تحقیر افراد بی‌ایمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:اهل معصیت، تحقیر، سرزنش، گنه‌کار، بی ایمان، بدعت‌گذاران.
پرسش :آیا تحقیر افراد بی‌ایمان و گنه‌کار، رفتاری صحیح است؟ به بیان دیگر؛ آیا انسان می‌تواند مردم بی‌ایمان و اهل معصیت را تحقیر و ذلیل کند؟
پاسخ :


تحقیر افراد بی‌ایمان

[ویرایش]

تحقیر افراد بی‌ایمان و اهل معصیت بستگی به شرایط آنان دارد؛ برای نمونه، اگر آنان به دلیل ناآگاهی و ضعف فرهنگی ، ایمانشان ضعیف بوده و دست به گناه می‌زنند نباید به تحقیر آنان پرداخت، بلکه باید در راه هدایت آنان کوشید و روایاتی که در نکوهش سرزنش و تحقیر افراد ، وارد شده است ناظر به این دسته از انسان‌ها است، که در این‌جا به ذکر چند روایت بسنده می‌شود.

تحقیر اهل معصیت در روایات

[ویرایش]


← روایت اول


امام سجاد (علیه السلام) فرمود:«آخرین سفارشی که حضرت خضر نبی به موسی بن عمران (علیه السلام) کرد این بود که؛ حتماً هیچ‌کس را به گناهی سرزنش مکن...».

← روایت دوم


امام صادق (علیه السلام) فرمود:« رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرموده است:هر که کار زشتی را فاش کند ‌مانند کسی است که آن‌را انجام داده، و هر که مؤمنی را به چیزی سرزنش کند نمیرد تا مرتکب آن شود».

← روایت سوم


همچنین آن‌حضرت به نقل از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود:«ای اشخاصی که به زبان ایمان آورده‌اید، نه در قلب و درون! در جستجوی اسرار و عیب‌های مؤمنان نباشید، و لغزش و خطاهای ایشان را دنبال نکنید. پس کسی که در جستجوی عیب و لغزش دوست و برادر خود باشد، خداوند متعال نیز لغزش‌ها و خطاهای او را دنبال می‌نماید؛ و کسی که خداوند دنبال لغزش‌هایش باشد در نهایت رسوا می‌گردد، اگر چه در جمع خانواده‌اش باشد».

تذکر

[ویرایش]

اگر گنه‌کاران از روی لجاجت ، افراد با ایمان را مورد تمسخر قرار داده و تحقیرشان کنند، باید از همین حربه علیه آنان بهره جست که پاداش کلوخ انداز سنگ است و در قرآن و روایات نمونه‌هایی از این قبیل بیان شده است؛ چنان‌که در قرآن می‌خوانیم:«...فَمَنِ اعْتَدی‌ عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُوا عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدی‌ عَلَیْکُمْ...»؛ پس هر کس بر شما ستم روا داشت همان‌گونه که با شما ستم روا داشته است با وی ستم روا دارید.
رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود:«هر گاه پس از من، شکّاکان و بدعت‌گذاران را دیدید، از آنان بیزاری بجویید و تا می‌توانید، به آنان ناسزا بگویید و از آنها، بدگویی کنید و محکومشان نمایید، تا دیگر در تباه کردن اسلام ، طمع نکنند و مردم از آنها بر حذر باشند و از بدعت‌هایشان، چیزی نیاموزند. بدین‌سان، خداوند، در عوضِ آن، برای شما پاداش‌هایی را می‌نویسد و به سبب آن، درجات شما را در آخرت ، بالا می‌برد».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، خصال، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، ج ۱، ص ۱۱۱، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ اول، ۱۳۶۲ش.    
۲. کلینی، محمد بن یعقوب، الاصول من الکافی، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۲، ص ۳۵۶، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.    
۳. محدث نوری، حسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج ۹، ص ۱۰۹، قم، مؤسسه آل البیت(علیهم السلام)، چاپ اول، ۱۴۰۸ق.    
۴. سوره بقره/۲، آیه۱۹۴.    
۵. کلینی، محمد بن یعقوب، الاصول من الکافی، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۲، ص ۳۷۵، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار