امام کاظم(ع)، طول مدت زندان و تعدد فرزندانذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

کلیدواژه

[ویرایش]

امام کاظم(علیه السلام)، موسی بن جعفر، امامزاده، زندان

متن پرسش

[ویرایش]

با توجه به دوران حبس طولانی امام کاظم(علیه السلام)، چگونه امام‌زادگان بسیاری منتسب به ایشان هستند؟

مدت حضور در زندان ظالمین

[ویرایش]

امام کاظم(علیه السلام) چند سالی از عمر مبارکشان را در زندان بسر بردند که در مدت آن اختلاف است. برخی این مدت را چهار سال ذکر کرده‌اند.
به عنوان مثال به مطلبی از کتاب تاریخ قم، در این رابطه اشاره می کنیم:
«هارون الرشید او را از مدینه ببرد و با او بود تا به کعبه و چون به راه بصره باز گردید، او را به نزدیک عیسی بن جعفر بن منصور باز داشت و پس از آن او را در روز بیستم شوال سنه تسع و سبعین و مائه به بغداد فرستاد و به نزدیک سندی بن شاهک محبوس کرد و روز جمعه، پنج روز از ماه رجب گذشته، سنه ثلث و ثمانین و مائه، به بغداد وفات یافت. پس از آنکه چهار سال و چند ماه محبوس بود و عمر او پنجاه و چهار سال بوده است و به روایتی پنجاه و پنج سال و مدت امامت او سی و پنج سال و چند ماه و قبر و تربت او بمقابر قریش است در جانب غربی بغداد

فرزندان آن حضرت

[ویرایش]

در همین کتاب، اولاد امام کاظم(علیه السلام) را این گونه ذکر می‌کند:
«علی الرّضا و ابراهیم و فضل و عبّاس و اسماعیل و احمد و محمد و عبد الله و عبید الله و حسن و حسین و جعفر و حمزه و هرون و داود و سلیمان و اسحق و قاسم و جعفر و ام فروه و ام ابیها و محمود (و) امامه و میمونه و علّیه و فاطمه و ام کلثوم و آمنه و و زینب و عبد الله و ام القسم و حکیمه و اسما و صرحه مادر ایشان ام ولد بوده است و عدد ایشان در شجره بیست و دو دختراند پس مجموع فرزندان او چهل نفس و وجوداند و از پسران او دوازده پسر را عقب بوده است و الله اعلم بالصواب.»
[۱] تاریخ ‌قم، ص ۱۹۹.

مرحوم شیخ مفید نیز تعداد فرزندان امام کاظم(علیه السلام) را ۳۷ نفر دانسته که هیجده نفر آنان پسر و ۱۹ نفر دختر بوده‌اند. نام‌های آنان از این قرار است.
پسران: حضرت علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام)، ابراهیم، عبّاس، قاسم، اسماعیل، جعفر، هرون، حسن، احمد، محمد، حمزه، عبداللَّه، زید، حسین، فضل و سلیمان.
دختران: فاطمه کبرا ، فاطمه صغرا، رقیه، حکیمه ام ابیها، رقیه صغری، کلثوم، ام جعفر، لبانه، زینب، خدیجه، علّیه، آمنه، حسنه، بریهه، ام‌سلمه و برخی دیگر.

نتیجه

[ویرایش]

بنابراین، اولا در مدت زندانی بودن آن حضرت اختلاف است و چهار سال هم گفته شده است و این مدت هر چند زمان کمی نیست اما اینگونه نبوده که ایشان بیشتر مدت عمر شریف‌شان را در زندان گذرانده باشند. ثانیا با توجه به تعداد زیاد فرزندانی که برای ایشان در منابع ذکر شده است و با توجه به اینکه بسیاری از امام‌زادگان با چند واسطه به آن حضرت می‌رسند، وجود امام‌زادگان زیاد منتسب به آن حضرت، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تاریخ ‌قم، ص ۱۹۹.
۲. الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج‌۲، ص ۲۴۴.    
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار