقدام کنید؛ چراکه شیوه‌ای را که در پیش گرفته است، شیوه‌ای نادرست می‌باشد که آینده‌ای شوم را در پی خواهد داشت.

← جدا شدن از همسر
اگر مرحله دوم شما را به نتیجه مطلوب نرساند، توصیه‌ ما این می‌باشد که هر چه زودتر خود را از این فرد جدا نموده؛ چراکه گاهی اوقات عامل دل‌سردی، نتیجه فقدان یکی از شرایط مهم و غیر قابل اغماض ازدواج است؛ مانند بی‌دینی یا لاابالی‌گری، معتاد بودن، شراب‌خواری، سارق یا جنایت‌کار و انحرافات شدید غیر قابل چشم‌پوشی سیاسی است که اگر بعد از مراسم نامزدی و حتی بعد از عقد شرعی و قانونی چنین صفاتی کشف شد، بهتر است چنین ازدواجی قبل از عروسی به هم بخورد؛ زیرا بعد از عروسی با ده‌ها مشکل مواجه خواهند شد، که تحمل آن‌ها به مراتب دشوارتر است؛ لذا باید قاطعانه ایستاد و از هر طریق ممکن از او جدا شد؛ مگر این‌که اطمینان پیدا کند که همسرش توبه کرده و دست از کارهای خلافش برداشته باشد. [۱]

← بیان حقیقت درباره بکارت
در نهایت اگر کار شما به جدایی انجامید، مشکلی را که مطرح کرده بودید که در اثر نزدیکی نامزدتان با شما بکارت خود را از دست داده‌اید (از حالت دختر بودن خارج شده‌اید) به این موضوع بیندیشید که در عوض زندگی خود را به پای مردی فاسد نریخته‌اید. شما می‌توانید با صداقت و مطابق با وضعیت خویش ازدواجی موفق داشته باشید. بنابراین چنان‌چه در ازدواج بعدی، مسئله بکارت مورد سؤال قرار گیرد، باید حقیقت گفته شود و کتمان آن به نظر بسیاری از فقها موجب حق فسخ برای شوهر آینده می‌گردد.

در خاتمه آرزو می‌کنیم که همسر شما به خود بیاید و راه درست را در پیش بگیرد و زندگی شما با ایشان ختم به خیر بشود و در غیر این صورت از خداوند متعال می‌خواهیم که در حل سریع مشکلتان شما را یاری نماید.

منابع[ویرایش]

۱. گواهی، زهرا، بررسی حقوق زنان در مسئله طلاق، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی، چاپ اول، ۱۳۷۳ ش.
۲. امینی، زهرا، انتخاب همسر، انتشارات سازمان انجمن اولیا و مربیان، چاپ سوم، ۱۳۷۹ ش.
۳. کیهان‌نیا، ۱، جوانان و ازدواج، نشر مادر، چاپ چهارم.

پانویس[ویرایش]
 
۱. امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، ص۲۲۷، انتشارات سازمان انجمن اولیا و مربیان، چاپ سوم، ۱۳۷۹ ش.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «جدایی از همسر در دوران نامزدی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۲.    جعبه‌ابزار