اعتماد به نفسذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: مشکلم این است که خیلی از جاها نمی توانم حرفم را بزنم. اگر بخواهم حرفی بزنم یا نمی‌توانم درست منظورم را بفهمانم یا جاهایی که کمی خجالت بکشم زبانم می‌گیرد. یا به این فکر می‌کنم که الان که این حرف را زدم، در مورد من چه فکری می‌کنند ؟ لطفا بفرمایید چکار کنم؟


مقدمه

[ویرایش]

مشکلاتی که شما در ارتباطتان با افراد دارید به اعتماد به نفستان برمی‌گردد و بهتر بود تاریخچه‌ای از زندگی‌تان را مطرح می‌فرمودید تا وضعیت ارتباطیتان از دوران کودکی تا به حال بررسی شود و مشکلات و ناکامی‌هایی که در این مسیر داشته‌اید، ریشه‌یابی شده و راهکارهای درمانی ارائه شود.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

[ویرایش]

اما با توجه به مسائلی که فرمودید راهکارهای زیر ارایه می شود:

← تهیه لیستی از نقاط مثبت خود


لیستی از نقاط مثبت و خوبی‌های خود را تهیه کنید و سعی کنید هر روز مرور کنید و نادیده ، بی‌ارزش و بی‌اهمیت نکنید.

← احترام گذاشتن به خود


سعی کنید خودتان را به عنوان یک انسان تحویل بگیرید و به خودتان احترام بگذارید و به هیچ وجه و در هیچ موقعیتی خودتان را سرزنش نکنید.

← شوخی کردن


قبل از وارد شدن به جمع سعی کنید برای عادی شدن و ایجاد جو صمیمانه شوخی کنید.

← تمرین بدنی


قبل از شروع جلسه سعی کنید که تمام عضلات را منقبض کرده و شل کنید و سعی کنید که این وضعیت با نفس کاملاً عمیق باشه، بعد تمام عضلات را شل نگه دارید.

← تمرین مقابله با اضطراب اجتماعی


سعی کنید در مکانی دراز کشیده و خود را در کنفرانس تصور کنید. یا در جایی که معمولاً از صحبت کردن هراس دارید و با چشمانی بسته یک موقعیت موفقیت‌آمیز را در تصورات خود ترسیم کنید و با تمرین پیاپی روزی یک بار انرژی و انگیزه مقابله با اضطراب اجتماعی را در واقعیت پیدا خواهید کرد.

← مبارزه با افکار منفی


قبل از شروع سعی کنید به شدت با افکار منفی مانند خراب می‌کنم ، دیگران مسخره‌ام می‌کنن و.. مبارزه کنید. و سعی کنید به جای فکر کردن به این مسائل با خود‌گویی مثبت مانند من موفق می‌شم و می‌تونم صحبتم به دیگران برسونم و...

← توجه‌گردانی و تمرکزیابی


سعی کنید با توجه‌گردانی و تمرکزیابی به موضوع جلسه و صحبت‌های دیگران از ورود افکار منفی و اضطراب درونی جلوگیری به عمل آورید.

← دور کردن افکار خودسرزنشی


بعد از اجرای کنفراس و صحبت در جمع از هجوم افکار خودسرزنشی جلوگیری کنید و با خود بگویید بهترین کنفرانس را داشته‌اید و به شدت خودتان را تحویل بگیرید.

← بررسی پرکاری و کم‌کاری تیروئید


پرکاری و کم‌کاری تیروئید خود را حتماً بررسی کنید.

← ورزش و شنا


ورزش و تحرکات بدنی را هر روز انجام بدهید و در صورت امکان هفته‌ای یک بار شنا داشته باشید.

← صحبت کردن در جمع‌های خودمانی


سعی کنید برای این‌که جرأت خود را امتحان کنید، در جمع‌های کوچک و خودمانی صحبت کنید و تمرین کنید موفق باشید.

منبع

[ویرایش]

شهر سوال    


رده‌های این صفحه : اعتماد به نفس | روانشناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار