ازدواج از نظر اسلامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اسلام، ازدواج، نیاز به ازدواج، مشکلات مالی، اشتغال، تحصیل، کنترل غریزه جنسی.

پرسش: هنوز به سربازي نرفته‌ام و متقاضي شركت در آزمون كارشناسي ارشد هستم و شغل و درآمدي نيز ندارم و قصد ازدواج دارم. به نظر شما من بايد چه كار كنم!؟ (با توجه به اين‌كه در اسلام توصيه شده زودتر ازدواج كنيد).

پاسخ: اسلام برای ازدواج فقط بلوغ و رشد عقلی را لازم می‌داند، وقتی این دو شرط فراهم بود و انسان نیاز به ازدواج را در خویش احساس نمود، می‌تواند متناسب با وضعیت اقتصادی، شغلی و ... خویش برای ازدواج اقدام کند. سفارش اکید اسلام آن است که مراسم ازدواج باید هرچه ساده‌تر برگزار شود. بسیاری از مشکلاتی که جوانان در زمینه ازدواج خود احساس می‌کنند و با آن روبه‌رو هستند، ساخته و پرداخته خود ما و انتظارهای غلط و نادرست اطرافیان ماست. اگر جوانان می‌خواهند به‌موقع ازدواج کنند و به توصیه و دستورات اسلام عمل نمایند، باید آداب و رسوم دست‌و‌پاگیری را که در اسلام جایگاهی ندارد، کنار گذاشته و ازدواج ساده‌ای را برگزار کنند.


ازدواج در اسلام[ویرایش]

اسلام همان‌گونه که به اصل ازدواج و ازدواج زودتر، توصیه و سفارش نموده است، برای انجام آن نیز راهکارهای عملی ارائه کرده است. به طور کلی ازدواج از نظر اسلام با هیچ‌یک از آن‌چه که به عنوان مشکل و مانع برشمرده‌اید، تنافی و تعارض ندارد. اسلام برای ازدواج فقط بلوغ و رشد عقلی را لازم می‌داند، [۱] وقتی این دو شرط فراهم بود و انسان نیاز به ازدواج را در خویش احساس نمود، می‌تواند متناسب با وضعیت اقتصادی، شغلی و ... خویش برای ازدواج اقدام کند.

سفارش اسلام[ویرایش]

توصیه جدی اسلام آن است که مراسم ازدواج باید هرچه ساده‌تر برگزار شود. بسیاری از مشکلاتی که جوانان در زمینه ازدواج خود احساس می‌کنند و با آن روبه‌رو هستند، ساخته و پرداخته خود ما و انتظارهای غلط و نادرست اطرافیان ماست. [۲]

ریشه موانع ازدواج[ویرایش]

اساس اشکال از این‌جا پیدا شده که ازدواج را به صورت یک امر فوق‌العاده می‌نگریم و به عادات و رسومی مقید شده‌ایم که رعایت آن‌ها اصلاً ضرورتی ندارد. ریشه اکثر موانع، همین قیدوبندهای غیر ضروری است که تا پاره نشوند، مشکلات و موانع ازدواج برطرف نخواهد شد. اگر می‌بینیم جوانان برخلاف میل باطنی خود، از ازدواج به‌موقع خودداری می‌کنند و عذر می‌آورند که مخارج عقد و عروسی را نداریم و نمی‌توانیم مخارج آینده زندگی را تأمین نموده و آبرومند زندگی کنیم، یا ازدواج را با درس خواندن و ادامه تحصیل ناسازگار می‌دانند و با این بهانه‌ها یا توهم‌ها، بهترین اوقات جوانی را در حال تجرد به سر می‌برند، در حقیقت از مسیر سهل و بی‌آلایشی که اسلام برای ازدواج معرفی نموده، خارج شده و و خود را به یک‌سری اصول و ضوابط، آداب و رسوم و تجملات و توقعات غیر ضروری، مبتلا می‌کنند که اصلاً ضرورتی ندارد.
شما اگر می‌خواهید به‌موقع ازدواج کنید و به توصیه و دستورات اسلام عمل نمایید، باید آداب و رسوم دست‌و‌پاگیری را که در اسلام جایگاهی ندارد، کنار گذاشته و ازدواج ساده‌ای را برگزار کنید. [۳]

بیان چند نکته[ویرایش]

با توجه به آن‌چه بیان گردید و نیز توجه به روایات و سیرهمعصومین (علیهم‌السلام) نکات زیر به دست می‌آید:

← ترک آداب‌ورسوم نادرست
بسیاری از مشکلات و موانع ساخته و پرداخته خود ما و انتظارهای نادرست اطرافیان ماست، اگر این رسومات را کنار گذاشته و طبق دستورات اسلام عمل کنیم، هیچ‌گاه مسائلی چون ادامه تحصیل، سربازی و ... نمی‌تواند مانع ازدواج گردد.

← اصلاح ذهنیت خانواده
اگر خانواده شما موافقت کنند و در این باره کمک نمایند یا لااقل از توقعات خود دست بردارند، شما می‌توانید به موقع و متناسب با همین وضعیتی که دارید ازدواج نمایید. بنابراین باید با پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده صحبت کنید و ذهنیت آن‌ها را در مورد ازدواج اصلاح نمایید.

← فراهم کردن مقدمات ازدواج
اگر فکر می‌کنید که این آمادگی برای شما یا خانواده‌تان وجود ندارد، شما می‌توانید مقدمات ازدواج را فراهم سازید و اصل مراسم عقد و ازدواج را تا چند ماه یا یک سال تأخیر ‌اندازید.

← تلاش و توکل به خدا کردن
از فقر و مشکلات مالی و نداشتن شغل نیز نگران نباشید. شما می‌توانید برای کار و شغل آینده‌تان تصمیم بگیرید. داشتن شغل در واقع لازمه زندگی است نه فقط لازمه ازدواج. اگر شما با توکل به خدا در این راه گام بردارید و در حد توان خود نیز در جهت رفع مشکلات اقتصادی خود و خانواده تلاش نمایید، قطعاً خداوند شما را یاری می‌کند.

←← سخن خداوند متعال
خداوند در قرآن پس از آن‌که به ازدواج توصیه و سفارش می‌کند، می‌فرماید: «اِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ؛ [۴] خداوند با فضل و رحمت خویش آنان (افرادی را که ازدواج می‌کنند) را بی‌نیاز می‌سازد».

←← حدیثی از پیامبر
در روایات نیز آمده است که اساساً ازدواج باعث افزایش رزق‌ و‌ روزی و بهبودی زندگی می‌شود.
پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید: «اِتّخِذوا الاهلَ فاِنَّهُ ارزقَ لکم؛ [۵] همسر بگیرید که به یقین رزق شما را زیاد می‌کند».

←← بیان یک روایت
جوانی که به شدت فقیر بود، حضور پیامبر اکرم (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) آمد و از مشکلات زندگی و فقر خویش شکایت کرد و از حضرت راه‌نمایی خواست. حضرت فرمودند: «تَزَوَّج؛ یعنی ازدواج کن». جوان تعجب کرد و با خود گفت من که مخارج خودم را نمی‌توانم تأمین کنم و کسب‌وکاری هم ندارم، چگونه ازدواج کنم و مخارج همسر و زندگی را به دوش بگیرم؟! اما چون به درستیِ فرموده پیامبر، ایمان داشت، اقدام به ازدواج کرد و کم‌کم در زندگی‌اش گشایش ایجاد شد و مشکلات اقتصادی‌اش حل گردید.

کنترل غریزه جنسی[ویرایش]

به هر حال نیاز به ازدواج هم یکی از نیازهای روحی و جسمانی انسان است؛ ولی اگر شرایط مهیا نبود، باید آن را به تأخیر ‌انداخت تا زمینه فراهم گردد و با راهکارهایی که برای جلوگیری از تحریک شهوت وجود دارد، شهوت جنسی را کنترل نمود. ما دراین‌جا راه‌های چندی را برای جلوگیری از تحریک شهوت جنسی بیان می‌کنیم:
۱. پرهیز از چشم‌چرانی و دوری از نگاه به نامحرم.
۲. اجتناب از تماشای فیلم‌های تحریک‌کننده.
۳. پرهیز از شوخی‌های جنسی و محرک.
۴. تقید به عبادات و واجبات مخصوصاً نماز و دعا.
۵. بیش‌تر روزه گرفتن و پرهیز از غذاهای پرکالری و تند.
۶. اجتناب از خلوت با زنان نامحرم.
۷. توسل و انجام مستحبات.
۸. تفکر نکردن دربارة مسائل جنسی و منحرف کردن فکر از آن‌ها.
۹. ورزش و تلاش جسمانی.
۱۰. مطالعه و کارهای فکری.
توجه داشته باشید پر کردن ساعات روز از برنامه‌های علمی، فرهنگی، شغلی و ... در راستای کنترل شهوت می‌تواند مؤثر باشد. بنابراین برنامه‌ریزی در به‌کارگیری راهکارهای فوق‌الذکر اهمیت دارد.

منابع[ویرایش]

۱. احمد لقمانی، همسران، زندگی؛ الگوی بالندگی، انتشارات تربیت، چاپ ششم، ۱۳۸۰ ش.
۲. علی‌اکبر مظاهری، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.
۳. سوسن سیف، تئوری رشد خانواده، دانشگاه الزهرا، ۱۳۶۸ ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. غفوری، علی، با دستورات اسلام آشنا شویم، انتشارات فجر، چاپ سوم، ۱۳۹۶ هـ.
۲. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.(فصل چهارم)
۳. قائمی، علی، خانواده و نقش بنیادین آن، ‌سازمان ملی جوانان، ۱۳۸۰ ش.
۴. نور/سوره۲۴، آیه۳۲.    
۵. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۳، ص۷، چاپ بیروت.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ازدواج از نظر اسلام»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۳.    جعبه‌ابزار