ارتباط غذا و ازدیاد شهوتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تغذیه، نان، شهوت.

پرسش: علت این که نان (دسترنج) بعضی از مردان شهوت انسان را زیاد می‌کند چیست، به عبارت دیگر، انسان بعد از خوردن از آن لقمه، تمایلات جنسی اش زیاد می‌شود.آیا در روایات ما دلیلی بر این موضوع است؟ آیا مشکل سر خمس یا زکات است؟

پاسخ: اساسا، تغذیه مناسب می‌تواند تقویت کننده قوای جسمی و جنسی انسان‌ها باشد و این به تنهایی نمی‌تواند موضوعی ناپسند تلقی شود، اما اگر لقمه‌های انسان، از مال حرام تهیه شود، تقویت تمایلات جنسی، می‌تواند او را به کارهای خلاف و نامشروع هدایت نماید.در غیر این صورت، زیاد شدن قوای جنسی اشکالی نخواهد داشت. البته به افراد مجرد که توانایی مالی برای ازدواج ندارند، توصیه شده که از مقدار غذای خود؛ حتی اگر حلال هم باشد، کاسته و تا می‌توانند، روزه بگیرند، تا افزایش تمایلات جنسی، موجب انحراف اخلاقی چنین افرادی نشود.مقدمه

[ویرایش]

در پاسخ، ابتدا باید مقدماتی مطرح شده و سپس، جمع‌بندی نهایی ارائه شود:

← طبیعی بودن تمایلات جنسی


ابتدا باید بدانید که تمایلات جنسی از امور طبیعی بشر بوده و زیاد شدن آن، به خودی خود موضوع ناپسند و غیر مشروعی نیست، تا در مورد آن نگران باشید.آنچه مهم است، آن است که این تمایلات در چه جهتی سوق داده شوند. تعالیم دینی، عزب (مجرد) ماندن و تشکیل ندادن خانواده را نپسندیده و حتی توصیه‌هایی جهت افزایش تمایلات جنسی به افراد متاهل، ارائه می‌نماید!. اما از طرفی، تاکید فراوانی بر پاک دامنی و نگه‌داشتن حریم‌ها و حرمت‌ها شده که چنین توصیه‌هایی را هم در قرآن کریم، "و الذین هم لفروجهم حافظون الا علی ازواجهم...". و هم در روایات منقول از پیشوایان دینی، به وفور مشاهده می‌نماییم که برای آنانی که مرزها را شکسته و در امور جنسی بی‌مبالات‌اند، مجازات‌های سنگینی در نظر گرفته شده است.

← سیر نگه داشتن دائمی شکم


سیر نگه‌داشتن دائمی شکم چه از راه حلال و چه از راه حرام، موجب افزایش تمایلات جنسی خواهد شد. به همین دلیل پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) خطاب به جوانان می‌فرماید: هر کدامتان که توانایی مالی برای ازدواج دارید، هرچه زودتر به این کار اقدام ورزید و گروهی از شما که امکان ازدواج برایشان فراهم نیست، بسیار روزه بگیرند که روزه، تمایلات جنسی انسان را کاهش خواهد داد. براین اساس، همچنان که واضح است، تمایلات جنسی، با خوردن غذاهای مقوی، افزایش و با روزه و کم نمودن غذا، کاهش خواهد یافت و تفاوتی نمی‌نماید که این غذا از حلال باشد و یا از حرام، بلکه میان خوردن غذا و تمایل جنسی، ارتباطی مستقیم وجود دارد.

← تاثیر غذا بر رفتار


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بیان می‌فرمایند: "اگر شخص با ایمانی، مرا به مهمانی ساده‌ای دعوت نماید، آن را پذیرفته و پذیرش دعوت او را جزئی از آیین خود خواهم دانست، اما اگر منافق یا مشرک، غذای مفصل‌تری تدارک ببیند و مرا به آن دعوت نماید، نخواهم پذیرفت...".
بیان چنین سخنی، نشانگر آن است که غذا و لقمه‌ای که نزد افراد مختلف خورده شود، می‌تواند بر رفتار و کردار انسان‌ها تاثیر متفاوتی بگذارد.
و اگر لقمه حرام بر منش انسان بی‌تاثیر بود، امام صادق (علیه‌السّلام) نمی‌فرمود که دوری جستن از یک لقمه حرام از دو هزار رکعت نماز مستحبی نزد خدا دوست داشتنی‌تر است، و یا این که درآمد حرام، آثار منفی خود را بر فرزندان انسان برجای خواهد نهاد.

نتیجه

[ویرایش]

در نهایت می‌توان به این جمع‌بندی رسید که هرچند انواع غذاها؛ اعم از حلال و حرام، تقویت‌کننده قوای جنسی بوده، اما این به خودی خود ایراد و اشکالی ندارد، البته اگر این لقمه‌ها از مال حرام تهیه شود، چه خود فرد، آن درآمد حرام را به دست آورده باشد و یا نزد شخص دیگری آن را خورده باشد، ممکن است این تقویت تمایلات جنسی، موجب انحراف اخلاقی و اعتقادی او شود، اما اگر به لقمه حلالی بسنده نماید، افزایش این تمایلات، نمی‌تواند او را از محدوده تعیین شده توسط دین اسلام، خارج نماید. شاهد این گفتار، روایتی از امام صادق (علیه‌السّلام) است که به نقل از کتاب آسمانی تورات بیان می‌دارد: "هر که به مقدار کمی از مال حلال بسنده نماید، زندگی او آسان و درآمدش پاکیزه خواهد ماند و از کارهای ناپسند و نامشروع، در امان خواهد ماند".

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج۲۰، ص۱۰۶، روایات مندرج در باب ۴۸، مؤسسة آل البیت، قم، ۱۴۰۹ ه ق.    
۲. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج۲، ص۸۲، ح۱۵۵۲.    
۳. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة ج۲۵، ص۱۸، ح۳۱۰۲۲.    
۴. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة ج۲۵، ص۱۷۷، ح۳۱۵۷۸.    
۵. مؤمنون/سوره۲۳، آیه۷-۵.    
۶. معارج/سوره۷۰، آیه۳۱-۲۹.    
۷. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج۲۸، روایات مختلف مندرج در ابواب مختلف کتاب حدود.    
۸. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۱۰۰، ص۲۲۰، ح۲۰، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ ه ق.    
۹. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج۲۴، ص۲۶۸، ح۳۰۵۱۲.    
۱۰. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۹۰، ص۳۷۳.    
۱۱. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج۱۷، ص۸۱، ح۲۲۰۴۳.    
۱۲. حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج۲۱، ص۵۳۱، ح۲۷۷۷۷.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «ارتباط غذا و ازدیاد شهوت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۸/۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار