امت اسلام پیرو امت‌های گذشتهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امت اسلام، امت‌های گذشته، تکذیب پیام الهی، رواج افکار منحط، خرافات.

پرسش: توضیحاتی پیرامون حدیث رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) که فرمودند: «هر آن‌چه در امت‌های گذشته رخ داده است، در امت من نیز رخ خواهد داد» بیان فرمایید؟

پاسخ: امت اسلام نیز ـ به جز عده‌ای معدود مانند امت‌های گذشته خویش ـ در تکذیب پیام الهی و پیمودن راه انحطاط و اختلاف همان‌گونه عمل کردند که امت‌های گذشته عمل کرده بودند!


شباهت امت اسلام با امت‌های گذشته[ویرایش]

روایت‌های زیادی در زمینه مشابهت امت اسلام با امت بنی‌اسرائیل و امت‌های گذشته بیان شده است:

← حدیثی از پیامبر
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در این باره می‌فرماید:
«امت من، سنت بنی‌اسرائیل را مرتکب خواهند شد؛ به طوری که قدم جای قدم آنان می‌گذارند و تیر به همان‌جا که آنان زدند، می‌زنند و وجب به وجب و ذراع به ذراع (به‌اندازه آرنج تا سر انگشتان) و باع به باع (از شانه تا سر انگشتان) کارهای آنان را انجام خواهند داد، تا آن‌جا که اگر داخل سوراخ حیوانی شده باشند، اینان نیز همراه آنان داخل می‌شوند. تورات و قرآن را یک نفر از ملائکه در یک ورق با یک قلم نوشته است و مَثَل‌ها و سنت‌ها (در آنان و اینان) به یک صورت جاری شده است». [۱] [۲] [۳] [۴]

← حدیثی دیگر
هم‌چنین در روایت دیگر می‌فرماید: «انّ مثلَ اُمّتی مثلُ بنی اسرائیل طابقَ النعلِ بانعلِ؛ همانا مشابهت امت من، مشابهت با امت بنی‌اسرائیل است؛ به طوری که قدم جای قدم آنان می‌گذارند». [۵] [۶] [۷] [۸]

← پبروی امت اسلام از امت گذشته
به این ترتیب، این روایات بیانگر این مطلب‌اند که امت اسلام نیز در هر کاری پیرو امت گذشته خویش می‌شوند؛ به طوری که اگر آنان کارهای خطرناکی مثل وارد شدن به لانه حیوانات درنده انجام داده باشند، این امت نیز مشابه همان کار را انجام خواهند داد.

دلداری دادن به پیامبر[ویرایش]

در قرآن کریم نیز در آیات مختلف خداوند پیامبرش را دلداری داده و برای تسلای خاطر ایشان به وضع انبیای پیشین چه در ابتدای رسالت ایشان و چه در انتهای این رسالت، اشاره کرده و می‌فرماید: «وَلَقَدْ کُذِّبَتْ رُسُلٌ مِنْ قَبْلِکَ؛ (این موضوع منحصر به تو نبوده است) رسولان پیش از تو را نیز تکذیب کردند». [۹]

مبارزه با افکار منحط و خرافات[ویرایش]

در حقیقت آیه فوق به یک اصل کلی اشاره می‌کند و آن این است که همیشه رهبران صالح اجتماع که برای هدایت توده‌های مردم به وسیله ارائه مکتب و طرح‌های سازنده با افکار منحط و خرافات و سنن غلط جامعه به پا می‌خاستند، با مخالفت سرسختانه جمعی سودجو و زورگو که با پروبال گرفتن مکتب جدید، منافعشان به خطر می‌افتاد، روبه‌رو می‌شدند. آن‌ها برای پیشرفت مقاصد شوم خود از هیچ کاری ابا نداشتند و از تمام حربه‌ها (چون حربه تکذیب، تهمت، محاصره اجتماعی، آزار و شکنجه، قتل و غارت و هر وسیله دیگر ضد آنان) استفاده می‌کردند. حتی بعد از مبارزه سرسختانه انبیا (علیهم‌السلام) با این سنت‌ها و خرافات غلط، آن‌ها دوباره به آن رسوم و سنت‌های جاهلی خویش مراجعه می‌کردند و در اثر اختلاف و تفرقه‌افکنی به امت‌های مختلف تقسیم می‌شدند؛ همان‌گونه که امت اسلام نیز ـ به جز عده‌ای معدود، چه در زمان رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و چه بعد از آن حضرت ـ به تکذیب پیام الهی آن حضرت دست زدند و راه انحطاط و تفرقه و تقسیم شدن به امت و فرقه‌های مختلف را پیش گرفتند و در تکذیب جانشینان بر حق آن حضرت نیز از هیچ دسیسه‌ای فروگذار نکردند.

نتیجه بحث[ویرایش]

امت اسلام نیز ـ به جز عده‌ای معدود مانند امت‌های گذشته خویش ـ در تکذیب پیام الهی و پیمودن راه انحطاط و اختلاف همان‌گونه عمل کردند که امت‌های گذشته عمل کرده بودند!

منابع[ویرایش]

۱. اسرار آل‌محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، سلیم بن قیس، مترجم اسماعیل انصاری، چاپ چهارم، ۱۳۸۲، کتاب‌خانه ملی ایران.
۲. تفسیر نمونه، آیت‌الله مکارم شیرازی و دیگران، ج۵، ص۲۱۲، ج۲۰، ص۳۸۱-۳۸۰، دارالکتب الاسلامیه.

پانویس[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۲۸، ص۲۸۲، دارالاحیاء.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۲۸، ص۱۴، دارالاحیاء.    
۳. هلالی، سلیم بن قیس، اسرار آل‌محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، ص۱۶۳.    
۴. هلالی، سلیم بن قیس، اسرار آل محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، ص۲۴۲، مترجم اسماعیل انصاری، کتاب‌خانه ملی ایران، چاپ چهارم، ۱۳۸۲.
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۲۸، ص۲۸۲، دارالاحیاء.    
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۲۸، ص۱۴، دارالاحیاء.    
۷. هلالی، سلیم بن قیس، اسرار آل‌محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، ص۱۶۳.    
۸. هلالی، سلیم بن قیس، اسرار آل محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، ص۲۴۲، مترجم اسماعیل انصاری، کتاب‌خانه ملی ایران، چاپ چهارم، ۱۳۸۲.
۹. انعام/سوره۶، آیه۳۵.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «احترام پیامبر به قرآن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۳/۱۹.    جعبه‌ابزار