الگوی مناسب جشن ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، جشن ازدواج، اسراف، مهمان‌داری، مجالس شادی.

پرسش: لطفاً در مورد ارائه یک الگوی مناسب (اسلامی، اقتصادی، شاد، عملی و متناسب با فرهنگ ایرانی) برای بر پایی جشن ازدواج (با شرایط مذکور) این جانب را راهنمایی کنید و یک راهکار عملی به بنده نشان دهید.

پاسخ: برای الگوی مناسب (اسلامی، اقتصادی، شاد، عملی و متناسب با فرهنگ ایرانی) می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: ۱. دادن ولیمه. ۲. پرهیز از اختلاط. ۳ . جلوگیری از اسراف. ۴. شاد کردن فضا. ۵. جلوگیری از انجام حرام. ۶. پرهیز از ایجاد مزاحمت برای دیگران. ۷. دوری از چشم و هم چشمی.مقدمه

[ویرایش]

ازدواج نیکوترین و دوست داشتنی‌ترین بنیاد در اسلام است« وَ رَوَی عَبْدُ اللَّهِ بْنُ الْحَکَمِ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (علیه‌السلام) قَالَ، قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله):"مَا بُنِیَ بِنَاءٌ فِی الْإِسْلَامِ أَحَبُّ إِلَی اللَّهِ تَعَالَی مِنَ التَّزْوِیجِ"» و کسی که ازدواج کند نصف دین خود را حفظ کرده است. « عَلِیُّ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ بُنْدَارَ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنِ الْجَامُورَانِیِّ عَنِ الْحَسَنِ‌ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَةَ عَنْ کُلَیْبِ بْنِ مُعَاوِیَةَ الْأَسَدِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه‌السلام) قَالَ، قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله):"مَنْ تَزَوَّجَ أَحْرَزَ نِصْفَ دِینِهِ وَ فِی حَدِیثٍ آخَرَ فَلْیَتَّقِ اللَّهَ فِی النِّصْفِ الْآخَرِ أَوِ الْبَاقِی"» مراسم ازدواج یکی از شیرین‌ترین لحظات زندگی هر زوج و پدر و مادر و نزدیکان او است. بنابراین، باید به همراه برنامه‌های مثبت و سالم برگزار شود، تا موجب برکت و مبارکی در زندگی زوج جوان شود. خوشبختانه امروزه در جامعه اسلامی ما در خانواده‌های زیادی این مراسم به صورتی زیبا، شاد و متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی برگزار می‌گردد.

معیارهای برگزاری جشن ازدواج

[ویرایش]

برخی از معیار ها و شرایط یک الگوی متناسب با فرهنگ اسلامی در برگزاری مجالس جشن ازدواج عبارت اند از:

← دادن ولیمه


گروهی از مردم (اقوام، نزدیکان، همسایگان و...) که در بین آنان افراد فقیر و کم درآمد نیز باشند، برای ولیمه و اطعام دعوت شوند. «عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ النَّوْفَلِیِّ عَنِ السَّکُونِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه‌السلام) قَالَ، قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله):"الْوَلِیمَةُ فِی أَرْبَعٍ الْعُرْسِ وَ الْخُرْسِ وَ هُوَ الْمَوْلُودُ یُعَقُّ عَنْهُ وَیُطْعَمُ وَ الْإِعْذَارِ وَ هُوَ خِتَانُ الْغُلَامِ وَ الْإِیَابِ وَ هُوَ الرَّجُلُ یَدْعُو إِخْوَانَهُ إِذَا آبَ مِنْ غَیْبَتِه".‌»

← پرهیز از اختلاط


مجلس زنانه در محلی جدای از محل مجلس مردانه تشکیل گردد و از اختلاط زنان و مردان به شدت پرهیز شود.

← جلوگیری از اسراف


اگرچه باید از مهمانان پذیرایی خوبی به عمل آید اما باید دقت شود که از اسراف و تجملات پرهیز گردد.

← شاد کردن فضا


سعی شود از استفاده از افراد خوش صوت و اشعار در مدح اهل بیت (علیهم‌السلام) و اشعار فکاهی و طنز و یا با استفاده از گروه های تئاتر و نمایش‌های کمدی فضای مجلس شاد شود.

← جلوگیری از انجام حرام


از انجام برنامه‌های حرام و گناه؛ نظیر موسیقی و نوارهای مناسب با مجالس لهو و لعب، رقص زنان در حضور مردان و بالعکس، پذیرایی با خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های حرام و غیر مجاز از نظر اسلام و... پرهیز شود.

← پرهیز از ایجاد مزاحمت برای دیگران


از ایجاد مزاحمت برای مردم و همسایگان و اشخاص بیمار (سر و صدا، راه بندان و...) به شدت پرهیز شود.

← دوری از چشم و هم چشمی


از هر گونه چشم و هم چشمی و برنامه‌هایی که عروس و داماد و پدر و مادر آنان را از نظر مالی دچار مشکل کند، دوری کنند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. صدوق، محمد بن علی، من‌ لا یحضره‌ الفقیه، ج۳، ص۳۸۳.    
۲. کلینی، محمد بن یعقوب، الاصول من الکافی، ج۵، ص۳۲۸-۳۲۹.    
۳. کلینی، محمد بن یعقوب، الاصول من الکافی، ج۶، ص۲۸۱، ح۳    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «الگوی مناسب جشن ازدواج»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۸/۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار