اختلاف عروس و مادر شوهرذخیره مقاله با فرمت پی دی اف‌کلید واژه: مادر شوهر، نامزدی، ازدواج، تحقیر، غرور
پرسش: حدود ۳ سال پیش با همسرم نامزد شدم و ۱.۵ سالی هم هست که ازدواج کردیم. از روز خواستگاری، با مادر شوهرم مشکل پیدا کردم چون از همان اول با نیش زبان و تحقیر من، جلو آمد. مثلا می‌گفت دختر خوب زیاده اما پسر خوب کم! و... این سخنانش باعث شد نتوانم با وی ارتباط خوبی برقرار کنم و بعدها فهمیدم غرور و خود بزرگ بینی جزو اخلاق ایشان است. ولی چون شوهرم مرد خوبی بود و اطرافیان گفتند با مادرش که نمی‌خواهی زندگی کنی قبول کردم ازدواج کنم؛ غافل از این‌که مادر شوهرم بچه‌ها و شوهرش را هم زیر سلطه خودش دارد.
پاسخ: اجازه بدهید قدری آسیب شناسانه به مشکل شما بپردازیم. خدمت شما عرض کنم که متأسفانه شما وارد بازی مادر شوهر و عروس شده‌اید و بهتر است هر چه سریع‌تر این بازی را کنار بگذارید. بنابراین بهتر است به نکات زیر دقت کرده و آن‌را در زندگی زناشویی اعمال کنید:


تقویت استقلال از خانواده‌

[ویرایش]

سعی کنید استقلال خود و همسرتان را از خانواده خودتان و همسرتان، درک کنید و تقویت کنید. به هر حال شما از خانواده خودتان بیرون آمده و همسرتان هم همین طور و یک خانواده مستقلی را تشکیل داده‌اید که دارای حد و مرز است پس سعی کنید این استقلال را تقویت کنید.

پرهیز از تخلیه منفی هیجانات

[ویرایش]

از خالی کردن هیجانات و احساسات منفی خود که نسبت به اطرافیان همسرتان دارید، بر سر همسرتان خودداری کنید. همان طور که اگر پدر یا مادرتان به همسرتان بدی کنند به همسرتان حق نمی‌دهید که با شما قطع رابطه داشته و بگوید چون مادرت این حرف را به من زد، دیگر با تو حرف نمی‌زنم و اصلا دیگر به خانه نمی‌آیم.

برشمردن نقاط مثبت خانواده همسر

[ویرایش]

سعی کنید ساخت ذهنی همسرتان را از بین ببرید. این ساخت ذهنی به همسرتان می‌گوید که زن من از مادرم بدش می‌آید. بدیهی است که هیچ فردی رابطه عاطفی خودش را با مادر خود، که سالیان سال در کنارش بزرگ شده را کنار نمی‌گذارد و به همسرش که چند سالی است ازدواج کرده بپردازد. برای این کار، شما سعی کنید نقاط مثبت و خوبی‌های مادر و خانواده همسرتان را هم بگویید تا ایشان نسبت به شما احساس تنفر پیدا نکند.

آگاهی دادن به همسر در فضای عاطفی

[ویرایش]

سعی کنید در فضای مناسب و با لحن مناسب، به همسرتان بگویید که نقاط مثبت و خوبی‌های زیادی دارد و گلایه‌هایتان فقط به منظور تخلیه روحی و آرامش درونی است و اصلا قصد سرزنش و تخلیه مشکلات با مادرشان را بر سر ایشان ندارید.

تلقین مثبت به خود

[ویرایش]

همیشه با خود بگویید که روحیه و روان من بسیار ارزشمندتر از آن است که با صحبت‌های مادر شوهر، دچار اختلال شود.

پرهیز از درون ریزی احساسات منفی

[ویرایش]

سعی کنید در فضای مناسب و با لحن مناسب و محترمانه، بدون پرخاشگری احساسات خود را با مادرشوهرتان در میان بگذارید و به هیچ وجه درون ریزی نکنید زیرا اگر شما لب فروببندید دچار اضطراب و افسردگی و نارضایتی‌های زناشویی خواهید شد.

احسان به مادر شوهر، بدون توقع

[ویرایش]

همیشه سعی کنید بدون هیچ گونه چشم داشتی به مادرشوهر، خوبی کنید زیرا اگر شما از ابتدا انتظار رفتار خوبی داشته باشید و این رفتار را نبینید دچار شوک عاطفی و روحی می‌شوید.

تدبیر در عوض کردن بحث

[ویرایش]

سعی کنید با درایت و سیاست، جلسات گفت وگو را مدیریت کرده و در صورت نامطلوب بودن گفت و گوهای مادر شوهر، ایشان را به موضوعات مورد علاقه خودتان سوق دهید.

تقویت ظرفیت خود

[ویرایش]

تا می‌توانید ظرفیت خودتان را بالا ببرید و با بخشش و بزرگواری و جرأت ورزی محترمانه، با این موضوع رفتار کنید.

تشویق همسر به برخورد مناسب با خانواده

[ویرایش]

سعی کنید با همسرتان نسبت به خوبی‌های شخصیتی و رفتاریشان صحبت کنید و بگویید که شما با این خوبی‌هایی که دارید بهتر نیست قضاوت ملایم‌تری نسبت به خانواده من داشته باشید.

بزرگ‌نمایی نقاط مثبت زندگی

[ویرایش]

سعی کنید مشکل مذکور را فاجعه سازی نکنید، و با تمرکز زدایی از این مشکل و دیدن نقاط مثبت و خوبی‌ها، روابط خودتان را به خاطر دیگرانی که در حال لذت از زندگی هستند خراب نکنید.

منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    رده‌های این صفحه : اختلافات | خانواده
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار