الفرقان الحقذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: الفرقان الحق، تحریف، قرآن مجید.
پرسش: کتابی به نام الفرقان الحق چاپ شده و در آن آیاتی از قرآن حذف شده، چه‌گونه این عمل با آیه ۱۹ از سوره حجر سازگار است؟
پاسخ:


الفرقان الحق

[ویرایش]

کتاب «الفرقان الحق» توسط دو شرکت انتشاراتی آمریکایی به نام دومگا ۲۰۰۱ و وین پرس چاپ شده، شامل ۲۷ سوره از جمله سوره‌هایی به نام الفاتحه، الجنه، الانجیل و ... است؛ و بسیاری از عقاید اسلامی در آن مردود یا وارونه جلوه داده شده است. و دارای ۳۶۶ صفحه به زبان‌های انگلیسی و عربی به چاپ رسیده است.
[۱] خبرگزاری قرآنی ایران، (ایکنا)، روزنامه رسالت، ۴/۱۰/۸۴.


تحریف قرآن

[ویرایش]

اما درباره تحریف قرآن باید گفت: تحریف به معنای عدول از مواضع اصلی خودش، است؛ و در اصطلاح قرآنی به معنای زیاد کردن یا کم کردن سوره‌ای از قرآن آمده است.
[۲] صیانة القرآن من التحریف.
[۳] معرفت، التمهید، ص ۱۶.


عدم تحریف قرآن امروزی

[ویرایش]

قرآنی که فعلاً در دست ماست، از زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله تاکنون نسل به نسل،‌ سینه به سینه به ما رسیده است، و آیات آن، چنان از اعجاز بلاغی و فصاحتی برخوردار است که احدی قادر نیست، آیه‌ای با آن مضمون و محتوای اضافه نماید. حتی در زمان عمر و عثمان که برای قرائت واحد قرآن، اجتماع کردند، بعضی‌ها آیه‌ای تلاوت می‌کردند و ادعا می‌کردند که در قرآن بوده و اضافه می‌کنیم. اما صحابه و حافظان قرآن با بررسی آیه ادعای عدم بلیغ بودن آن و نیاوردن دو شاهد آن را رد می‌کردند.

از گذشته دور تا‌کنون، افراد زیادی برای رویارویی با قرآن قد علم کردند و آیات و سوره‌هایی را به نگارش در آوردند و بعد از چند صباحی نارسایی و ناکارآمدی آن به وضوح برای مردم روشن شد هنر آن نیست که آیات قرآن را کم یا اضافه یا تبدیل نماییم؛ بلکه هنر آن است که بتواند سوره‌ای همانند سوره قرآن با تمام اعجاز فصاحت، بلاغت، ادبی، علمی و محتوای بلند آن و... به رشته تحریر درآورد، در آن صورت می‌توان گفت: قرآن قابل تحریف است؛ در‌حالی‌که تا‌کنون با وجود ادعاهای زیاد، کسی نتوانسته، چنین سوره‌ای را بنویسید و اگر هم کسی ادعا نماید مانند قرآن، کتابی نوشته است، با مقایسه ضمنی آن از لحاظ ساختار ادبی و شکلی و بلاغی و ... به ساختگی بودن آن پی می‌برند.

← نمونه


برای مثال قرآن درباره قصاص و حکمت آن، تعبیر و تشبیه بسیار زیبا و دل‌نشین («و لکم فی القصاص حیوة») «قصاص برای حیات شماست» را به کار برده است و اعراب نیز پیش از اسلام تعبیری درباره قصاص داشتند که عبارت بود از: «القتل انفی للتقل»؛ کشتن، مؤثرترین عامل برای از بین بردن کشتار است».

مقایسه دو جمله فوق از نظر دانشمندان

[ویرایش]

دانشمندان در مقایسه این دو جمله بیست امتیاز را برای آیه قرآن ذکر کرده‌اند؛ از جمله:

أ. کوتاهی کلمات و حروف؛
ب. بیان جامع و کامل با آوردن کلمه قصاص به‌جای قتل؛ چون قصاص شامل قتل، زخم، قطع عضو و ... نیز می‌شود؛ در‌حالی‌که قتل تعبیر اعراب دو بار آمده است؛
ج. آیه یادشده بر اثبات استوار است و گفته اعراب بر نفی و روشن است که اثبات بر نفی برتری دارد؛
د. معارف گسترده‌ای در واژه «حیات» وجود دارد که در قتل نیست؛ مانند:
۱. حیات اخلاقی جامعه؛
۲. حیات اجتماعی؛
۳. حیات فیزیکی که موجب حفظ جان دیگران خواهد بود؛
۴. حیات فکری و عقلی که موجب رشد جامعه و عدالت به‌جای تعصب و جهل خواهد شد و ...؛
[۶] معرفت، تلخیص التمهید، قم، انتشارات اسلامی، ج ۲، ص ۲۱۶.
[۷] مکارم شیرازی، ناصر، پیام قرآن، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج ۸، ص ۱۱۳.
با وجود این شیوه بیانی و تشبیهات و کنایه‌های قرآن با شیوه بیانی اعراب از جهت ساختاری قابل مقایسه نیست.

نکته

[ویرایش]

اما اگر کسی آیاتی از قرآن را دارد، باز هم نمی‌تواند قرآن واقعی را تحریف نماید، به سبب این‌که قرآن واقعی در سینه‌ها ضبط شده و خداوند نیز به‌واسطه حافظان و کاتبان و قاریان خود، قرآن، از کم شدن محافظت می‌نماید: «انا نحن نزلنا الذکر وانا له لحافظون»؛ «همانا قرآن را فرستادیم، و حافظ آن نیز هستیم».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. خبرگزاری قرآنی ایران، (ایکنا)، روزنامه رسالت، ۴/۱۰/۸۴.
۲. صیانة القرآن من التحریف.
۳. معرفت، التمهید، ص ۱۶.
۴. سید ابوالقاسم خوئی، البیان فی تفسیر القرآن، ص ۱۹۸.    
۵. بقره (۲)، آیه ۱۷۹.    
۶. معرفت، تلخیص التمهید، قم، انتشارات اسلامی، ج ۲، ص ۲۱۶.
۷. مکارم شیرازی، ناصر، پیام قرآن، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج ۸، ص ۱۱۳.
۸. حجر (۱۵)، آیه ۹.    


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : تحریف | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار