ازدواج و برکت در زندگیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، برکت، ایمان، اخلاق، شناخت.

پرسش: بعد از ازدواج ناموفق قبلی، بنده دچار نوعی ترس از ازدواج شدم و به دلیل درآمد پایین و عدم اطمینان از اداره زندگی آینده، چند سالی ازدواج را به تعویق ‌انداختم و حالا که با وجود مشکلات مالی تصمیم به ازدواج گرفته‌ام، شخص مورد نظر را نمی‌یابم. گاهاً فکر می‌کنم به دلیل عدم اطمینان به اداره مالی زندگی مورد غضب پروردگار قرار گرفته‌ام و ...

پاسخ:


شناخت در انتخاب همسر[ویرایش]

بدون تردید ازدواج بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حادثه زندگی هر انسانی است که موفقیت یا شکست در آن، برای هر یک از زوجین سرنوشت‌ساز خواهد بود. بنابراین بر هر دختر و پسری لازم است که قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر اطلاعات کافی را کسب کنند، سپس اقدام نمایند؛ اما متأسفانه اکثر پسران و دختران، بدون تجربه و کسب اطلاعات لازم، به چنین امر بسیار مهم و سرنوشت‌سازی اقدام می‌نمایند. در حالی که نه از شرایط و صفات نیک یک همسر خوب آگاهی دارند و نه راه کشف آن را می‌دانند. نه از نقاط ضعف و صفات بد همسر خبر دارند نه راه کشف و اجتناب از آن‌ها را می‌دانند. چه‌بسا صفاتی را از شرایط بسیار مهم و ضروری می‌پندارند و برای نیل به آن جدیت می‌نمایند؛ در صورتی که آن صفت اصلاً از مزایای ضروری یک همسر نیست، یا اهمیت چندانی ندارد و چه‌بسا امر بسیار مهمی که باید جزء شرایط قرار گیرد، در اثر غفلت، آن را از شرایط و مزایا محسوب نمی‌دارند، هنگامی خبردار می‌شوند که کار از کار گذشته و چاره‌ای ندارند.

علل مشکل[ویرایش]

با توجه به این‌که پیش از این اقدام به ازدواج نموده بودید، ولی بنا بر دلایلی به جدایی انجامیده و از علل آن در نامه خود مطلبی بیان نفرمودید، لذا اولین توصیه ما این است که حتماً به طور واقع‌بینانه و دل‌سوزانه به زندگی مشترک قبلی خود نظری بیفکنید و علل عدم موفقیت آن را خوب بررسی کنید. (در صورت لزوم با یاری گرفتن از مشاورین متخصص به شکل حضوری) که آیا مشکل از همسر شما بوده یا این‌که مشکل از جانب شما بوده است.

← صورت اول
در صورت اول، اگر واقعاً مشکل و علت جدایی، همسر شما بوده و قابل تحمل و گذشت نبوده، این امر یک تجربه‌ای می‌باشد و باید از آن به‌خوبی استفاده نمود تا مقدمه پیروزی و موفقیت در زندگی آینده شما باشد و دقت شما را در انتخاب همسر جدید بالا ببرد.
در انتخاب همسر نیز اولاً باید به دنبال معیارهای واقعی و صحیح باشید و ثانیاً بدانید گل بی‌عیب خداوند است؛ لذا فکر نکنید همسری به دست می‌آورید که بی‌عیب است؛ همان‌طور که بنده و شما بی‌نقص نیستیم؛ لذا اگر همسری هفتاد درصد مطلوب معیارهای ما بود، انتخاب مناسبی می‌باشد.

← صورت دوم
در صورت دوم اگر علت جدایی شما بوده‌اید، باید حداکثر تلاش خود را انجام دهید که آن نواقص را جبران نموده و از مشورت متخصصین و دل‌سوزان بهره بگیرید. (مطمئن باشید چند جلسه مشاوره حضوری برای روشن شدن راه سال‌های متمادی زندگی بسیار راه‌گشاست) پس مشاور خوب و زبده‌ای پیدا کنید و مشکلات خود را با او در میان گذارید.

تجدیدنظر در شیوه معاش[ویرایش]

در ابتدای نامه نوشته بودید که «به دلیل درآمد پایین و عدم اطمینان از اداره زندگی آینده چند سال ازدواج را به تعویق ‌انداخته‌اید» در هر صورت این اتفاقی است که افتاده است، لذا انتظار می‌رود در این مدت تلاش اقتصادی بیش‌تری کرده و سرمایه‌ای را پس‌انداز کرده باشید که در غیر این صورت باید در شیوه معاش خود تجدیدنظر نمایید. از تجربه بزرگان کمک بگیرید، در این رابطه مشاوره کنید و کتب مختلفی در این زمینه مطالعه کنید و از والدین خود بخواهید تا بیش‌تر به شما کمک بکنند.

ازدواج و برکت[ویرایش]

در ادامه‌ نامه آورده‌اید که «گاهی فکر می‌کنم به دلیل عدم اطمینان به اداره مالی زندگی مورد غضب پروردگار قرار گرفته‌ام». با توجه به دسته‌ای از آیات و روایات در مورد توانمندی اقتصادی در امر ازدواج، که ازدواج را مایه برکت و توسعه در رزق دانسته [۱] و ترک ازدواج را به خاطر فقر مالی نکوهش کرده‌اند، باید توجه کرد توسعه در روزی از طریق ازدواج به حالات روحی افراد و مراتب ایمان آنان بستگی دارد؛ یعنی اگر انسان ایمان و اطمینان داشت که خداوند پس از ازدواج کمکش می‌کند و بر او «توکل» کرد و تمام «سعی» خود را به کار گرفت، دیگر اضطراب نخواهد داشت و با این توکل زندگی خویشتن را به پیش خواهد برد و خداوند متعال در زندگی او وسعت و برکت قرار خواهد داد؛ بنابراین به عنوان توصیه اخلاقی، با تقویت روحیه توکل بر خدا و تلاش در حد توان خود به امر ازدواج اقدام فرمایید و در این راه به دنبال همسری باشید که موقعیت اقتصادی شما را درک کند و از نظر طبقه اجتماعی و اقتصادی از شما بالاتر نباشد، هم‌شأن و هم‌کفو شما باشد و بقیه را به خدا واگذار کنید و بدانید زن و شوهر مکمل یک‌دیگرند و در کنار هم باید سعی کنند عیوب یک‌دیگر را بپوشانند یا در حد امکان برطرف کنند، تا ان‌شاء‌الله بتوانند به کمال مطلوب نائل شده، به اهداف عالی ازدواج که همان آرامش و سکون در زندگی در کنار همسری شایسته است، دست پیدا کنند.

منابع[ویرایش]

۱. روان‌کاوی زنان و مردان در زندگی زناشویی، سید عبدالحامد مقدس نیا، قم.انتشارات دلاوری، ۱۳۸۰ ش.
۲. انتخاب همسر، ابراهیم امینی، قم، انتشارات سازمان انجمن اولیا و مربیان، چاپ سوم، ۱۳۷۹ ش.
۳. جوانان و انتخاب همسر، علی‌اکبر مظاهری، قم، پارسایان، ۱۳۷۸ ش. (حتماً مطالعه کنید.)
۴. در صورت امکان از مشاور حضوری در امر ازدواج کمک بگیرید.

پانویس[ویرایش]
 
۱. نور/سوره۲۴، آیه۳۲.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ازدواج و برکت در زندگی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۵.    جعبه‌ابزار