ازدواج موقت دخترانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج موقت، دختران، باکره، نیاز جنسی.

پرسش: می‌خواهم بدانم، یک دختر جوان که ۲۹ سال دارد، آیا برای نیازهای جنسی می‌تواند ازدواج موقت بکند؟

پاسخ: رابطه جنسی طبیعی بین زن و شوهر از عوامل مهم استحکام و دوام زندگی زناشویی و مایه ایجاد روابط احساسی و عاطفی بین آن‌هاست و دختر جوانی که فعلاً به نوعی این نیاز جنسی را ارضا می‌کند، امکان دارد که بعدها که ازدواج دائم کرد، دچار اختلال روانی ـ جنسی شده و نتواند به‌خوبی همسرش را ارضا و اشباع کند.و این را همه می‌دانند که اولین آغوش، دل‌پذیرترین نوع رابطه‌هاست و چشم هر مرد و زنی همیشه به دنبال آن است. هرچند ازدواج موقت حلال است، اما به دلیل مشکلات زیاد آن، حتی‌الامکان دختران جوان دنبال آن نباشند و به توصیه اکید اسلام، یعنی عفت جنسی و حفظ پاک‌دامنی و کنترل میل جنسی (از طریق تقوا و ازدواج دائم و...) عمل کنند. تا این‌که به سعادت و کام‌یابی و خوش‌بختی واقعی نائل آیند.


نیاز جنسی[ویرایش]

نیاز جنسی یکی از نیازها و خواسته‌های طبیعی و غریزی انسان است، که از صاحب خود تمنای ارضا و اشباع آن را دارد. این نیاز که از غریزه جنسی انسان نشئت می‌گیرد، یکی از نیرومندترین، حساس‌ترین و زندگی‌ساز‌ترین تمایلات و کشش‌های انسان است، که در حیات روانی و جسمانی او تأثیرات بسزایی دارد. این امانت الهی در وجود انسان، همچون لبه تیز چاقو است که هم می‌تواند وسیله ارتقا و تعالی انسان باشد و هم می‌تواند تنزل و فرومایگی او را فراهم سازد. لذا اگر پرورش صحیح و عاقلانه داشته باشد و ارضای آن بر مبنای اعتدال و تعالیم الهی و در مجرای فطرت باشد، زندگی را قرین خوشی و آسایش می‌گرداند؛ ازاین‌رو دین مقدس اسلام، دستور به کنترل و تعدیل این امیال و غرایز داده و برای ارضای صحیح و مناسب میل جنسی، ازدواج، و در صورت نبودن شرایط آن، به عفت و خویشتن‌داری توصیه می‌کند.

اهداف ازدواج[ویرایش]

اساس برنامه حیات اسلامی آن است که ازدواج به صورت دائم صورت پذیرد، و این چنین نهادی است که موجب آرامش، آسایش و تعادل روحی و روانی می‌شود؛ چراکه ازدواج تنها برای لذت جسمی و جنسی نیست؛ بلکه نوعی امنیت روحی و روانی را با خود به ارمغان می‌آورد. هر مرد و زنی در درون خود نه‌تنها خلأ جسمی، بلکه خلأ روحی نیز دارد، که جز با طرف دیگر پر نمی‌شود و لذاست که خداوند متعال آن را مایه آرامش معرفی می‌نماید:

← سخن خداوند متعال
« و مِنْ آیاتِه ان خَلَقَ لکم من انْفُسِکُم‌ْ ازواجا لِتَسْکُنُوا الیها ...؛ و از آیات و نشانه‌های حکیمانه خداوند این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار داد، تا در کنار آنان آرامش یابید». [۱]

← راه حل شرعی دیگر
اما اگر به هر دلیلی شرایط این نوع ازدواج فراهم نباشد، و فرد در اثر فشارهای جنسی و ترس از‌ آلوده شدن به گناه و منکرات، دچار استرس و اضطراب و بی‌ثباتی روحی و روانی شدید شد، دین فطری و انسان‌ساز اسلام، راه حل دیگری که مناسب و شرعی است، یعنی ازدواج موقت را قرار داده است، تا فرد ثبات و آرامش خود را به دست آورد و به دام گناه و فحشا نیافتد.

حکم فقهی و قانونی ازدواج موقت[ویرایش]

از نظر مراجع عظام مطرح کنونی، ازدواج موقت، با رعایت شرایط و احکام آن برای زنان و دختران رشید و بالغ که به رشد جسمی و عقلی لازم رسیده‌اند و منافع و مصالح خود را تشخیص می‌دهند، جایز است؛ اما اگر دختر باکره باشد، باید با اجازه و صلاح‌دید ولی (پدر یا پدربزرگ) صورت پذیرد. [۲] این حکم از نظر قانون مدنی جمهوری اسلامی با رعایت مراتب قانونی آن جایز و بدون مانع است.

موانع ازدواج موقت[ویرایش]

متأسفانه شرایط فرهنگی و رسومات رایج در بین مردم، و ایجاد دید منفی نسبت به آن به علل‌های مختلف همچون شایع شدن تحریم آن، به علت آن‌که اهل سنت آن را حرام می‌دانند، شبهه‌افکنی برخی افراد کج‌اندیش، تصورات غلط مردم به این‌که این نوع ازدواج با معنویت و عفاف و پاک‌دامنی ناسازگار است و... باعث شده است که عمل به این قانون الهی کاهش یافته و اجرای آزادانه و علنی آن با مشکلات زیادی مواجه شود؛ چون هر قانونی که بخشی از عرف و فرهنگ عمومی نشود، ناشناخته و نامانوس می‌ماند و به مرور به امر ناهنجار و غیر قابل قبول تبدیل می‌شود.

مشکلات ازدواج موقت زنان جوان[ویرایش]

شرایط اجتماعی نامناسب و عدم پذیرش این نوع ازدواج در بین عرف مردم به عنوان یک راه حل واقعی، نبود مقرراتی مناسب در بین مردم و بی‌مسئولیتی برخی افراد و عدم پذیرش بعضی آثار آن (بارداری و...) و سودجویی‌های برخی افراد، مشکلات زیادی را به‌خصوص برای زنان و دختران جوان ایجاد کرده است؛ لذا برخی علما روی‌آوری این‌گونه افراد را به ازدواج موقت مناسب ندانسته و توصیه می‌کنند که آن‌ها در پی احساسات یا نیازهای زودگذر نروند؛ زیرا برقرار کردن یک رابطه زودگذر، بدون مصلحت‌اندیشی، بر آینده آنان و روحیه و وضع اجتماعی آنان اثر منفی می‌گذارد. بنابراین زن باید ازدواج موقت را به گونه‌ای، کاملاً واقع‌بینانه کرده و به دنبال آن برود؛ ولی اگر فشار و نیازهای جنسی به ‌اندازه‌ای باشد که تحمل آن دشوار است و می‌ترسد که به گناه بیافتد، آن موقع با کمال احتیاط و مراقبت‌های ویژه به ازدواج موقت تن در دهد. [۳]

ازدواج موقت دختر باکره[ویرایش]

ازدواج موقت دختر باکره؛ آری یا نه؟
در این میان، دختران باکره، در برابر این مشکلات آسیب‌پذیرترین قشر جامعه هستند و این کار آبرو و آینده آن‌ها را در یک ازدواج پایدار و دائم تهدید می‌کند. لذا آن‌ها بیش از هر چیزی باید، درباره این سختی‌ها بیندیشند و تلاش کنند، که در برابر هرگونه عکس‌العمل جنبی زودگذر مقاومت کنند.

← دیدگاه علامه فضل‌الله
علامه سید محمدحسین فضل‌الله می‌گوید: «ما ـ به ویژه به دختران باکره ـ توصیه نمی‌کنیم که به تجربه ازدواج موقت دست بزنند، حتی اگر به آن نیاز داشته باشند؛ زیرا در آینده به دلیل عادت به آن، یا برخی حالات پیش‌بینی نشده، یا حساسیت‌های اجتماعی که برای آبروی آنان زیان‌بار است، آثار منفی فراوانی بر روحیه آنان خواهد گذاشت و دیدگاه جامعه را نسبت به آن‌ها و فرصت‌های ازدواج را برای آن‌ها دست‌خوش تغییر می‌سازد؛ زیرا جوانان معمولاً میل ندارند با دختری ازدواج کنند که قبلاً با جوان دیگری تجربه جنسی ـ هرچند غیر کامل ـ داشته است. ما شاهد بوده‌ایم که ازدواج‌هایی بر اثر پی بردن شوهر به ارتباط همسرش با فرد دیگر پیش از او، بر هم خورده است».

← اهمیت نخستین آغوش
رابطه جنسی طبیعی بین زن و شوهر از عوامل مهم استحکام و دوام زندگی زناشویی و مایه ایجاد روابط احساسی و عاطفی بین آن‌هاست و دختر جوانی که فعلاً به نوعی این نیاز جنسی را ارضا می‌کند، امکان دارد که بعدها که ازدواج دائم کرد، دچار اختلال روانی ـ جنسی شده و نتواند به‌خوبی همسرش را ارضا و اشباع کند. [۴] و این را همه می‌دانند که اولین آغوش، دل‌پذیرترین نوع رابطه‌هاست و چشم هر مرد و زنی همیشه به دنبال آن است.
هرچند ازدواج موقت حلال است، اما به دلیل مشکلات زیاد آن، حتی‌الامکان دختران جوان دنبال آن نباشند و به توصیه اکید اسلام، یعنی عفت جنسی و حفظ پاک‌دامنی و کنترل میل جنسی (از طریق تقوا و ازدواج دائم و...) عمل کنند. تا این‌که به سعادت و کام‌یابی و خوش‌بختی واقعی نائل آیند.

منابع[ویرایش]

۱. مطهری، مرتضی، نظام حقوق زن در اسلام، چ ۲۰، تهران، صدرا، ۱۳۷۴ ش.
۲. قائمی، علی، تشکیل خانواده در اسلام، تهران، امیری، چ ۸، ۱۳۷۲ ش.
۳. صحتی، احمد، در مسیر زندگی با ازدواج دائم یا موقت، چ ۱، قم، مولف، ۱۳۷۰ ش.
۴. تحلیلی بر روان‌شناسی زن در ازدواج موقت، طلعت رافعی، نشر دائره.
۵. قاسمی، حمید محمد.اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، چ ۱، ۱۳۷۳ ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. روم/سوره۳۰، آیه۲۱.    
۲. بنی‌هاشمی خمینی، توضیح المسائل مراجع، ج۲، ص۴۵۸، مسئله ۲۳۷۶، دفتر انتشارات اسلامی، ۱۳۷۸ ش.    
۳. فضل الله، سید محمدحسین، دنیای زن، ص۳۸۷، ترجمه واحد ترجمه دفتر پژوهشی و نشر سهروردی، تهران، دفتر پژوهش و نشر سهروردی، ۱۳۸۳ ش.
۴. عسکری‌فر، حسین، نقش بهداشت روان در ازدواج، ص۱۶۱، تهران، گفت‌وگو، ۱۳۸۰ ش.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ازدواج موقت دختران»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۲۵.    جعبه‌ابزار