الگوی بودن پیامبر و اهل بیتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ائمه، اهل بیت، الگو، حجت، خدا.

پرسش: چگونه اهل بیت (علیه‌السّلام) می‌توانند برای ما الگو باشند، در‌حالی‌که خود آنان فرمودند کسی با ما قابل مقایسه نیست؟

پاسخ: این سخن به معنای آن نیست که ما نمی‌توانیم اهل بیت (علیه‌السّلام) را الگوی خود قرار دهیم، تا حداقل، درصدی از تشابه را با آنان داشته باشیم، بلکه معنایش این است که ما نباید آنها را با خود مقایسه کنیم و سپس در‌مورد آنها به داوری بنشینیم و بگوییم آنها نیز مانند ما هستند که این قیاسی نابجا است.


قیاس افراد عادی با اهل بیت

[ویرایش]

اگرچه امام علی (علیه‌السّلام) در‌ یکی از سخنانش می‌فرماید: «اِنَّهُ لَا یُقَاسُ بِنَا آلَ مُحَمَّدٍ مِنْ هَذِهِ الْاُمَّهِ اَحَدٌ؛ کسی از مردم با ما قابل مقایسه نیست.» اما این سخن به معنای آن نیست که ما نمی‌توانیم اهل بیت (علیه‌السّلام) را الگوی خود قرار دهیم، تا حداقل، درصدی از تشابه را با آنان داشته باشیم، بلکه معنایش این است که ما نباید آنها را با خود مقایسه کنیم و سپس در‌مورد آنها به داوری بنشینیم و بگوییم آنها نیز مانند ما هستند که این قیاسی نابجا است؛ زیرا پیامبران و امامان اگر چه بشری مانند ما هستند: «قُلْ اِنَّما اَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحی‌ اِلَی....؛ بگو من فقط بشری هستم مثل شما (امتیازم این است که) به من وحی می‌شود...» اما آنان در‌عین بشر بودن، در‌اثر مجاهدت‌ها و تلاش‌های فراوان به درجات و مقاماتی از معنویت و کمال دست‌یافتند که هیچ بشری را توان رسیدن به آن مقام و مرتبه نیست.

← کلام امام علی


امام علی (علیه‌السّلام) در‌این مورد می‌فرماید: شما را توان آن نیست که (در‌ زهد و بی‌اعتنایی به دنیا) مانند من باشید، امّا با پرهیزکاری، تلاش فراوان و پاک‌دامنی و راستی، مرا یاری دهید.
در‌همین راستا قرآن کریم پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را به عنوان الگو اعلام می‌کند: «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‌ رَسُولِ اللهِ اُسْوَهٌ حَسَنَه»؛ مسلّماًً برای شما در‌زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی است.

الگو بودن حضرت ابراهیم

[ویرایش]

حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) نیز در‌آیه‌ای به عنوان الگو معرفی شده است.
بنابر این، آن بزرگواران قطعاً برای ما الگو و سرمشق هستند. آنان حجت‌های پروردگار برای بشریت‌اند، برای روزی که انسان خواست در‌مقابل خدای متعال عذر آورد که من سرمشقی نداشتم، تا خداوند بگوید اینها را الگوی شما قرار دادم در‌ راه پیمودن سعادت و کمال.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبری آملی کبیر، محمد بن جریر بن رستم‌، المسترشد فی امامه علی بن ابی‌طالب (علیه‌السّلام)، محقق، مصحح، محمودی، احمد، ص۳۹۹، قم، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.    
۲. کهف/سوره۱۸، آیه۱۱۰.    
۳. امام علی، نهج البلاغه، ص۶۷۶.    
۴. احزاب/سوره۳۳، آیه۲۱.    
۵. ممتحنه/سوره۶۰، آیه۴.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «الگوی بودن پیامبر و اهل بیت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۳/۴.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار