ارتباط با فرشتگانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: انسان، فرشتگان، دعا.
پرسش: آیا این امکان وجود دارد که انسان با فرشتگان مقرب و سایر فرشتگان الهی ارتباط برقرار کند و آنها را واسطه بین خود و خدا قرار دهد؟
پاسخ:


واسطه قرار دادن افراد مقرب

[ویرایش]

با توجه به این‌که انسان (غیر معصوم) به‌واسطه لغزش و گناه از خدای متعال فاصله می‌گیرد، هنگامی که به ‌خود آمد و از گناهش پشیمان شد و یا هنگام نیاز، شایسته است بندگان مخلص و مقرب درگاه الهی، کسانی را که در پیش خداوند منان آبروی بیشتری دارند، واسطه قرار دهد. حال این بندگان مقرب فرق نمی‌کند که انسان باشد یا فرشته و....

ارتباط با فرشتگان در دعاها

[ویرایش]

این‌که انسان، فرشتگان را واسطه درخواست خویش از پروردگار قرار دهد، در دعاها نیز وجود دارد.

← دعایی از امام علی


امام علی علیه‌السلام در مقام آموزش نماز فرج می‌فرماید: در دعایش بگو: «و أسألک بحق أنبیائک المرسلین و بحق حملة عرشک و بحق ملائکتک المقربین و بحق جبرئیل و میکائیل و إسرافیل و عزرائیل و بحق محمد و آله و عترته صلواتک علیهم أن تصلی علی محمد و آل محمد و أن تجعل خیر عمری آخره و خیر أعمالی خواتیمها و أسألک مغفرتک و رضوانک یا أرحم الراحمین».‌
«به ‌حق پیامبران مرسل، به ‌حق نگهدارندگان عرش، به ‌ حق فرشتگان مقربت، به ‌حق جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل و به ‌حق محمد و آل او ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ که بر محمد و آل او درود فرستی، و قسمت بهتر عمرم را در آخر آن قرار دهی و بهترین اعمالم آخرین آنها قرار دهی و از تو مغفرت و خشنودی ترا درخواست می‌کنم ای ارحم الراحمین».

نتیجه بحث

[ویرایش]

اما این‌که انسان مستقیماً با فرشتگان ارتباط برقرار کند، موضوعی نیست که به سادگی برای غیر پیامبران و اولیای الهی ممکن باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم ‌الأخلاق، ص ۳۲۹، شریف رضی، قم، ۱۴۱۲ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار