ترغیب فرزندان به نمازذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: نماز ، تشویق
پرسش: با چه روش‌هایی می توانیم فرزندمان را برای نماز بیدار کنیم؟
پاسخ: گرایش کودک به پذیرش ارزش‌ها و دستورهای دینی ، تنها در سایه احساس شخصیت و ارزشمندی خود تحقق می‌یابد.


زمینه سازی جهت پذیرش ارزش‌ها[ویرایش]

باید توجه داشت که والدین و معلمان در موقعیت‌های مناسب، تنها زمینه ساز و هدایت‌گرند. متأسفانه گاهی اوقات، والدین و مربیان سعی می‌کنند مسائل دینی را در فرصتی کوتاه از طریق گفتاری مستقیم و با پند و اندرز و تذکرات مکرر، به کودکان منتقل و یا تحمیل کنند، در حالی که کودکان، خود باید ارزش‌ها را دارا شوند، دلایل آن را بپذیرند و با میل آن را در صحنه عمل به کار گیرند، نه این که قواعد را به آن‌ها دیکته کرده و به اجبار بقبولانیم.
امام علی علیه‌السلام می‌فرماید: " إِنَّ لِلقُلوبِ شَهوَةً وَکَراهَةً وَإِقبالاً وَإِدبارً فَتوها مِن إِقبالِها وَشَهوَتِها، فَإِنَّ القَلبَ إِذا اُکرِهَ عَمِیَ؛ دل‌ها را حالتِ خواستن و ناخواستن و روی آوردن و پشت کردن است. از راه خواسته‌ها و تمایلات، سراغ قلب‌ها بروید، چرا که اگر دل را به کاری مجبور کنند، کور می‌شود." [۱]
از این رو چه بسا فرزندان در خانه پدر و مادر که سلطه و اقتدار را می‌بینند، نماز می‌خوانند، ولی با تغییر موقعیت، آن را ترک می‌کنند، چون ارزش‌های دینی برای آنان درونی نشده است.

عدم تحمیل ارزش‌ها[ویرایش]

والدین باید در تعامل گروهی با احترام دو سویه، به تبادل اطلاعات و احساسات بپردازند و فضای دوستی را فراهم کرده و به آن‌ها فرصت و اجازه بحث و استدلال و سؤال کردن بدهند. هیچ ارزش و اعتقاد و اصولی را قبل از آن که زمینه لازم عاطفی و روانی آن برای کودک فراهم شود و یا خود، به آن متمایل شده باشند، نباید به او تحمیل کرد.
از طرفی فرزندان بیش از آن که به گفتار والدین بیندیشند، به عملشان نگاه می‌کنند. پدر و مادر اگر به نماز اوّل وقت با رعایت آداب آن توجه کنند، عملاً انجام تکالیف مذهبی را به فرزندان خود آموزش داده‌اند. این روش به مراتب از آموزش زبانی مؤثرتر است. امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: " عَنِ ابْنِ أَبِی یَعْفُورٍ قَالَ قَالَ لِی أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع کُونُوا دُعَاةَ النَّاسِ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ لِیَرَوْا مِنْکُمُ الِاجْتِهَادَ وَ الصِّدْقَ وَ الْوَرَع‌؛ ‌با غیر زبانتان (عملتان) مردم را به نیکی‌ها دعوت کنید. [۲]

تشویق و ارزش گذاری[ویرایش]

نکته دیگر، استفاده از تشویق و ارزش گذاری است. البته تشویق، به عنوان کمک انگیزه مطرح است، نه اصل انگیزه، یعنی باید فرزند بفهمد که عملش مورد توجه والدین است، ولی وابسته به تشویق نشود که اگر تشویقی نبود، عمل، ترک شود. طبیعتا کودک هرچه بزرگ‌تر می‌شود، احساس نیاز او به تشویق کم‌تر می‌شود، ولی در اوایل لازم است اگر فرزند پسر است، برای او سجاده و تسبیح و وسایل مورد علاقه او را تهیه کنید اما اگر دختر است، چادر نماز با سجاده و همین طور وسایل مورد علاقه او را به عنوان جایزه تهیه کنید. در این جهت می‌توان از مربیان مدرسه کمک گرفت.

پانویس[ویرایش]
 
۱. نهج البلاغه، حکمت ۱۹۳.
۲. بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج ‌۶۷، ص ۳۱۰.


منبع[ویرایش]

پایگاه شهر سوال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات شرعی    


رده‌های این صفحه : خانواده | تربیت فرزند
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار