ازدواج دختران زیباذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دختران زیبا، خواستگار، ازدواج، ایمان، اخلاق.

پرسش: دختران زیبا بیش‌تر خواستگار دارند و زودتر ازدواج می‌کنند، کسانی که خدا آن‌ها را زیبا نیافریده است، چه کنند؟ با توجه به این‌که امروزه دیگر از ایمان و اخلاق یک دختر سؤال نمی‌شود و فقط قیافه او ملاک است؟

پاسخ:زیبایی مادی و معنوی[ویرایش]

خداوند متعال همه انسان‌ها را به بهترین صورت و زیبا آفریده است؛ ازاین‌رو انسان نیز زیبایی را دوست دارد و همیشه به دنبال زیبایی‌هاست و از آن لذت می‌برد؛ اما بیش‌تر مردم از روی غفلت فکر می‌کنند زیبایی فقط همین زیبایی‌های ظاهری و مادی است؛ اما در واقع غیر از آن، زیبایی‌های معنوی و عقلانی زیادی نیز وجود دارد که آن‌ها برترین زیبایی‌ها هستند؛ از جمله این زیبایی‌ها در وجود انسان، عشق پاک و الهی، اطاعت و بندگی خداوند، ایثار و فداکاری، خوش‌خلقی، صداقت و... است.

← دیدگاه علامه جعفری
علامه جعفری (رحمة‌الله‌علیه) می‌فرماید: «روح هم برای خود زیبایی‌هایی دارد، روح یک انسان عادل، عارف و فداکار در راه مصالح بشری و روح کسی که بر خودخواهی غلبه کرده است، بسیار زیبا است». [۱] و همین زیبایی‌ها است که «ماندگار» و اصیل‌اند و انسان‌های پاکدل و با صفا را مجذوب خود قرار می‌دهد.
همه قبول داریم که زیبایی‌ را دوست داریم و گرایش به زیبایی در فطرت ما به ودیعه نهاده شده است و با زیبایی‌های معنوی و عقلانی است که به لذت واقعی دست می‌یابیم.

علت توجه به زیبایی‌های ظاهری[ویرایش]

اما این‌که چرا بیش‌تر به زیبایی‌های ظاهری توجه می‌شود؟ به خاطر این است که انسان غافل است و جلوه‌های دنیوی و ظاهری او را فریب می‌دهند و زیبایی‌های معنوی را زود فراموش می‌کند؛ ولی زمانی که در مواقعی فطرت انسان بیدار می‌شود، بیش از همه به دنبال معنویات می‌رود؛ هم‌چنان‌که در اوایل انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی، این نوع زیبایی‌ها نمایان‌تر بود.

زیبایی در ازدواج[ویرایش]

همراه معیارهای اساسی انتخاب همسر همچون تدین، عفت و نجابت، اخلاق نیکو و حسنه، شرافت و اصا لت خانوادگی و... زیبایی و جمال چهره نیز به عنوان یک معیار و صفت کمالی است؛ چراکه یکی از عوامل تحکیم روابط خانوادگی و زندگی زناشویی زیبا بودن همسر است و هرکس دوست دارد که هم‌نشین وی دوست داشتنی و زیبا باشد؛ اما باید توجه داشت که:
اولاً، زیبایی ظاهری یک امر نسبی است و چه‌بسا چهره و اندام زنی برای مردی زیبا جلوه کند، اما برای مردی دیگر عادی به نظر برسد؛
ثانیاً، زیبایی ظاهری رکن اساسی و معیار مستقل نبوده و همراه معیارهای دیگر مطرح است. [۲]
و اگر فردی که زیباروست، اما صفات و ارزش‌های پسندیده را نداشته باشد، برای همسری انتخاب شود، در آینده بلایی را بر سر زندگی زناشویی خواهد آورد که نتیجه آن دادگاه و طلاق و پی‌آمدهای ناخوش‌آیند دیگر خواهد بود.

← حدیثی از پیامبر
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) زیبارویان بی‌عفت را که در خانواده پلید و بی‌شرافت رشد کرده‌اند، به سبزه‌زاری که برفراز مزبله و منجلابی روییده باشد، تشبیه می‌کند و از ازدواج با آن‌ها نهی می‌فرماید. [۳]

بی‌توجهی به ایمان و اخلاق[ویرایش]

آیا درست است که امروزه به ایمان و اخلاق و امور معنوی توجه نمی‌شود؟
ما با این فکر که امروزه به امور فوق ‌الذکر اصلاً توجه نمی‌شود مخالفیم؛ اما در عین حال قبول داریم که به وضع ظاهری و زیبایی دختر بیش از حد توجه می‌شود. آمارها نشان می‌دهد، حتی آن جوانی که به خاطر جوّ بد یک منطقه و محل تحصیل به امور معنوی و مذهبی کم‌تر توجه می‌کند و برای خود به اصطلاح دوست دختری اختیار کرده و چند صباحی با او در ارتباط است، برای ازدواج آن دختر را هرچند بسیار زیبا باشد، انتخاب نمی‌کند و به دنبال یک دختر عفیف و با ایمان و با حجاب می‌گردند؛ چراکه مردم هر روز به چشم خود می‌بینند، آن دسته از افرادی را که با شهوت‌رانی و به خاطر امور مادی یا زیبایی و جمال ظاهری با یک‌دیگر ازدواج کرده‌اند، زندگی‌شان خیلی تاریک و تلخ است و یا از هم جدا می‌شوند.

محرومیت برخی افراد از زیبایی[ویرایش]

کسانی که خدا آن‌ها را زیبا نیافریده!
خداوند متعال چون حکیم و دانا است و کارهایش از روی حکمت و مصلحت است، ممکن است کسانی در مقایسه با دیگران از زیبایی ظاهری کم‌تری برخوردار باشند؛ اما در عوض نعمت‌ها و زیبایی‌های زیاد دیگری را به آنان بخشیده باشد که اگر کمی در خود تفکر کنند، می‌بیند که خدا چه‌قدر انان را زیبا آفریده است که باید سعی کنند اولاً شکر آن‌ها را به‌جا بیاورند و ثانیاً آن‌ها را بیش‌تر شکوفا کنند.

← مورد محبت واقع شدن
آن فردی که از زیبایی قیافه و صورت کمی محروم است، نباید نگران و مأیوس باشد؛ چراکه تجارب تاریخ نشان داده است که افرادی بوده‌اند، با این‌که از زیبایی محروم بوده‌اند، چه‌قدر مورد عشق و محبت دیگران واقع شده‌اند و این خداست که محبت‌ها را در دل‌ها می‌اندازد. همچون داستان لیلی و مجنون که لیلی یک دختر سیاه‌چرده و نازیبا بود؛ اما مجنون چه‌قدر عاشق او بود که داستانشان زبان‌زد عام و خاص شده است.

← آزمایش الهی
از سوی دیگر امکان دارد خداوند به وسیله این امر فرد را مورد آزمایش قرار دهد، و ما باید سعی کنیم از آزمایشات مختلف الهی سربلند بیرون آییم.

← وعده الهی
خداوند وعده داده است که کسانی که در این دنیا زیبا نیستند، در آخرت به آن‌ها زیبایی خواهد داد، همان روزی که خیلی از زیبارویان در دنیا آرزو می‌کنند که در جای آن‌ها بودند تا همیشه از نعمت‌های الهی (همچون زیبایی و غیره) بهره‌مند می‌شدند. چه بسیار زنان زیبایی بوده و هستند که زیبایی‌شان موجب هلاکت و سقوط آن‌هاست.

راهکارها و توصیه‌ها[ویرایش]

اکنون برخی توصیه‌ها را در این باره بیان می کنیم:

← تلاش فراوان
۱. تلاش بیش‌تر و روز‌افزون برای شکوفا کردن استعدادها و زیبایی‌های دیگر وجودی ـ اعم از معنوی یا ظاهری ـ همچون کسب علم و تحصیلات بالاتر و یادگیری فنون و هنرهای مختلف؛

← ایمان و امید
۲. تقویت ایمان و امور معنوی و مذهبی و امید به گشایش‌های الهی؛

← نیکو کردن اخلاق
۳. نیکوتر کردن اخلاق و خوش‌رفتار و خوش‌برخورد بودن در محیط اطراف خصوصاً در خانواده؛ سعی شود در خانه با کمال متانت و گذشت و فداکاری با پدر و مادر و برادران وخواهران رفتار شود و در کارها به آن‌ها کمک شود؛

← صبور بودن
۴. صبور و بردبار بودن؛ چراکه صبر و شکیبایی کلید معنویات و گشایش‌های الهی است؛

← کم کردن توقعات
۵. کم کردن توقعات و آسان‌گیری شرایط زندگی زناشویی آینده و چشم‌پوشی کردن از بعضی چیزهایی که وجود آن در همسر یا زندگی مشترک آینده اگر بود، بهتر بود (توجه اصلی به ملاک‌های اساسی انتخاب همسر مثل ایمان، عقل، اصالت خانوادگی و...)؛

← دعا و توسل
۶. دعا و نیایش و نذر و نیاز خالصانه از درگاه احدیت و توسل به ائمه اطهار و واسطه قرار دادن آن‌ها؛ چه بسیار افرادی که مشکل ازدواج خود را از راه توسل حل نموده‌اند. (خداست که محبت را در دل دیگران می‌اندازد)؛

← رفع رذایل اخلاقی
۷. زدودن رذایل اخلاقی و رفتاری از خود و توجه و تفکر در آن‌ها، چه‌بسا خداوند به خاطر وجود یک رذیله در درون خودمان نعمت‌هایش را از ما دور می‌کند؛

← بی‌توجهی به حرف مردم
۸. توجه نکردن به حرف‌های مردم و تلاش در رشد و بالندگی و پیشرفت خود.

پانویس[ویرایش]
 
۱. جعفری، محمدتقی، زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام، ص۱۷۲، چاپ اول، تهران، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۶۹ ش.
۲. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۲۶ـ ۱۲۴، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ پنجم، ۱۳۷۵ ش.
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۱۴، ص۲۹.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ازدواج دختران زیبا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۵.    جعبه‌ابزار